- Одонтофобія чи просто страх?
- Звичайний страх в дитини перед стоматологом
- Поради батькам при відвідуванні стоматолога
Що робити батькам, якщо дитина боїться йти до стоматолога? Дуже важливо, допомогти дитині подолати страх, подолати переживання і тривогу, а іноді, навіть паніку. В першу чергу слід з'ясувати причину, що викликає страху, адже це допоможе знайти спосіб, щоб побороти його. Пам'ятайте, від вражень, які дитина отримає під час першого відвідування стоматолога, залежатиме її настрій та поведінка перед усіма наступними візитами, тому до цього питання слід поставитись досить серйозно.
Одонтофобія чи просто страх?
Стоматофобія, дентофобія, або одонтофобія - це порушення психіки в дитини, які викликають панічний страх перед зубним лікарем. При цьому необхідно вміти відрізняти звичайний страх від фобії. Кожен з нас, не лише діти, в певній степені хвилюється перед відвідуванням стоматолога, але бувають випадки, коли дитина впадає в паніку лише від однієї думки про майбутній візит в стоматологічну клініку. Однією з ознак дентофобії може бути відтягування лікування зубів, навіть коли дитина терпить гострий біль. Сидячи в стоматологічному кріслі дитина найбільше страждає такою фобією, у неї пришвидшується серцебиття, може підвищуватись тиск та виникнути нервовий розлад. Інколи маленькі пацієнти від паніки навіть втрачають свідомість. Іншими словами, контакт дитини з лікарем є неможливим.
Тим не менше, боротись з дентофобією шляхом відмови від лікування зубів не можна, адже при затягуванні часу карієс може перетворитись на пульпіт. При цьому ясна вражає стоматит або пародонтоз, і повністю зруйновані зуби потрібно буде повністю видаляти. Несвоєчасне та неналежне лікування молочних зубів дитини буде чинити руйнівну дію не лише на ясна та зуби, але й загалом на здоров'я дитини в цілому. Як відомо, інфекційні захворювання ротової порожнини часто призводять до захворювань кишково-травного тракту, ревматизму, ураження ендокринних залоз, та можуть стати причиною такого важкого захворювання, як бронхіальна астма. Тобто, в організмі все взаємопов'язане. У зв’язку з цим страх та паніку перед стоматологом в дитини слід якомога швидше подолати.
Звичайний страх в дитини перед стоматологом
Звичайний страх перед бормашиною суттєво відрізняється від одонтофобії - серйозної психологічної проблеми. Якщо дитина все-таки спілкується зі стоматологом, це означає, що вона всього лише боїться лікування. Тут все залежить від підходу лікаря, який повинен вміти підібрати потрібні слова. Іншими словами, дитячий стоматолог повинен бути в певній степені психологом. Якщо дитина зрозуміє, що боятися їй нічого, вона розслабиться. Іноді після надмірного хвилювання діти навіть засинають в кріслі стоматолога. Це означає, що лікар зумів знайти максимальний контакт з дитиною, яка в свою чергу почала повністю довіряти стоматологу.
Дентофобія в дитини – основні ознаки
Якщо маленький пацієнт страждає дентофобією, він в жодному випадку не йде на контакт з стоматологом. При одному лише вигляді шприца або бормашини така дитина може легко втратити свідомість. Крім цього, під час лікування дитина постійно заважає стоматологу руками й ногами, в неї з’являється задишка та збільшується артеріальний тиск. Іншими словами, дитина при всіх своїх намаганнях не в стані контролювати свою реакцію, а це може свідчити про серйозні психологічні порушення.
Поради батькам при відвідуванні стоматолога
1. Краще, якщо перша зустріч зі стоматологом відбудеться не з причини скарги на зубний біль, а як профілактичний огляд. Коли не проводитиметься жодних маніпуляцій. Це допоможе дитині ознайомитися з новою людиною-лікарем, інтер'єром кабінету, обладнанням. Велика кількість нової інформації важко сприймається дитячою свідомістю.
2. Варто поєднати перший візит до стоматолога з якою-небудь приємною подією в житті дитини. Наприклад, після візиту до стоматолога можна відвідати кіно і подивитися мультфільм. Можна навіть сходити до лікаря в день народження дитини, але в такому випадку огляд дійсно повинен бути максимально обережним, без будь-якого дискомфорту для дитини.
3. Якщо ж відвідати лікаря змусив біль, то напередодні необхідно поговорити з дитиною на «її мові» про майбутній візит. Малюкові слід просто і доступно пояснити все, що буде відбуватися в кабінеті лікаря. При цьому слід якомога рідше вживати такі слова, як «боляче», «страшно», «неприємно», «укол», «кров» і т.п.
4. Корисно ознайомити дитину з кабінетом стоматолога за допомогою картинок, на яких буде намальоване все обладнання. Таким чином, дитина отримає певне уявлення про те, з їй доведеться зіткнутися.
5. Необхідно вміло приховувати власні страхи і переживання, та в жодному випадку не розповідати дитині про власні негативні враження від лікування зубів.
6. Не потрібно обманювати малюка та розповідаючи йому про те, що стоматолог нічого не буде робити, бо дитина втратить довіру не лише до стоматолога, але й до власних батьків.
7. Пам'ятайте, для дитини дуже важливо, щоб хтось з батьків був поруч, коли їй погано і вона відчуває страх або біль. Тому слід попередити малюка про це і не залишати його одного в стоматологічному кабінеті.
8. Не потрібно забороняти дитині взяти з собою в стоматологічний кабінет улюблену іграшку, якщо вона цього хоче. Навпаки, іграшка буде заспокоювати малюка, нагадуючи йому про домашній затишок та спокій.
9. Дитину необхідно всіляко заохочувати до лікування зубів, заставити відчути себе дорослою, адже це буде стимулом до відповідних рішучих дій.
10. Крім цього необхідно завчасно визначитися з вибором стоматолога. Це має бути людина, якій ви можете довірити свою дитину. Добре, якщо стоматолог не лише професіонал своєї справи, але й вміє знайти ключ до серця дитини, умовити її, відвернути увагу, заспокоїти та розвеселити.