Бобівник трилистий (Menyanthes trifoliata, водяний трилисник, водяний трифоль, жаб'ячі огірочки) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, яка належить до родини бобівникових. Вона має товсте, повзуче кореневище і надземний безлистий пагін. Листя бобівника чергове, тричіпальчасторозсічене, оголене, розташоване біля основи стебла, де воно переходить у піхву, що обгортає стебло. Квіти цієї рослини п'ятипелюсткові, зібрані у суцвіття-китиці, мають блідо-рожевий колір. Цвіте вона з травня по червень, а її плоди представляють собою багатосім'янні коробочки. Розмножується ця рослина відрізками коріння (вегетативно) та насінням.
На території України бобівник трилистий росте майже всюди на болотах, заболочених луках, та у вільшняках. Російську назву бобівник отримав завдяки розташуванню біля водойм. Тобто ця рослина попереджає людей про те, що поряд знаходиться вода. Великі суцвіття бобівника трилистого добре помітні навіть у темряві. Також ця лікарська рослина росте по всій території європейської частини Росії, в тундрі, на більшості території Азії за винятком Крайньої Півночі та Середньої Азії. Іноді вона зустрічається на Кавказі та окремих островах Далекого Сходу.
Заготівля та хімічний склад бобівника трилистого
У медицині застосовують листя, зібране під час та після цвітіння бобівника трилистого. Листя рослини зрізають біля самих пластинок, щоб залишки черешків не перевищували 3 см. Потім сировину пров'ялюють на відкритому повітрі і досушують під наметами, на горищах, або в сушарці з дотриманням температури від 50 до 60 градусів. Після висушування вага сировини складає 16 - 18 %, а термін її придатності становить 2 роки.
Бобівник трилистий продається в аптеках. Щодо хімічного складу, листя рослини містить логанін, флавоноїдні сполуки, сверозид, фоліаментин, гіркі глікозиди, дубильні речовини, йод та сліди алкалоїдів.
Фармакологічні властивості та застосування бобівника трилистого
Основними біологічно активними речовинами цієї лікарської трави є гіркоти, які здатні подразнювати смакові рецептори слизових оболонок рота і стимулювати секрецію шлункового соку. Це покращує апетит та нормалізує травлення. Крім цього бобівник трилистий стимулює роботу інших травних залоз, перистальтику кишечника і шлунка, що покращує жовчовиділення. Також ця лікарська рослина має протизапальні та послаблюючі властивості.
Для лікування застосовують настої на воді та відвари з бобівника. Такі лікарські форми застосовують для покращення апетиту і посилення секреції шлункових залоз та кишечника, а також для кращого виділення жовчі, при запорах, гастритах із зниженою кислотністю, метеоризмі.
Листя цієї рослини входить до складу традиційних цілющих чаїв та зборів. Це чудовий антисептичний засіб, який допомагає при багатьох шкірних захворюваннях, застосовується для промивання ран і трофічних виразок, які важко загоюються. Крім цього настій листя бобівника трилистого використовують при токсикозах у вагітних як засіб від блювоти.
Настій готують з 10 г листя та 200 мл окропу. Його гріють на водяній бані протягом 10 хвилин, потім відціджують і доводять до початкового об’єму теплою кип'яченою водою. Вживати слід цей настій по 1/2 - 1/3 склянки три рази на добу перед вживанням їжі.
Настій листя для зовнішнього застосування готують по такому ж рецепту, але потім розбавляють у пропорції 10 мл настою до 200 мл кип’яченої води. Застосовують розбавлений настій для клізм при хронічних запорах.