Перейти до контенту

Cиндром Туретта у дітей – причини, ознаки і методи лікування


діагноз синдром Туретта - Причини виникнення синдрому Туретта
- Ознаки та симптоми синдрому Туретта
- Діагностика синдрому Туретта
- Лікування синдрому Туретта

Під синдромом Туретта слід розуміти нервово-психічні розлади, під час яких дитина виконує будь-які мимовільні неконтрольовані рухи або мимовільно відтворює якісь звуки. При цьому дитина чітко розуміє, що саме вона це робить, однак контролювати свої дії не може. Такі випадкові неконтрольовані рухи прийнято називати нервовими тиками. Слід зазначити, що це захворювання зустрічається приблизно у 0,03 - 0,05 % дітей та дорослих, що свідчить про досить значну поширеність. Як встановили фахівці в галузі медицини, синдром Туретта найчастіше виникає у дітей віком від 2 до 5 років. Ще один імпульс цього захворювання спостерігається у дітей віком від 13 до 18 років, причому хлопці страждають від синдрому Туретта приблизно у два рази частіше від дівчат.

Причини виникнення синдрому Туретта

Фахівці стверджують, що основною причиною розвитку синдрому Туретта у дітей є генетична схильність до захворювання. Така точка зору має підтвердження, адже тик у дітей виникає в результаті неврологічних захворювань. Крім цього, як було помічено, хвороба найчастіше зустрічається у родичів другого і третього покоління. До проявів синдрому Туретта призводить, як правило, неврологічне захворювання, вживання дитиною нейролептиків та ряду інших речовин. Окремі лікарі схиляються до точки зору, що причиною виникнення такої патології можуть бути аутоімунні процеси, однак, ця версія поки що не доведена на практиці.

Ознаки і симптоми синдрому Туретта

У більшості випадків ознаки синдрому Туретта у дітей виникають в період від 2 до 5 років. В цей час батьки починають помічати дивну поведінку дитини, при якій проявляються різноманітні посмикування м’язів і рухи, що періодично повторюються. Здебільшого такі симптоми мають вигляд мимовільного підморгування, плескання руками, частого моргання, стрибання, сіпання кінцівок або голови, створення специфічного виразу обличчя, іноді навіть удари по власному тілу та лиці. В деяких випадках симптоми Туретта в дитини можуть проявлятись як повторні багаторазові звуки. Це може бути стогнання, булькання, бурчання, вимова слова або фрази, почутої від когось в минулому. З віком це може перейти в так звану ехолалію – повторне вигукування лайливих слів та фраз. Характерним є той факт, що дитина (людина) усвідомлює свої дії, вона розуміє, що це не нормально, однак, вплинути на власну поведінку не може.

Зазвичай люди і діти з синдромом Туретта здатні відчувати наближення нервового тику. При певних зусиллях вони здатні віддалити прояви захворювання, однак, повністю придушити тик неможливо. У давні часи люди вважали такі неконтрольовані дії як вселення в людину нечистої сили, оскільки самі хворі описували такі напади, як незрозуміле мимовільне спонукання до дій.

Синдром Туретта у дітей має здебільшого хвилеподібні прояви, при яких етапи загострення і часті напади періодично змінюються періодами полегшення і затишшя. Хоча в окремих випадках хвороба проявляється постійно. Як було встановлено, залежно від віку дитини, прояви синдрому змінюються. При цьому вони значно вщухають після статевого дозрівання і можуть лише іноді проявлятися під час емоційної нестабільності та переживання. Слід зазначити, що ознаки хвороби Туретта у дітей виникають в рази частіше, ніж у дорослих людей. Властивим є те, що психічний та розумовий розвиток дитини від цього синдрому не страждає. Проблема лише зводиться до подолання психологічного бар’єру при спілкуванні з ровесниками, однокласниками і друзями, адже дитина усвідомлює свою ненормальну поведінку. В таких випадках діти себе відчувають неповноцінними, часто замикаються в собі та страждають від різноманітних депресивних станів. Загалом діти з синдромом Туретта абсолютно не відрізняються від інших дітей, вони можуть чудово вчитись, досягати значних успіхів у мистецтві, спорті та інших видах діяльності.

Діагностика синдрому Туретта у дітей

Діагноз синдром Туретта у дитини визначається при спостереженні протягом року, на підставі типової клінічної картини та специфічної поведінки. Якщо батьки вперше звернулися до лікаря за допомогою, дитині обов’язково проводять спеціальне обстеження, щоб виключити варіант ураження головного мозку пухлиною або іншим захворюванням. Як правило, при хворобі Туретта в дитини не знаходять ніяких органічних порушень мозку. Тільки в окремих рідкісних випадках лікарі спостерігають незначне порушення смугастих тіл головного мозку.

Лікування синдрому Туретта у дітей

В першу чергу зазначимо, що перші більш-менш кваліфіковані описання синдрому Туретта, які раніше вважалися проявами потойбічних сил, з’явилися лише у 1885 році, а перші намагання лікувати це захворювання припадають на кінець минулого століття. Відразу слід сказати, що специфічне лікування хвороби Туретта у дітей не розроблене. Застосування традиційних медичних препаратів при цій хворобі небажане, оскільки часто проявляються сильні побічні ефекти, що завдають більше шкоди, ніж користі від самих препаратів.

Використання медичних препаратів при синдромі Туретта доцільне тільки для придушення нападів та загострень. Для цього зазвичай дітям призначають заспокійливі (седативні) та антипсихотичні препарати. Більш ефективним і, напевно, єдиним дієвим способом лікування захворювання у дітей залишається психотерапія, яка допомагає відчувати себе повноцінно і не вважати своє життя залежним від цього захворювання. І хоча багато хто скептично ставиться до такого лікування, вважати його вторинним буде неправильно, так як дитина набуває здатності нормально спілкуватися з іншими дітьми і розвиватися, спрямовуючи патологічну активність у зовсім інше русло.

Досить часто лікарі, що займаються лікуванням синдрому Туретта у дітей, застосовують різноманітні ігрові методи, які, залежно від специфіки, набули відповідних назв: казкотерапія, анімалотерапія (ігри та спілкування з тваринами), арт-терапії і т.п. Задопомогою такого лікування діти стають соціально адаптованими і не відчувають психологічного бар’єру при спілкуванні з ровесниками. Досить ефективними при синдромі Туретта є заняття спортом без надмірних фізичних навантажень та уроки гри на музичних (особливо духових) інструментах.

В минулому лікарі робили спроби лікування синдрому Туретта у дітей безпосереднім впливом на мозок електричного струму та хірургічними методами. Іноді такі спроби давали значний позитивний ефект, але поширення вони не набули, оскільки була висока ймовірність ушкодження інших важливих центрів головного мозку.