Перейти до контенту

Деревій звичайний – хімічний склад, властивості та рецепти


Деревій звичайний (Achillea milletolium, білоголовник) - це розсіяно-опушена багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини складноцвітих (айстрових). У неї прямостояче, розгалужене у верхній частині та здерев'яніле внизу стебло висотою 40 - 80 см. Листя деревію двічіперисторозсічене, ланцетне, з багатьма віддалено розташованими сегментами. Листки мають крилаті стрижні, не містять додаткових бічних часток і мають лише кінцеві частки. Ширина листків 1 - 2 мм, іноді вони мають у верхній частині одиничні зубці. Квіти цієї рослини зібрані у специфічні щитоподібні суцвіття. Крайні квіти маточкові, язичкові, мають білий або злегка рожевий відтінок, а серединні квіти - двостатеві, трубчасті. Плоди цієї лікарської трави сім'янки, вона цвіте з червня по вересень.

Деревій звичайний поширений майже всюди на узліссях, луках та галявинах. Його можна часто побачити біля доріг майже по всій території нашої країни.

Заготівля, зберігання та хімічний склад деревію звичайного

Для приготування лікувальних засобів застосовують траву (Herba Millefolii) та квіти деревію звичайного (Flores Millefolii). Сировину заготовляють під час цвітіння цієї рослини, зрізуючи лише верхні частини стебел довжиною біля 15 см. З нижніх частин стебел тільки зривають листя. Під час заготівлі цвіту рослини стинають тільки суцвіття з квітконосами, причому роблять це таким чином, щоб квітконоси були завдовжки не більше 4 см. Сировину підсушують в наметах або у спеціальних приміщеннях, накладаючи її тонким шаром та час від часу перегортаючи. Готової сушеної трави отримують близько 30 % від ваги зібраної. Термін зберігання складає 5 років, сушена сировина продається в аптеках.

Хімічний склад деревію звичайного досить багатий і насичений. Трава має у своєму складі майже 1 % ефірної олії, ахілеїн, флавоноїди рутин і лютеолін-7-глікозид, вітамін К, сесквітерпени балханолід, мілефолід та матрицин, гіркі та дубильні речовини, оцтову, ізовалеріанову та мурашину кислоти, а також багато інших корисних для лікування речовин. Також слід зазначити, що ефірна олія з деревію звичайного містить такі речовини, як камфора, проазулен, аі р-пінени, цинеол, борнеол, каріофлен, туйон та ін.

Фармакологічні властивості та використання в медицині

Комплекс хімічних сполук, які входять до складу цієї трави, забезпечує їй різноманітні лікувальні властивості. В першу чергу препарати з деревію звичайного проявляють значні кровоспинні властивості, тому рослина застосовується від кишкових, легеневих, носових та гемороїдальних кровотеч, а також при кровотечах з ран та ясен, маткових кровотечах, причиною яких є надмірні місячні або фіброміома. При застосування ліків з деревію звичайного для зупинки кровотеч перевагу потрібно віддавати листю цієї рослини, бо цвіт деревію має дещо інші властивості.

Також відомо, що ліки з деревію звичайного мають здатність подразнювати смакові нерви, підсилювати роботу шлунка, підвищувати діурез, розширювати жовчні канали та посилювати жовчовиділення у дванадцятипалу кишку. Крім цього препарати з рослини вгамовують спастичні болі в кишечнику, що є причиною застосування при погіршенні апетиту, виразковій хворобі дванадцятипалої кишки та шлунка, лікуванні гіпоацидного гастриту, спастичних виразкових колітах, захворюваннях нирок, печінки і сечового міхура.

Зовнішньо препарати з деревію звичайного використовуються як протизапальний, кровоспинний, бактерицидний і тонізуючий засіб. Також відомо, що ліки з цієї трави є ефективними при гніздовому облисінні (Alopecia areata), геморої, герпесі, вуграх, вони зменшують жирність шкіри, прискорюють загоювання гнійних і звичайних свіжих ран, фурункулів, виразок, лускатого лишаю, в певній степені відновлюють ріст волосся.

В нетрадиційній медицині деревій звичайний застосовується значно ширше, ніж в фармацевтиці. Крім способів застосування та призначень вказаних вище, цю рослину вживають внутрішньо для покращення обміну речовин, при головному болі, істерії, безсонні, запамороченні, нудоті, туберкульозі легень, хлорозі (бліда неміч), проносах, малярії, енурезі, нирковокам'яній хворобі, нічних полюціях, а також як засіб для нормалізації місячних і стимуляції виділення молока у матерів. Інколи деревій використовується і як протиглисний препарат.

Траву деревію звичайного досить рідко використовують окремо. Частіше її додають в суміш інших лікарських трав. Наприклад, ця рослина є у складі протигеморойного і проносного чаю, а також ряду шлункових та апетитних чаїв.

Невелику кількість молодого листя рекомендується додавати у лікувально-профілактичне харчування. Листя можна використовувати для покращення смаку салатів та інших страв. Однак потрібно пам'ятати, що при тривалому внутрішньому вживанні цієї рослини може з'явитись висипка на шкірі та періодично можуть виникати запаморочення.

Рецепти з деревію звичайного

Внутрішньо вживають настій з 15 грам трави (2 столові ложки) та склянки окропу. Його п'ють по третині слинки у теплому стані тричі на добу при виразках, гастритах, і як засіб для зупинки крові.

Рідкий екстракт цієї трави (Extractum Millefolii fluidum) вживають по 40 крапель тричі на добу.

Свіжий сік з деревію звичайного з додаванням меду п'ють по 1 чайній ложці три рази на день щоб покращити обмін речовин та апетит, а також при гінекологічних хворобах (метрорагії) і гепатохолециститах.

Настій трави деревію приготований з 30 грам сировини і півсклянки горілки витримують тиждень, проціджують і вживають по 15 - 20 крапель два-три рази протягом дня за 15 - 20 хвилин перед їдою. Ці ліки допомагають від кишкових спазмів, стенокардії та дисменореї.

Суміш рівних частин листя деревію звичайного і кропиви дводомної перетирають на порошок і вживають по 0,15 г три рази на добу перед їдою як протизапальний і кровоспинний препарат.

Дві столові ложки суміші трави деревію звичайного, кореня цикорія звичайного, звіробою звичайного, рутки лікарської, золототисячника малого та листя подорожника великого, які були взяті у рівних кількостях, варять протягом 5 хвилин у двох склянках води, потім годину відстоюють, проціджують і випивають по третині або півсклянки три рази на день незадовго до їди. При гіпоацидному гастриті курс лікування повинен тривати до 2 місяців.

Дві столові ложки суміші рослин деревію звичайного, листя мучниці, кореня аїру болотного і бруньок берези у співвідношенні 2:2:1:1 варять протягом кількох хвилин у пів літрі води, потім годину відстоюють і приймають чотири рази на день незалежно від вживання їжі для лікування запалення сечового міхура.

Салат з деревію звичайного готують з молодого листя, яке на хвилину опускають в окріп, потім подрібнюють та додають до підготованої капусти і цибулі. Салат заправляють соняшниковою олією і солять. З розрахунку на 150 грам квашеної капусти слід взяти 25 грам цибулі та біля 5 грам листя деревію.