Держидерево звичайне (Paliurus spina-christi) – це колючий, густий кущ з кутастими звивистими гілками, який належить до родини жостерових. Висота цієї лікарської рослини становить 1 - 2,5 метри. Листя держидерева чергове, цілісне, просте, нерівнобоке, обернено-яйцеподібне, довжиною 2 - 4 см. Листки мають три виразні жилки, прилистки представляють собою видозмінені в колючки, з яких одна з вигнута назад, а інша - прямостояча. Квіти держидерева звичайного п’ятипелюсткові, двостатеві, діаметром 3 - 4 см, жовто-зеленого відтінку, розміщені у невеликих за розміром зонтикоподібних суцвіттях. Плоди цього куща нерозкривні, сухі, червоно-коричневого або яскраво-жовтого кольору, оточені крильцями, діаметром 1,5 - 3 см. Цвіте ця рослина з травня по червень.
Держидерево звичайне поширене в основному на сухих гірських схилах Південному Криму. Також цей кущ вирощують як декоративну рослину і застосовують для утворення живоплоту.
Заготівля та хімічний склад держидерева
Для приготування лікувальних засобів народної медицини найчастіше використовуються достиглі плоди, які висушують під наметами на відкритому повітрі або всередині теплих приміщень, що мають хорошу вентиляцію. Сушеної сировини отримують приблизно 50 % відносно ваги зібраної. Для зберігання сировину складають в темному сухому приміщенні. До лікарських рослин цей кущ належить неофіційно.
Хімічний склад держидерева звичайного досліджений не повністю. На сьогоднішній день відомо, що плоди цієї рослини мають у складі дубильні речовини та рамноглікозиди. Листя куща містить близько 176 мг% аскорбінової кислоти.
Лікувальні властивості держидерева звичайного
У нетрадиційній медицині застосовуються зазвичай плоди держидерева звичайного. Вони використовуються як дезинфікуючий, в’яжучий та відхаркувальний засіб.
Відвар плодів цього куща застосовують для лікування бронхіальної астми, кашлю, дизентерії, діареї, гіпертонічної хвороби, а також для очищення крові при екземі.
Для внутрішнього застосування слід приготувати відвар плодів зі столової ложки сушеного держидерева та півлітра окропу. Ліки варять приблизно 10 хвилин і вживають після охолодження по півсклянки 3 - 4 рази на добу до прийому їжі.
Для лікування бронхіту народними методами застосовується настойка з 50 грам плодів держидерева звичайного, 30 грам насіння льону звичайного, 20 грам первоцвіту весняного, 20 грам квітів липи серцелистої, такої ж кількості шавлії лікарської та подорожника великого, і ще 30 грам калачиків лісових, стільки ж трави ефедри двоколосої та листовика сколопендрового. Дві столові ложки суміші запарюють на півлітра окропу і витримують дві години. Потім настойку проціджують і вживають додавши меду по півсклянки тричі на добу.
У випадку передозування ця лікарська рослина може викликати подразнення травної системи і нирок, тому застосовувати її потрібно дуже обережно.