Болиголов плямистий (Conium maculatum, свистуля, болиголов крапчастий, свистулина, свистульник) – це трав’яниста дворічна майже гола лікарська рослина, яка належить до родини селерових. У неї сильно розгалужене, пряме голе стебло довжиною від 50 до 200 см. Низ стебла здебільшого має сизе забарвлення з червонувато-бурими плямками. Рослині характерний своєрідний мишачий запах. Листя болиголова має порожнисті черешки, двічі або тричі перисте складне, з перистими надрізаними частками. Квіти цієї рослини мають жовтий колір і зібрані у щитоподібні зонтикові суцвіття. Цвіте болиголов з червня до липня. Плодами його є двосім’янки, як в усіх інших зонтичних рослин.
Болиголов плямистий можна зустріти серед бур'янів, на луках та лісових галявинах. Росте по всій території України, найчастіше трапляється біля шосе та доріг з інтенсивним рухом та поблизу залізничних колій.
Хімічний склад та застосування болиголова плямистого
Хімічний склад болиголова досить різноманітний. Трава та насіння рослини містить такі алкалоїди, як коніїн, конгідрин, метил-коніїн, псевдоконгідрин та γ-коніцеїн. Близько 0,1% міститься і в листі. Також ця лікарська рослина має 0,08% ефірної олії та незначну кількість кавової кислоти. В квітах міститься кемпферол і кверцетин.
Для лікувальних цілей застосовують траву, яку заготовляють у період цвітіння, і зонтики з недостиглим насінням. Болиголов плямистий належить до неофіційних лікарських рослин. Також слід пам’ятати, що ця рослина є дуже отруйна і використовувати її можна тільки після узгодження дозування і доцільності з фітотерапевтом.
Фармакологічні властивості і застосування болиголова плямистого
В народній медицині болиголов плямистий є відомим як знеболюючий, протисудомний і кровоспинний засіб. Настій цієї лікарської трави можна використовувати для лікування та профілактики раку молочної залози і фіброміоми матки. Також болиголов вживають при недокрів'ї, кишково-шлункових болях, спастичному кашлі, затримці сечі та запорах. Відомо також, що ліки з рослини здатні нормалізувати менструальний цикл.
Рецепти приготування та лікарські форми застосування болиголова плямистого можуть бути дуже різноманітні. Найчастіше застосовують настій з насіння та листя. Для його приготування слід взяти 2 частини суміші насіння та листя і 4 частини 90% спирту. Після 15 діб настоювання ліки проціджують і вживають по 2 краплі на столову ложку води не частіше ніж 3 рази на день. Потрібно завжди пам'ятати про те, що болиголов є смертельно отруйним.
Інколи помилково плутають цю рослину з багном звичайним, тому при заготівлі слід бути дуже уважним.