- Різновиди булімії у дітей
- Причини виникнення булімії в дитини
- Типові ознаки булімії
- Лікування булімії в дітей
Булімія у дитини - це загальний харчовий розлад, який виник внаслідок психогенних порушень. Ця хвороба проявляється у формі надто сильного апетиту і постійного бажання щось їсти. Аналогічно анорексії, булімія найчастіше властива емоційним та чутливим підліткам, які дуже прискіпливо ставляться до свого зовнішнього вигляду.
Страждаючи від регулярного переїдання і соромлячись цього, а також під впливом небажання поправлятись, підлітки іноді штучно викликають блювоту. Слід зазначити, що напади булімії в дітей дуже часто чергуються з періодами голодування, тобто, з перебігом анорексії. Однак зменшити свою вагу таким чином не вдається і цикл вживання їжі - блювання - повторне вживання їжі повторюється. Самостійно зупинити цей патологічний процес дитина не може.
Різновиди булімії у дітей
Булімія може бути пубертатна і нервова. Перша форма захворювання властива дітям, а від нервової булімії страждають як діти, так і дорослі. При цьому харчовий розлад може відображатися такими моделями харчової поведінки:
- бажання їсти відчувається постійно і дитина не може зупинитись;
- виникає напад апетиту, який заставляє дитину їсти багато і великими порціями;
- виникає нічний напад голоду.
Причини виникнення булімії в дитини
До розвитку захворювання можуть призвести психологічні та фізіологічні чинники.
До психологічний факторів слід віднести:
- негативна атмосфера в сім'ї, коли мати погано ставиться до своєї дитини та обділяє її ласкою, віддаючи перевагу іншим дітям;
- бажання отримати хоч якусь втіху в житті (джерело задоволення), яке виникає інколи у дітей-сиріт (специфічний захисний механізм і засіб зняття депресії);
- компенсація невдоволення своєю зовнішністю;
- малорухливий спосіб життя;
- періодичне вживання фастфуду при перегляді телевізора.
До фізіологічних факторів належать:
- захворювання мозку (інтоксикація, енцефаліт, спадкові ураження НС, пухлини і запалення);
- наявність цукрового діабету (напад булімії може виникати напередодні інсулінового шоку);
- неправильна робота наднирників, побічна дія дексаметазону або преднізолону, гіпертиреоз та інші патології щитовидної залози;
- зараження дитини гельмінтами.
Типові ознаки булімії
Загалом симптоми булімії в дитини виявляються дуже просто. В першу чергу це бажання вживати багато продуктів великими порціями. Під впливом стресових ситуацій виникає бажання “заїдати стрес”, під впливом якого підліток може їсти все підряд. При цьому дитина практично не пережовує продукти харчування, а миттєво їх ковтає.
Для цього захворювання характерні такі ознаки:
- різка зміна ваги тіла;
- висловлювання про невдоволення своїм зовнішнім виглядом;
- нездатність контролювати свій емоційний стан;
- періодичне безсоння, часті депресивні стани;
- виявлення серед особистих речей підлітка сечогінних і блювотних препаратів.
Лікування булімії в дітей
Не дивлячись на відсутність патології в організмі дитини, булімія може мати дуже важкі наслідки. І якщо в підлітка немає сили волі щоб побороти пристрасть до вживання великої кількості їжі, він дуже швидко втрачає контроль за своєю вагою. Внаслідок розвивається висока степінь ожиріння в дитини.
Якщо ж дитина вживає сечогінні та блювотні препарати, у неї виникають біохімічні відхилення, які призводять до хронічних захворювань нирок, сечової та серцевосудинної системи.
Самостійно впоратись з захворюванням зазвичай діти не можуть. Навіть у випадку тимчасового покращення стану невдовзі симптоми булімії знову повертаються. При тривалій залежності від великої кількості їжі дитина повністю втрачає над собою контроль. У зв’язку з цим допомогти при булімії може тільки досвідчений лікар, до якого потрібно якомога швидше звернутися батькам підлітка.
Для лікування булімії сучасна медицина передбачає застосування психотропних препаратів. Найбільш ефективними є антидепресанти, які дозволяють подолати вплив стресових ситуацій. Тим не менш, всі препарати цього ряду характеризуються звиканням. Тому бажано починати лікування булімії на ранній стадії, яка не потребує використання медичних препаратів. Для цього лікарі мають розроблену методику, що дозволяє навчити підлітків розпізнавати ознаки, що передують нападу булімії, та психологічно подолати цей стан.
Батькам не потрібно надмірно хвилюватись за стан підлітків, адже сьогодні це захворювання успішно лікується на будь-яких стадіях. Однак, чим раніше було виявлено булімію і розпочато лікування, тим швидше і ефективніше вдасться подолати відхилення.