Перейти до контенту

Дитина зригує – що необхідно робити батькам?


зригування грудного молока - Чому дитина часто зригує?
- Зригування через перегодовування
- Заковтування великої кількості повітря
- Неправильне положення тіла
- Патологічні причини зригування
- Корекція харчування дитини

Ваша дитина щойно поїла, і раптом почала зригувати молоко назад. Ви збентежені і не розумієте що відбувається. Така проблема виникає досить часто і знайома маже всім молодим мамам. Отже потрібно знати, як правильно ставитися до зригування дитини на перших місяцях її життя. Також слід розібратись, чи можна якось уникнути такого явища і чи є причини для занепокоєння.

Чому дитина часто зригує?

Зригування молока, яке інколи спостерігається у немовлят, це процес, при якому певна кількість їжі повертається в глотку і в порожнину рота з шлунку або стравоходу. Іноді разом з молоком виходить повітря, яке дитина проковтнула під час годування. Зригування трапляються у більшості малюків віком до півроку, проте причини цього можуть бути різні, починаючи від неправильного процесу годування, і до вроджених патологій організму. Всі причини можна умовно розділити на дві основні групи. При цьому до першої групи причин слід віднести порушення годування, заковтування з молоком повітря, неправильне положення тіла під час годування. В другу групу входять патології, які також можуть викликати таке неприємне явище. У випадку наявності патології дитині необхідно буде забезпечити відповідне лікування.

Зригування через перегодовування

Об'єм шлунка у немовлят маленький, і якщо дитина переїдає, то шлунок намагається позбавитись від надлишків молока. Зригування при перегодовуванні дитини є просто захисною реакцією організму. Що потрібно в цьому випадку робити? Деякі дитячі лікарі та дієтологи рекомендують годувати немовлят по встановленому режиму, оскільки це допомагає чітко відстежити та обмежити обсяг молока або харчової суміші. Це означає, що дитини не буде переїдати і, відповідно, зригувати зайву кількість їжі. З іншого боку існують рекомендації спеціалістів, які зводяться до так званого лікувального режиму годування дітей. Це означає, що для лікування зригування в дитини слід забезпечити більш часте годування, але меншими порціями, ніж прийнято. Такому підходу відповідає так зване "годування на вимогу", при якому немовля частіше прикладають до грудей, а значить, дитина отримує меншу кількість за кожен цикл годування. Тим не менше, протягом доби малюк з'їдає свою норму в любому випадку. Питання про дотримання певного режиму або його відсутність при цьому повинно вирішуватись індивідуально.

Заковтування великої кількості повітря з молоком

Зригування в дитини іноді відбувається при заковтуванні великої кількості повітря під час годування (так звана аерофагія). Ознакою цього є неспокійна поведінка дитини після годування. Немовля може плакати, в нього спостерігається здуття животика. Відригування після заковтування повітря з молоком характеризується специфічним гучним звуком повітря, яке виходить зі шлунка. Слід окремо згадати про дітей, що входять в так звану "групу ризику", до якої належать недоношені діти та немовлята із затримкою внутрішньоутробного розвитку. В дітей з групи ризику формування і дозрівання всіх процесів триває приблизно 6-10 тижнів після народження. Під час цього періоду дитина освоює складний процес координованого смоктання, ковтання і дихання. Оскільки для немовляти це досить непросто, протягом періоду формування можуть спостерігатися досить інтенсивні відрижки. Тим не менше, при відсутності інших ускладнюючих факторів, після дозрівання організму малюка зригування повністю припиняються.

Причин заковтування повітря (аерофагії) може бути досить багато. Наприклад, дитина може бути дуже голодна, неспокійна, плакати. Під час плачу порушується дихання, немовля поспішає та захоплює ротом повітря. Ще однією причиною аегрогафії може бути неправильне прикладання при грудному вигодовуванні, коли дитина не захоплює або неправильно захоплює ареолу, або у мами плоский, втягнутий сосок. Слід також звернути увагу на правильне положення та форму пляшечки для годування, а також на величину отвору в сосці.

Якщо дитина прокинулася дуже голодною і хвилюється, потрібно відкласти всі гігієнічні заходи на потім і спочатку її погодувати. При цьому слід строго дотримуватись техніки годування, тобто, немовля повинно правильно захоплювати ареолу, а не тільки сосок. Якщо дитина харчується з пляшечки, то її потрібно утримувати так, щоб вся соска була заповнена молоком, а розмір отвору відповідав віку дитини. Для того, щоб вийшло повітря, яке малюк міг заковтнути під час годування, достатньо потримати його вертикально, поклавши собі на плече, протягом 3-5 хвилин. Це можна робити як після годування, так і під час годування, якщо дитина занепокоюється і плаче. Цілком можливо, що немовля наковталось повітря. Якщо ж повітря не виходить, можна покласти дитину на живіт на м'яку подушку. Однак необхідно стежити, щоб малюк міг вільно дихати при годуванні. Для цього слід регулярно очищати дитині ніс від слизу та кірочок, а при грудному вигодовуванні стежити за тим, щоб дитина не упиралася носом в груди.

Неправильне положення тіла при годуванні

Незручна поза, активний рух малюка під час та після годування можуть призвести до відригування. Що ж можна зробити в такому випадку? Матрац в ліжечку або колясці потрібно підняти під кутом приблизно 20 градусів, щоб верхня частина тіла дитини була трохи піднята. Під час годування дитини, що страждає частими зригування, важливо забезпечити їй таке положення, щоб верхня частина тіла була піднята на 50-60 градусів відносно горизонтального положення. Наприклад, дитину можна покласти на велику не дуже м'яку подушку, або годувати в зручному кріслі. Після годування дитина не повинна активно рухатися, адже різка зміна положення тіла може спровокувати зригування. Тому не варто активно бавитись з дитиною після того, як вона поїла. Також дуже важливо правильно одягати немовля. Його живіт не повинен бути стиснений, тому не потрібно туго сповивати дитину, а повзунки на гумці краще замінити комбінезоном.

Патологічні причини зригування

Однією з поширених патологічних причин зригування може бути диспепсія в дитини, тобто, порушення травлення. Ймовірною причиною диспепсії може бути специфічний склад материнського молока або харчової суміші. Під час годування матері потрібно стежити за своїм раціоном, адже прострочені та неякісні продукти часто викликають в дитини інтоксикацію та інфекційні захворювання, що передаються разом з молоком. Слід пам’ятати, що далеко не кожна харчова суміш, навіть якщо вона досить дорога, підійде для харчування дитини. Зокрема новонародженим діткам в жодному випадку не можна замінювати одні суміші іншими, якщо на це не дав дозвіл дитячий лікар.

До зригування можуть призвести і патології центральної нервової системи дитини. Однак в цьому випадку причину зможе встановити тільки невролог та кваліфікований педіатр, які й призначають дитині відповідний курс лікування.

Зустрічаються також порушення розвитку шлунково-кишкового тракту. Однією за таких аномалій розвитку шлунка є пілоростеноз - звуження у місці з'єднання шлунка з дванадцятипалою кишкою. Бувають також аномалії стравоходу, тобто, звуження переходу між шлунком та стравоходом. Як правило ліквідувати такого роду аномалії без хірургічного втручання неможливо.

Інфекційні захворювання - ще одна з можливих причин зригування дітей. При цьому найчастішою інфекцією, яка викликає відрижку в малюків, є стафілококова інфекція. Якщо в дитячого лікаря виникає підозра на інфекційне захворювання, він призначає проведення відповідних аналізів, по результатах яких встановлюється потрібний курс лікування.

Корекція харчування дитини

Якщо навіть дитина вигодовується грудьми, але при цьому спостерігається зригування, дієтолог або педіатр можуть порекомендувати матері застосовувати спеціальні лікувальні харчові суміші, які зазвичай дають дітям перед годуванням. Всі суміші такого типу зазвичай містять підвищену концентрацію казеїну - білка, який легко звертається у шлунку немовляти під дією травного соку та перетворюється на густу масу. Крім казеїну лікувальні харчові суміші для немовлят містять також такі загусники, як картопляний, рисовий та кукурудзяний крохмаль. Також до складу дитячого спеціального харчування може входити камедь, що добувається з насіння ріжкового дерева. Відомо також, що камедь сприяє прискорює передачу їжі від шлунка до кишечника. Якщо дитини зригує, а спеціальні лікувальні суміші в даний момент недоступні, їй можна дати перед грудним годуванням трошки рисової або гречаної каші, що зварена на звичайній суміші. Це також буде служити загусником для грудного молока. Тим не менше, який би шлях подолання зригування в дитини не був обраний, потрібно знати, скільки молока поміщається в шлунку дитини під час годування.

кількість молока для годування новонародженої дитини
А тепер давайте розберемось, чи зригування дитини повинно бути приводом для занепокоєння. Якщо вірити статистиці, то в абсолютної більшості дітей зригування, як правило, не викликане патологією і згодом проходить після досягнення дитиною піврічного віку. Тим не менше, при дуже інтенсивних зригуваннях у великих об'ємах після кожного годування це може викликати занепокоєння. Але більш важливим є те, що в результаті частих інтенсивних зригувань дитина недостатньо набирає, а іноді навіть втрачає вагу. Тому в любому випадку потрібне ретельне обстеження дитини, щоб можна було відкинути варіант вродженої патології.