Буквиця лікарська (Betonica officinalis, Stachus officinalis, чистець лікарський) – це шорстковолосиста багаторічна лікарська рослина, яка належить до родини губоцвітих. У неї прямостояче, мало розгалужене стебло висотою 20 - 80 см. Листя буквиці просте, супротивне, яйцеподібної форми з хвилястими краями. Прикореневі листки довгочерешкові, мають розетки, а стеблові - сидячі. Квіти буквиці зигоморфні, мають характерний пурпуровий відтінок і зібрані у колосоподібні щільні суцвіття. Ця лікарська рослина цвіте з травня по червень, а в північних регіонах - у липні. Плід складається з чотирьох горішків.
Буквиця лікарська часто зустрічається на галявинах, у мішаних лісах, у перелісках, на луках та посеред чагарників. В Україні вона росте практично всюди, по всій території.
Заготівля та хімічний склад буквиці лікарської
В народній медицині для лікування захворювань застосовують рослини, зібрані у момент цвітіння. Під час збору секатором або ножицями стинають верхівки буквиці довжиною до 25 - 30 см. Зібрані верхівки рослини сушать під наметами або в кімнатах з доброю вентиляцією. Зберігають висушену сировину в прохолодному сухому приміщенні з хорошим доступом повітря.
Сушена буквиця має специфічний хімічний склад. До її складу входять турицин, бетоніцин, близько 15% дубильних речовин, а також органічні кислоти, смоли, каротиноїди та незначна кількість ефірної олії.
Лікувальні властивості та застосування буквиці лікарської
З народного досвіду відомо, що ліки з буквиці лікарської мають відхаркувальні, жовчогінні, протизапальні, проносні та сечогінні властивості. Препарати з цієї рослини нормалізують артеріальний тиск, покращують кровообіг, стимулюють обмін речовин і травлення.
В нетрадиційній медицині настої буквиці застосовуються при лікуванні туберкульозу, сильного кашлю з гнійними виділеннями, кашлюку, бронхіальної астми, гіпертонії, захворювань травного тракту, запальних процесів сечовивідних шляхів, а також при гепатиті, діареї, гастриті, епілепсії, нервових захворюваннях, поліартриті та подагрі. Вживання ліків з буквиці протипоказане лише при вагітності.
Зовнішньо настій рослини застосовують для лікування алергічного діатезу, варикозного розширення вен, раку шкіри, а також як засіб проти пітливості ніг.
Для приготування настою буквиці лікарської потрібно взяти 2 столові ложки сировини та склянку окропу. Настій гріють на водяній бані 10 хвилин, потім проціджують, відтискають і доливають кип'яченої води до початкового об'єму. Вживати настій потрібно по 1 столовій ложці чотири рази на добу.
Також приготувати настій буквиці можна на вині. Для цього до 2 столових ложок та 200 мл окропу добавляють 2 ложки портвейну і кип'ятять потягом 5 хвилин. Настоявши 20 хвилин, ліки проціджують і вживають по 1 - 2 столові ложки двічі на день.
Дуже популярні в народній медицині ванни з настою буквиці лікарської. Для приготування такої ванни потрібно 0,5 кг трави заварити у 5 літрах води. Таке лікування допомагає при пітливості ніг.