Перейти до контенту

Бузина трав’яниста – властивості та рецепти


лікування бузиною в домашніх умовах Бузина трав’яниста (Sambucus ebulus, бузина смердюча) – це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини жимолостевих. У неї пряме, розгалужене, борозенчасте стебло завдовжки 60 - 150 см. Листя супротивне, непарне, перисте, має ланцетні прилистки, яких може бути від 5 до 9 видовжених пильчастих листочки. Квіти бузини правильні, двостатеві, дрібні, всередині білого а зовні рожевого кольору, зібрані в щитовидну волоть з трьома головними гілочками. Плоди бузини трав’янистої – кістянки чорного забарвлення. Цвіте ця рослина з червня до липня, а плоди бузини достигають в кінці серпня, на початку вересня.

Бузина трав’яниста росте по всій території України: на берегах водоймищ, у лісових вирубках, на засмічених територіях.

Хімічний склад та зберігання бузини трав’янистої

Коріння бузини трав’янистої має сапоніни, гіркі та дубильні речовини. У плодах є цукри (глюкоза і фруктоза), вина, оцтова і яблучна кислоти, барвники, дубильні речовини, а також аскорбінова кислота і недосліджені глікозиди.

Для лікування захворювань застосовують коріння бузини (Radix Sambuci ebuli), яке заготовляють навесні та восени. Його викопують, очищають від землі, миють, січуть на кусочки довжиною 10 - 12 см, які потім розщеплюють і пров'ялюють протягом кількох днів на сонці. Сушать пров’ялену сировину у теплому приміщенні. Сушеної сировини отримують близько 20%. Зберігають сушену бузину у паперовій тарі в сухих провітрюваних приміщеннях. Ця рослина відноситься до неофіційних лікарських рослин.

Лікувальні властивості та використання бузини трав’янистої

Препарати з бузини проявляють діуретичну, антимікотичну і протидіабетичну дію. Застосовуються як сечогінний засіб при лікуванні запалення нирок (гломерулонефриті, нефролітіазі, пієлонефриті), а також при асциті, що викликаний захворюванням нирок, при ексудативному перикардиті. Дуже ефективним є застосування бузини трав’янистої в комплексі з іншими лікарськими травами для лікування діабету та різних хвороб сечового міхура.

Внутрішньо вживають відвар з 2 чайних ложок бузини і склянки окропу по 1 столовій ложці тричі на добу.

Для приготування настоянки слід взяти 20 грам коріння і 100 мл горілки. Пити настоянку слід по 30 крапель три рази на добу.

З суміші коріння бузини трав’янистої, квітів гадючника в'язолистого, волошки синьої, хвоща польового, споришу звичайного, листя мучниці звичайної, стовпчиків кукурудзи звичайної і бруньок берези бородавчастої готують настій на воді. Для цього беруть 4 столові ложки суміші і настоюють протягом доби на 1 л води, прокип’ятивши попередньо 5 хв. Вживають настій теплим по півсклянки тричі на день через півгодини після вживання їжі. Цей настій допомагає при подагрі, набряках і поліартриті.

Зовнішньо настій коріння бузини трав'янистої, чорної або червоної застосовують для ванночок при лікуванні грибкових інфекцій нігтів та від укусів комах.

Ця рослина містить отруту, тому дозування повинно бути дуже точним!