Блошниця простерта (Pulicaria vulgaris) – це трав'яниста однорічна шерстиста повстиста сірувата рослина, що належить до родини складноцвітих (айстових). У неї висхідне або прямостояче, дуже розгалужене стебло завдовжки 15 – 45 см. Нижні листки звужені в короткий черешок, довгасті, а верхні та середні – видовжені, яйцеподібні, сидячі, при основі округлої форми. Квіти жовтого кольору, зібрані в одиничних багатоквіткових кошиках. Крайні квіти мають маточкові, з короткими язичками, серединні – тичинкові або трубчасті, двостатеві. Плід блошниці простертої – сім'янка з чубком. Цвіте ця лікарська рослина з червня по вересень.
Блошниця простерта поширена по всій території України. Вона зустрічається на берегах річок, вологих луках, вигонах, днищах балок та інших вологих місцях. Найчастіше росте у піщаних грунтах.
Хімічний склад та збір блошниці простертої
Збирають цю рослину під час цвітіння. Вона належить до неофіційних лікарських трав. Її хімічний склад поки що вивчений мало. Відомо лише, що блошниця містить сліди сапонінів та лактони, а в корінні є такі поліацетиленові речовини, як тридекаїнпентаїн, тридекадієнтетраїн, диацетокситридекадієнтриїн.
Фармакологічні властивості блошниці простертої
Відомо, що коріння та рослина в цілому має сечогінні властивості. В народній медицині застосовують настій цієї для внутрішнього вживання при дизентерії, запорі, альбумінурії.
Також настій блошниці застосовують зовнішньо у формі ванночок та клізм при лікуванні геморою, а також для примочок від зубного болю. Ще настій застосовують для купання слабких дітей.
Блошниця простерта має інсектицидні властивості і застосовується для окурювання житла під час виведення бліх, клопів, комарів та мух. Однак інсектицидні властивості цієї трави не є підтвердженими і потребують перевірки.