Перейти до контенту

Дитина кашляє – які вибрати ліки?


дитина кашляє ліки
- В дитини сухий кашель
- В дитини мокрий кашель

З кашлем дитини стикається кожна мама. При цьому майже завжди виникає питання, які ліки від кашлю слід вибрати? Питання дуже складне і вимагає від батьків уважності та відповідальності. Якщо батьки не довіряють своєму лікареві і самі підбирають лікування для своєї дитини, орієнтуючись на рекламу та поради близьких друзів або родичів, то їм слід врахувати, що не всі ліки однаково корисні.

Кашель найчастіше викликаний проникненням в організм дитини вірусів або хвороботворних бактерій, з якими бореться імунна система, на намагається їх вивести назовні.

У лікарів кашель прийнято ділити на два види: продуктивний та непродуктивний.

В дитини сухий кашель

Непродуктивним є сухий кашель. Він з'являється при ослабленій імунній системі, коли організм не бореться з вірусом. Тому сухий рефлекторний кашель – це лише жалюгідна спроба організму боротись з інфекцією. Також сухий кашель в дитини може виникати при певних захворюваннях, коли він не виконує очисної функції, а є лише результатом подразнення слизових оболонок та тканин органів дихання. Прикладами таких захворювань є коклюш, ларингіт, плеврит і т.п.

Відповідно до діагнозу підбираються ліки та лікування. Давайте розглянемо таблицю з препаратами, які слід застосовувати, якщо в дитини сухий кашель.

Назва Основний компонент Вікове обмеження Основна дія
Кодеїн Кодеїн Дітям до 2 років категорично заборонено. Застосовувати тільки під наглядом лікаря. Засіб від кашлю наркотичного характеру. Діє на головний мозок, пригнічує рефлекс організму.
Кодіопронт Кодеїн Дозволений для дітей від 2 років. Застосовувати під наглядом лікаря. Неправильне застосування може нанести шкоду здоров'ю дитини. Засіб від кашлю наркотичного характеру. Діє на головний мозок, пригнічує рефлекс організму.
Синекод Бутамірат Дозволений дітям від 2 місяців. Препарат центральної дії. Не має наркотичних складників. Застосовується при коклюші та паракоклюші.
Тусупрекс Окселадин Дозволений дітям від народження. У зв'язку з виробництвом в пігулках, препарат складно давати немовлятам. Засіб від кашлю з легкою відхаркувальною дією. Заборонене використання при бронхіті. Без наркотичної дії.
Седотуссин Пентоксиверин Протипоказаний дітям до 1 року. Подавляє симптом кашлю. Характеризується місцевою дією. Не містить наркотичних складників. Заборонено застосовувати при вірусній інфекції та запальному процесі дихальних шляхів.
Левопронт Леводропропізин Для дітей від 2 років. Лікування сухого кашлю при ларингіті, трахеїті, обструктивному бронхіті, грипі. Діє безпосередньо на рецептори.
Лібексин Преноксдіазин Застосовується обережено, дозування розраховується залежно від віку та ваги дитини. Заспокоює рецептори на місцевому рівні. Протипоказаний при значній мокроті в легенях та бронхах.
Туссин плюс Декстрометорфан плюс (гвайфенезин) Для дітей з 6 років Характеризується комбінованою дією. Розріджує та виводить мокротиння. При значних виділення мокротиння протипоказаний.
Бронхолітин Глауцин (ефедрин) Для дітей з 3 років Для комплексного лікування дихальних шляхів: коклюш, бронхіт, бронхопневмонія.
Гербіон Екстракт подорожника Для дітей з 2 років Призначається на фоні сухого кашлю при простудних захворюваннях. Перетворює непродуктивний кашель в продуктивний.

Батьки повинні усвідомити, що кашель з'являється на тлі якого-небудь захворювання і боротьба тільки з кашлем не принесе очікуваного результату. До хвороби потрібно підходити комплексно.

Дитині з сухим кашлем можна запропонувати чайну ложку гречаного меду. Також суттєво полегшити стан може молоко з содою. Не замінимим буде в такому випадку і теплий чай з малиною.

В дитини мокрий кашель

А тепер розглянемо, які ліки від кашлю для дітей варто застосовувати коли потрібно вилікувати продуктивний кашель, при якому виділяється мокрота і, легко відділяючись від стінок дихальних шляхів, виходить назовні.

Батьки все частіше віддають перевагу препаратам рослинного характеру. За своєю дією, вірніше за силою свого впливу, вони помітно поступаються синтетичним дитячим лікам, хоча також мають право на існування.

Якщо в дитини вологий кашель, потрібно використовувати відхаркувальні препарати, наведені нижче в таблиці.

Назва Основний компонент Вікове обмеження Основна дія
Доктор МОМ Основний компонент визначити неможливо. Складається з витяжки багатьох лікарських рослин. Основними є базилік лікарський, корінь солодки голої, алоє Дітям з 3 років Муколітична дія з відхаркувальним ефектом.
Грудний збір № 1, 2, 3, 4 На основі різних лікарських рослин Дітям з 3 років Застосовуються згідно призначення лікарем, можуть викликати алергічну реакцію. Протизапальна, відхаркуюча та розріджуюча дія. Зазвичай використовуються для лікування дорослих.
Сироп Алтеї Корінь Алтеї Без вікових обмежень Відхаркуюча дія. Застосовується при інфекційних та запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів
Геделікс Листя плюща Без вікових обмежень Відхаркуюча дія. Застосовується при інфекційних та запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів.
Пектусин Екстракт евкаліпта і м'яти Дітям з 7 років Зменшує запальний процес верхніх дихальних шляхів за рахунок слабкої антибактеріальної дії.
Бронхікум еліксир Чебрець, первоцвіт Дітям від 1 року Відхаркуючий засіб, призначається при комплексній терапії.

Крім того, що ці препарати виготовленні з рослинної сировини, клієнтів аптек приваблює їх відносно невисока вартість. Такі ліки, як правило, є доступні практичного всім людям з будь-яким рівнем фінансових можливостей.

Варто також знати, що більшість препаратів рослинного походження, які широко використовуються на сьогоднішній день, як правило, не проходили клінічних досліджень, тобто, їх ефективність не є доведена.

Ще один момент, який повинні врахувати батьки, це можливість алергії на рослинний компонент. Необхідно звертати увагу на шкіру дитини. У випадку появи висипки або червоних плям потрібно припинити застосування препарату та звернутись до лікаря.

Як вже зазначалося вище, синтетичні препарати від кашлю більш дієві, а їх відхаркувальні властивості доведені клінічними випробуваннями. Давайте розглянемо традиційні відхаркувальні синтетичні препарати, які можна вживати дітям.

Назва Основний компонент Вікове обмеження Основна дія
АЦЦ, Мукобене, Мукомист Ацетилцистеїн Дітям з 10 дня після народження Розріджує мокротиння
Флюдитек Карбоцистеїн Дітям з 2 місяців Характеризується протизапальною дією. Підвищує імунітет на місцевому рівні. Розріджуючі та відхаркуючі властивості.
Бромгексин, Солвин, Бизолвон, Флегамін Бромгексин гідрохлорид Сироп для дітей з 2 місяців, пігулки для дітей з 6 років Полегшує відходження мокротиння, має слабку протикашлеву дію.
Амбробене, Амброксол, Фервекс, Лазолван Амброксол Дітям з 2 місяців Полегшує відходження густого мокротиння.

Це далеко не повний перелік препаратів від кашлю для дітей, що продаються сьогодні на фармацевтичному ринку. Розгубленість батьків в цьому питанні зрозуміла. Але в любому випадку потрібно озброїтися елементарними знаннями про препарати та їх компоненти.