Перейти до контенту

Бузок звичайний – лікувальні властивості та рецепти


корисні властивості бузку Бузок звичайний (Syringa vulgaris) – це листопадний кущ, який належить до родини маслинових. Його висота інколи сягає 5 метрів. Листя бузку яйцеподібне, супротивне, має цілі краї. Квіти цієї лікарської рослини двостатеві, мають фіолетовий, білий або бузковий колір, зібрані у китиці. Цвіте бузок звичайний у травні, його плоди - коробочки, а насіння дозріває з липня по серпень.

Батьківщиною бузку звичайного вважаються Балкани, однак в наші дні цей кущ дуже розповсюджений у всіх країнах як декоративна рослина. Тому про походження бузку мало хто знає.

Хімічні властивості та зберігання бузку звичайного

Хімічний склад бузку звичайного є не дуже багатим. Його квітки містять глікозид, ефірну олію, сирингін та ряд інших органічних сполук. Листя має значну кількість вітаміну С (аскорбінової кислоти), концентрація якого буває до 200 мг%.

У лікувальних та фармацевтичних цілях застосовують листя та квітки цієї рослини, які потрібно заготовляти в період цвітіння. Після збору квіти звільняють від суцвіть, та сушать на сонці, після чого досушують сировину під накриттям на відкритому повітрі. Листя відразу сушать під наметами на повітрі або в приміщеннях з доброю вентиляцією.

Застосування бузку та його лікувальні властивості

Ліки з бузку використовуються в основному тільки в народній медицині, де вони відомі як потогінний засіб. Крім цього відвар з бузку звичайного застосовують для покращення апетиту. Його вживають у комплексі з іншими травами при лікуванні бронхітів, бронхіальної астми та набряків ниркового походження.

Настій з квітів використовують для лікування виразки шлунка, ревматоїдного поліартриту, ревматизму, артралгії, невралгії та задишки. Відомо також, що чай з квітів бузку покращує стан хворих при епілепсії. Досить часто свіже подрібнене листя рослини прикладають у вигляді компресів до наривів з метою прискорення дозрівання та гоєння.

Квіти бузку звичайного мають дуже багато нектару, який недоступний для бджіл, бо в цих комах занадто короткий хоботок. Тому бджоли застосовують своєрідну хитрість. Для того, щоб дістатися до запашного солодкого сиропу, вони прогризають біля основи трубочки у квітці дірочку, через яку добираються до нектару. Це важка робота для комах, але вона себе повністю виправдовує, бо в період з кінця травня до середини червня кількість медоносних рослин є дуже малою і бджоли змушені добувати солодку їжу іноді досить важкими способами.

Для того, щоб приготувати настій з листя бузку звичайного, потрібно взяти 10 г сировини та 200 мл окропу. Настоювати потрібно 8 годин, потім процідити і вживати по 1 столовій ложці тричі на добу.

Мазь для зовнішнього застосування виготовляється з 1 частини перетертого на порошок листка та 4 частин вазеліну. Цей засіб допомагає при невралгії та артралгії.

Слід також пам’ятати, що бузок звичайний має отруйні речовини. Тому застосовувати його слід лише після консультації з лікарем-фітотерапевтом.