Перейти до контенту

Дисбактеріоз в дитини – симптоми, причини, профілактика та лікування


дисбактеріоз в дитини - Основні причини дисбактеріозу в дітей
- Що робити при дисбактеріозі?

Напевно, сьогодні немає такої мами, яка б не знала, що таке дисбактеріоз. Пов'язано це з тим, що діти дуже чутливі до якості харчування та навколишнього середовища, і при найменших змінах у них порушується мікрофлора кишечника.

Немовлята страждають від дисбактеріозу, оскільки їх організм тільки заселяється мікроорганізмами та пристосовується до умов поза маминого живота. Старші діти стикаються з цією проблемою при введенні прикорму, в разі неякісного харчування або після лікування антибіотиками.

Чому так важливі мікроорганізми в кишечнику? Їх функція полягає в забезпеченні нормального травлення їжі, підтримки імунітету, захисті від алергії.

Оскільки дисбактеріоз стосується органів травлення, адже йде мова про дисбактеріоз кишечника, то його симптоми дуже схожі на симптоми при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

Дитина відмовляється від їжі, у неї спостерігаються часті запори або діарея, при цьому не виключене здуття живота та поперечні болі в животі, через які дитина стає плаксивою та неспокійною.

Ще однією ознакою дисбактеріозу є часті випорожнення, тобто дитина проситься на горщик відразу після того, як поїсть. Кал складається з шматочків неперетравленої їжі, слизу та має запах гнилі.

Може бути так, що проявом дисбактеріозу стає алергічний висип на шкірі та її лущення. У зв’язку з тим, що всмоктування корисних вітамінів та мінералів в кишечнику порушено, у дитини може знизитися імунітет, це буде помітно по частоті простудних захворювань.

У чому ж причина? Як не допустити дисбактеріоз в дитини? Насправді причин цього захворювання існує досить багато. Найчастіше ця проблема виникає як супутник інших захворювань.

Основні причини дисбактеріозу в дітей

1. При грудному вигодовуванні мало місце неправильне харчування матері.
2. При штучному вигодовуванні відбувалась часта зміна молочних сумішей.
3. Мали місце інфекційні захворювання та кишкові інфекції.
4. В дитини були алергічні реакції та дерматит.

Виходить, що з одного боку можуть бути винні батьки, а з іншого ситуація може не залежати від харчування або догляду за дитиною. У будь-якому випадку причину повинен визначити педіатр, і лише він визначить правильне лікування в даному випадку.

Що робити при дисбактеріозі?

Однією з основних умов боротьби з дисбактеріозом у дітей є спеціальна дієта, яка полягає у виключенні з раціону групи продуктів при застосуванні спеціальних препаратів та антибіотиків.

Для відновлення нормальної мікрофлори лікарі рекомендують застосовувати пробіотики, які містять біфідо і лактобактерії. Це кисломолочні продукти, а для немовлят - кисломолочні суміші.

Рекомендується готувати їжу на паровій бані, запікати, відварювати або тушкувати. З фруктів та ягід готувати компоти, поїти дитину відваром з шипшини з незначною кількістю цукру. При виборі риби та м’яса слід віддавати перевагу нежирним продуктам.

Необхідно повністю виключити смажені, гострі, копчені, солені та мариновані блюда. Також не можна давати дитині при дисбактеріозі харчування групи фаст-фуд, газовані напої, макаронні та кондитерські вироби.

Важливо дотримуватись режиму харчування та повністю відмовитись від перекусів між основними прийомами їжі. Крім дієти, лікар призначить дітям ферментні препарати, в яких містяться корисні бактерії для відновлення травлення.

В деяких випадках для лікування дисбактеріозу в дітей лікарі можуть призначати імуномодулятори та комплекси вітамінів. Але в любому випадку, перед тим як почати самостійне лікування, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем, адже в різних випадках потрібні різні препарати та бактерії.