- Причина хрускоту в суглобах у дитини
- Що робити, якщо у дитини хрустять суглоби?
- Тривожні симптоми при хрускоті суглобів у немовлят
- Якщо хруcтять суглоби у підлітка
- Методи діагностики хрускоту в суглобах
- Профілактичні заходи
Зазвичай, коли розмова заходить про хрускіт в суглобах, ми машинально розуміємо, що мова йде або про літніх людей, або хоча б про тих, чий вік перевищив 40 - 45 років. Але виявляється, що хрустіння в суглобах буває у людей різного віку, в тому числі у дітей. Якщо ж такі симптоми були виявлені у пацієнтів молодшої вікової категорії? Що робити і коли починати турбуватися, а також, які причини викликають підозрілі звуки в суглобах дітей? Зараз ми розглянемо всі ці питання.
Причина хрускоту в суглобах у дитини
Якщо суглоби здорові, то вони рухаються плавно, і не видають ніяких звуків, тому що в цьому їм допомагає суглобова рідина, що змащує суглоб. Хрускіт суглоба може вказувати на порушення роботи суглобової тканини або бути нормою. Давайте розглянемо випадки, коли хруст у суглобах дитини можна вважати нормальним явищем, а коли - патологічним.
Батьки повинні бити на сполох, якщо у дитини спостерігаються такі ознаки і симптоми:
- постійний хрускіт якого-небудь одного суглоба;
- хрускіт триває досить тривалий час;
- хрускіт чути при згинанні або розгинанні частини тіла;
- проявляється асиметрія шкірних складок і дитині важко розсунути кінцівки;
- дитина пхикає, вередує, плаче при хрустінні суглобів, в області хрускоту видно почервоніння або припухлість.
Такі симптоми повинні насторожити батьків і стати приводом для звернення до фахівця.
Особливості хрускоту суглобів у немовлят
Кожна мама турбується про свого малюка, особливо в грудному віці. Звичайно, цей вік вважається найбільш несприятливим, оскільки малюк ще не в змозі пояснити, що конкретно його турбує. У такому віці часто зустрічаються будь-які патології. Тому коли батьки чують хоч найменше похрускування, починають турбуватися, чи все в порядку з малюком.
Причинами хрускоту у немовлят є:
1. Вік. Так як малюк до 1 року росте дуже швидко, суглоби не встигають рости разом з ним, тому можливе хрустіння.
2. Спадковість. Недостатньо сформовані суглоби, кістки і зв'язки можуть говорити про те, що у когось в родині є такі захворювання і малюкові вони передалися у спадок.
3. Запалення зчленування. Якщо у дитини спостерігається запалення, то хрускіт чується досить часто, так само все це супроводжується занепокоєнням, плачем дитини, появою набряків і почервоніння. Таке порушення в медицині має назву артрит. Найчастіше артрит уражає колінні суглоби.
Діти віком від 3 до 8 років: особливості патології
Якщо хрустіння виникає в суглобі дитини віком від 3 до 8 років, то потрібно дуже серйозно насторожитися, оскільки найчастіше це буває патологією.
Причиною є:
1. Активне зростання. Дитина починає інтенсивно рости, витягуватися у рості і додавати у вазі. Тоді такий хрускіт цілком можливо буде вважатися нормою.
2. У дитини спостерігається дефіцит вітамінів та мікроелементів. Таке може бути, якщо у дитини в раціоні відсутні фрукти, овочі, а також вона проводить мало часу на вулиці.
3. Дефіцит рідини. Вода відіграє велику роль в організмі будь-якої людини, а особливо дитини. Якщо дитина вживає мало рідини, саме води (не соки, чаї, компоти, а саме води), то в організмі не вистачає її. Як наслідок падає рівень внутрішньосуглобової рідини.
4. Фізичні навантаження. Організм дитини не відразу звикає до будь-яких фізичних навантажень, тут випливає причина хрускоту в суглобі.
5. Часто діти при грі або просто прогулянці отримують різні травми, від яких виникає патологія суглобів.
Якщо у дитини було захворювання, яке торкнулося зчленування і суглобів, то наслідком такого захворювання буде хрустіння.
Хрустіння в суглобах у підлітків
Підлітки, так само як і діти, схильні до такої недуги, але в такому віці великий відсоток буде на тому, що це патологія.
Причини:
1. У підлітковому віці відбувається гормональний дисбаланс, в організмі відбувається так звана перебудова. З гормонами зробити нічого не можна, варто лише чекати, коли перебудова закінчиться.
2. Якщо дитина має чудову гнучкість, а зв'язки дуже слабкі, то у таких дітей хрустіння буде відчуватися протягом усього життя.
3. Неправильний розподіл фізичного навантаження при заняттях спортом. Не можна відразу навантажувати організм дитини великим фізичним навантаженням, потрібно все робити поступово.
4. Зайва вага дитини дуже впливає на суглоби і кістки, тому і виникає хрускіт.
5. Плоскостопість. Якщо дане захворювання не було виправлено, то відбувається, так само як і при зайвій вазі, великий вплив на суглоби.
6. Отримані будь-які травми, пов'язані з кістками, суглобами так само можуть призвести до хрускоту.
7. Запальні процеси в суглобах.
У будь-якому випадку про серйозність проблеми у дітей різних вікових груп може судити кваліфікований фахівець. Тому, якщо батьки помітили у дитини похрускування в суглобах, вони повинні звернутися за консультацією до ортопеда. Після проведених досліджень і діагностики лікар оцінить серйозність стану малюка і наявність у нього патології, після чого дасть рекомендації щодо лікування або профілактики хвороби.
Що робити якщо у дитини хруcтять суглоби?
Насамперед, що варто зробити при наявності відповідних симптомів, це звернутися до лікаря. Після того, як лікар проведе огляд, він зможе сказати патологія це чи ні, та призначить необхідне лікування.
Меню дитини в такому випадку зазнає деяких змін. У раціоні харчування дитини має з'явитися більше продуктів, багатих кальцієм, так як саме цей мікроелемент як ніщо інше зміцнює кістки і суглоби. Кальцій входить в такі продукти як: молоко, риба, сир. Крім цього дитину варто навчити пити більше води, хоча б склянку вранці і наступну склянку перед їдою.
У підлітків все набагато складніше, тут всього два варіанти: або це патологія, або гормональний дисбаланс. Патологія це такі захворювання як: артрит, артроз і хвороба Бехтєрєва. Якщо ж все-таки це гормони, тоді, як тільки вони прийдуть в норму, хрустіння щезне.
Якщо ж дитина при ходьбі, присіданні та згинанні коліна відчуває дискомфорт, слід негайно звернутися до лікаря. Лікар випише мазі, препарати, а можливо призначить уколи, які полегшать біль. У таких випадках дитину варто відгородити від великих фізичних навантажень, взяти довідку для спеціальної групи в школі та записатися на курс ЛФК.
Тривожні симптоми при хрускоті суглобів у немовлят
Якщо дитині не виповнилося ще й року, то такі симптоми повинні насторожити батьків.
1. При рухах кінцівок дитини чути систематичний хруст якого-небудь одного суглоба.
2. При масажі малюка, згинанні ніжок і ручок чути клацання.
3. Складки, які утворюються на ніжках, асиметричні, стегна важко розводити. Ця ознака може бути наслідком вивиху, але остаточний діагноз може поставити тільки лікар ортопед.
4. При хрустких звуках в суглобах дитина починає турбуватися, хникати або плакати.
5. На поверхені суглоба є припухлість і почервоніння.
Якщо хруcтять суглоби у підлітка
Хрускіт суглобів у підлітків не завжди буде свідчити про захворювання. Найчастіше хрускіт у підлітків чути в районі шиї, спини і виною всьому найчастіше фізичні навантаження. У таких випадках варто зменшити фізичні навантаження на якийсь час і почати вводити їх поступово. Тільки після того як організм почне поступово звикати, хрустіння зникне.
Ще однією причиною хрустіння суглобів у підлітків є гормональний дисбаланс. Як сказано було вище, нічого вдіяти з цим лікарі та батьки не зможуть, варто лише дочекатися, коли гормональний фон поернеться до норми і хрустіння пройде.
Методи діагностики хрускоту в суглобах
Говорити про те, що людина не може сама собі поставити діагноз, навіть не варто, оскільки це всім відомо. Але якщо звичайно вона не є лікарем. Для того, щоб провести діагностику і дізнатися в чому причина хрустіння, слід звернутися до лікаря. Систематичний хрускіт суглобів вказує на присутність проблем зі здоров'ям дитини. В такому випадку слід пройти ретельне обстеження, щоб уникнути подальших ускладнень.
При хрускоті в суглобах лікар найчастіше призначає біохімічний і загальний аналіз крові. Біохімічний аналіз крові покаже, чи не підвищений у крові вміст білка. А загальний аналіз крові покаже, чи не підвищене ШОЕ. Якщо так, то це вказує на запальні процеси.
Причин, через які відбувається хрускіт суглобів, дуже багато. Перш ніж лікар призначить лікування, потрібно пройти комплексну діагностику. До такої комплексної діагностики відноситься: комп'ютерна томографія, МРТ, рентгенографія та УЗД суглобових зчленувань. Такі процедури допоможуть розпізнати, побачити і виявити причини хрустіння, а також зміни в суглобах і прилеглих тканинах. Рентген вкаже на зміни тільки в кістках. УЗД для визначення патології в зчленуваннях. МРТ дає повну інформацію про стан суглобів.
Для діагностики патології у немовлят їх вкладають на кушетку і згинають по черзі всі суглоби, а також розводять в різні сторони. Якщо лікареві вдається розвести стегна так, щоб вони торкнулися кушетки, тоді патології немає. Якщо ж цього все ж не вдалося зробити, значить є вивих.
Як тільки виникло хрустіння суглобів у дітей, слід звернутися до лікаря, а також переглянути раціон харчування і проведення часу. У раціоні повинні бути присутніми овочі та фрукти, молоко, сир, щоб уникнути дефіциту вітамінів. Також слід звернути увагу на фізичні навантаження дитини і збільшити перебування на свіжому повітрі.
Профілактичні заходи
Для того, щоб уникнути проблем з хрускотом суглобів, потрібно проводити профілактичні заходи, стежити за харчуванням дитини, гуляти з нею частіше, а також привчити до профілактики. За всім цим повинні стежити батьки.
До таких профілактичних заходів відноситься:
1. Як би банально не звучало, але це вітаміни, мінерали та поживні речовини. Все це можна взяти з продуктів харчування і навколишнього середовища. Дітям з дитинства варто включати в меню такі продукти як, сир, брокколі, банани, родзинки і так далі. Плюсом до всього цього буде щоденна прогулянка на свіжому повітрі.
2. Вода. Вона відіграє велику роль в житті кожної людини, вона приводить в норму всі обмінні процеси організму. З води так само виробляється рідина, яка знаходиться в суглобах. Давайте дитині пити стільки, скільки вона хоче.
3. Активність. В життя дитини варто додати рухову активність, плавання, їзду на велосипеді, гімнастику, танці, футбол і так далі. Активність буде розминати всі суглоби, зв'язки і кістки дитини. Але все це повинно бути в помірних кількостях.