Перейти до контенту

Ботулізм в дитини – симптоми, лікування та профілактика


симптоми ботулізму - Симптоми ботулізму в дитини
- Діагностика ботулізму
- Лікування ботулізму в дітей
- Прогноз та профілактика ботулізму

Ботулізм у дітей – це гостра харчова токсикоінфекція, що розвивається в результаті попадання в організм людини ботулотоксину. Зараження відбувається аліментарним шляхом, найчастіше при вживанні продуктів які містять спори. Захворювання характеризується ураженням нервової системи в результаті блокування ботулотоксином ацетилхолінових рецепторів нервових волокон, що проявляється у вигляді м'язових паралічів та парезів. Основна небезпека ботулізму для дітей полягає у розвитку таких ускладнень, як гостра дихальна недостатність та порушення серцевого ритму. Діагностика ботулізму базується в основному на даних анамнезу захворювання і результатах неврологічного огляду.

Ботулізм в дитини викликає ботулотоксин, що виробляється бактеріями Clostridium botulinum – грампозитивними спороутворюючими паличками, облігатними анаеробами. Несприятливі умови зовнішнього середовища бактерії переживають у формі спор, що можуть зберігатися у висушеному стані багато років та десятиліть, розвиваючись у вегетативні форми при попаданні в оптимальні для життєдіяльності умови: температура 35 градусів, відсутність доступу кисню. Кип'ятіння вбиває вегетативні форми збудника через п'ять хвилин, а температуру 80 градусів бактерії витримують протягом півгодини. Спори можуть зберігати життєздатність в киплячій воді більше півгодини та гинуть лише в автоклаві. Ботулотоксин швидко руйнується під час кип'ятіння, але здатний добре зберігатися в розсолах, консервах та харчових продуктах, багатих різними спеціями. При цьому наявність ботулотоксину не змінює смаку продуктів. Ботулотоксин відноситься до найбільш сильних отруйних біологічних речовин.

Розплідником та джерелом клостридій ботулізму є земля, а також дикі і домашні (свині, коні) тварини, птахи (переважно водоплавні) та гризуни. Тваринам-носіям клостридії зазвичай не шкодять, виділення збудника відбувається з калом, бактерії потрапляють у ґрунт і воду, корм тварин. Зараження об'єктів навколишнього середовища клостридіями також можливе при розкладанні трупів хворих ботулізмом тварин і птахів.

Захворювання передається дітям по фекально-орального механізму харчовим шляхом. Найчастіше причиною ботулізму стає вживання консервованих в домашніх умовах забруднених спорами продуктів: овочів, грибів, м'ясних виробів та солоної риби. Обов'язковою умовою для розмноження клостридій в продуктах та накопичення ботулотоксину є відсутність доступу повітря (щільно закриті консерви).

У деяких випадках ймовірне зараження спорами ран та гнійників, що сприяє розвитку ранового ботулізму. Ботулотоксин може всмоктуватися в кров, як з травної системи, так і зі слизових оболонок дихальних шляхів та очей.

У дітей спостерігається висока сприйнятливість до ботулізму, навіть невеликі дози токсину сприяють розгортанню клінічної картини, однак найчастіше концентрація його недостатня для формування антитоксичної імунної реакції.

При отруєнні ботулотоксином з консервованих продуктів нерідко зустрічаються випадки сімейного ураження. На сьогоднішній день випадки захворювання серед дітей стають частішими, враховуючи розповсюдження домашнього консервування. Однак найчастіше ботулізмом хворіють молоді люди віком 20-25 років.

Симптоми ботулізму в дитини

Інкубаційний період захворювання рідко перевищує добу, складаючи зазвичай від 4 до 6 годин, хоча іноді він може затягуватися до 7-10 днів. Тому спостереження за всіма людьми, що вживали ту саму їжу, триває до 10 діб.

У початковому періоді захворювання в дитини може відзначатися неспецифічна продромальна симптоматика. Залежно від переважного синдрому розрізняють гастроентерологічний, очний варіанти, а також клінічну форму у вигляді гострої дихальної недостатності.

Гастроентерологічний варіант зустрічається найчастіше і протікає у вигляді харчової токсикоінфекції, з болем в епігастрії, нудотою, блювотою, діареєю. Виразність ентеральної симптоматики помірна, однак, відзначається загальна втрата рідини та сухість шкіри, а також нерідко хворі скаржаться на розлад ковтання їжі (ком у горлі).

Початковий період ботулізму в дітей, що протікає по очному варіанту, характеризується розладами зору: затуманенням, літанням «мушок», втратою чіткості та зниженням гостроти зору. Іноді виникає гостра далекозорість.

Найнебезпечнішим за перебігом початкового періоду ботулізмом є гостра дихальна недостатність (раптово розвивається прогресуюча задишка, поширюється ціаноз, порушується серцевий ритм). Гостра задишка у дітей розвивається блискавично і загрожує летальним наслідком через 3-4 години.

Клінічна картина ботулізму в розпал захворювання досить специфічна і характеризується розвитком парезів та паралічів різних груп м'язів.

У дітей відзначається симетрична офтальмоплегія (зіниці стабільно розширені, має місце косоокість, вертикальний ністагм, опущення повік). Дисфагія у дітей (розлад ковтання) пов'язана з прогресуючим парезом м'язів глотки. Якщо спочатку дитина відчуває дискомфорт і труднощі ковтання твердої їжі, то з подальшим розвитком захворювання стає неможливим навіть ковтання рідини.

Порушення мови розвивається, проходячи послідовно чотири стадії. Спочатку змінюється тембр голосу, виникає осиплість в результаті недостатньої вологості слизової голосових зв'язок. Надалі зважаючи парезу м'язів мови з'являється дизартрія («каша в роті»), голос стає гугнявим (парез м'язів піднебінної фіранки) і зникає повністю після розвитку парезу голосових зв'язок. В результаті розладу іннервації м'язів гортані втрачається кашлевой поштовх. Хворі можуть задихнутися при попаданні в дихальні шляхи слизу і рідини.

Через розвиток застійних явищ у легенях дітей ботулізм може спровокувати вторинну пневмонію. Сьогодні є дані про ймовірність ускладнення інфекції міокардитом.

Діагностика ботулізму

У зв'язку з розвитком неврологічної симптоматики хвора на ботулізм дитина потребує огляду невролога.

Специфічна лабораторна діагностика ботулізму в дітей на ранніх термінах розвитку інфекції не розроблена. Підставою для встановлення діагнозу служить клінічна картина і дані епідеміологічного анамнезу. Токсин виділяють та ідентифікують за допомогою біологічної проби на лабораторних тваринах. У розпал захворювання можливо визначити присутність токсину в крові дитини за допомогою HGUF. Антигени збудників виявляються за допомогою імунофлуоресцентного аналізу (ІФА), а також - РІА та ПЛР.

Виділення збудника шляхом посіву калових мас не несе значущою діагностичної інформації, оскільки може мати місце розвиток спор вегетативної форми клостридій в кишечнику здорової дитини.

Лікування ботулізму в дітей

При підозрі на ботулізм проводиться обов'язкова госпіталізація з можливістю підключення апарату ШВЛ, щоб попередити та своєчасно допомоги у випадку розвитку небезпечних для життя ускладнень.

Найпершим лікувальним заходом, що застосовується в першу добу захворювання, є промивання шлунка за допомогою товстого зонда.

Ботулотоксин, що циркулює в крові дитини, нейтралізують за допомогою разового введення полівалентних протиботулінічних сироваток за методом Безредки (після здійснення десенсибілізації організму). У випадку, якщо одноразове введення сироватки було недостатньо ефективним, і через 12-24 години в дитини спостерігається прогресування нейрологічної симптоматики, введення сироватки повторюють.

Досить ефективним є введення людської плазми, однак цей препарат досить рідкісний через малий термін зберігання (не більше 4-6 місяців). В даний час для лікування ботулізму все частіше застосовують протиботулінічний імуноглобулін.

В комплекс заходів етіотропної терапії включаються антибіотики, які призначаються з метою придушення ймовірного розвитку вегетативних форм збудника, а також кокарбоксилаза та АТФ. Позитивний ефект дає гіпербарична оксигенація.

Також методи лікування дитини визначають залежно від важкості перебігу та симптоматики. У випадку формування гострої дихальної недостатності дитину переводять на штучну вентиляцію легень. Для годування хворих дітей з формуванням стійкої дисфагії використовують рідку їжу і тонкий зонд, або застосовують парентеральне харчування.

В період одужання хороший ефект для швидкого відновлення функцій м'язової системи забезпечує фізіотерапія.

Прогноз та профілактика ботулізму

Прогноз при високій дозі отриманого токсину та відсутності своєчасної медичної допомоги може бути вкрай несприятливим. Летальність таких випадків серед дітей та дорослих сягає 30-60%. Застосування етіотропного лікування та методів інтенсивної терапії при розвитку небезпечних ускладнень значно знижують ризик летального результату (до 3-4%). При своєчасному лікуванні дитини захворювання закінчується одужанням з повним відновленням функцій через кілька місяців.

Профілактичні заходи проти ботулізмі у дітей передбачають дотримання санітарно-гігієнічних норм при виготовленні консервів, стерилізації посуду для приготування продуктів тривалого зберігання. Рибні та м'ясні продукти повинні консервуватися виключно в свіжому та ретельно очищеному від частинок ґрунту вигляді. Консервація перестиглих плодів неприпустима.

Консервування в домашніх умовах має здійснюватися у суворій відповідності з рецептурою при достатній концентрації солі та оцтової кислоти у відкритій для доступу кисню посуді.