Перейти до контенту

Буяхи – фармакологічні властивості та застосування


рослина буяхи в нетрадиційній медицині Буяхи (Vaccinium uliginosum, дурниха, гонобобель, лохина, п'яниця) – це листопадний кущ заввишки 40-70 см, який відноситься до родини брусничних. У нього овальне листя і пряме округле стебло. Квіти буяхів рожевого або білого кольору, цвіте ця лікарська рослина з травня по червень. Листя і плоди буянів покриті сивою паволокою, що нагадує воскове покриття.

Буяхи ростуть у мішаних та хвойних лісах, на болотах і заболочених берегах водойм, у тундрі. В нашій країні ця лікарська трава зустрічається найчастіше в Карпатах і на Поліссі. Ця рослина має характерний неземний колір завдяки сиво-блакитній паволоці.

Заготівля та хімічний склад буяхів

Для приготування настоїв та відварів застосовують плоди і листя буяхів, яке збирають у період цвітіння. Ягоди цієї лікарської рослини використовують свіжими або сушеними.

Ягоди буяхів мають легкий пріснуватий смак та водянисту консистенцію. Вони мають на 8% менше цукру, ніж ягоди брусниці, а за концентрацією вітаміну С наближаються до ягід чорної смородини. Крім цього ягоди буяхів мають близько 100 мг% провітаміну А (каротину) і досить багато вітаміну РР. Особливістю хімічного складу цієї рослини вважається широкий спектр органічних кислот. Буяхи містять лимонну, яблучну, щавлеву та бензойну кислоти, флавоноїди, таніни, пектини, дубильні речовини і значну кількість корисних мікроелементів, серед яких значну долю складає залізо і марганець.

Фармакологічні властивості буяхів

Свіжі ягоди буяхів використовують для приготування вітамінних напоїв, що мають жарознижувальні властивості. Основна цінність ягід рослини полягає у протицинготних властивостях. Сушені плоди буяхів проявляють протизапальну, в'яжучу, жарознижувальну, протиглисну дію. Відвар з ягід корисно вживати при застуді, ентеритах, лихоманці, гастритах, колітах і проносах.

Відвар листя цієї лікарської рослини дуже корисний при серцевих захворюваннях, недокрів’ї, діабеті. Крім цього, він має легку проносну дію.

Зазвичай буяхи можна знайти на болоті поруч з багном звичайним. У зв’язку з цим знаходитись під час сильної спеки у заростях цих рослин досить небезпечно, бо ефірні олії багна звичайного мають одурманюючий вплив, викликаючи нудоту, головний біль і блювання. Однак буяхи подібних властивостей не проявляють.

З ягід буяхів можна зварити варення, джем, пастилу, кисіль та смачний компот. Ця трава, як і чорниця, є раннім медоносом, який має досить мало солоду, але в період цвітіння рослини бджоли можуть зібрати до 20 кг нектару з 1 гектара.

Цілющий відвар листя буяхів готують з 10 г сировини та 200 мл окропу. Його кип’ятять протягом 10 хвилин, відціджують і вживають по третині склянки три рази на добу як протидіабетичний і в’яжучий засіб.

Корисний дуже і відвар з плодів буяхів. Для цього 20 грам сушених ягід варять на водяній бані протягом 15 хвилин у склянці окропу. Потім відціджують та приймають по півсклянки тричі на добу. Цей відвар допомагає при гастритах, ентеритах і проносах.