Перейти до контенту

Дитину обсипало – п’ять типових захворювань


дитину обсипало - Дитину обсипало — з чого слід почати лікування?
- Як лікувати скарлатину?
- Як лікувати кір?
- Як лікувати вітрянку?
- Як лікується краснуха?
- Інфекційна еритема

Чи треба боятися дитячих хвороб? Деякі основні поняття допоможуть молодим батькам почувати себе спокійніше.

Лікар тільки що сказав, що у вашої дитини вітрянка (або свинка, або кір)? Справді, незважаючи на всі успіхи профілактики, ці поширені дитячі хвороби не бажають з нами розлучатися. Останнім часом до дитячих хвороб перестали ставитися спокійно і по-філософськи. Можливо, тут зіграла свою роль «хімізація» медицини. На якомусь етапі всі хвороби стали розглядатися як вороги, яких потрібно якнайшвидше знищити потужним залпом якогось лікарського препарату. Однак хвороби (у тому числі й дитячі) - це частина нашого життя. До того ж медикам прекрасно відомо, що натуральний, отриманий в результаті перенесеного захворювання імунітет є найбільш надійним.

Це розуміють і багато батьків. Мама однієї 5-річної дівчинки згадує, що в такому віці її віддали батьки в «цілодобовий» заміський дитсадок. Це був мудро влаштований заклад, де дітки взимку спали на холодній веранді в теплих спальних мішках, пили корисний риб'ячий жир, а влітку цілі дні проводили в тіні старих лип і навіть обідали на свіжому повітрі. Круглий рік щоранку медсестра обходила спальні і оглядала дітей. Ця експрес-діагностика дозволяла швиденько, ще до появи симптомів і температури, ізолювати «підозрілих» дітей і не допустити поширення респіраторних інфекцій. Та й до «дитячих» захворювань підхід був дещо іншим. При появі у когось перших симптомів, скажімо вітрянки, інших дітей не відпускали на вихідні додому, а оголошували карантин. В міру поширення хвороби дітей розселяли по різних кімнатах: сюди - вже хворих, туди - тих, стан котрих поки що невизначений. Вважалося, що набагато розумніше і зручніше силами одного лікаря і однієї сестри пролікувати цілий садок, ніж роздавати хворих дітей батькам і відволікати задля лікування багато людей. Та й хворіти всією групою було якось веселіше, ніж наодинці вдома.

Дитину обсипало - з чого слід почати лікування?

Дитина прийшла з садка, і видно, що з нею щось не так. Для початку слід роздягнути дитину й уважно оглянути, адже шкіра – це не просто «одяг» для організму. Вона - найважливіший (і, до речі, найбільший) орган людського тіла, своєрідна захисна мантія. Дитяча шкіра особливо чутлива до всякого роду інфекцій. Тому, якщо щось негаразд, то про це в першу чергу «розповість» шкіра малюка. На жаль, сьогодні багато дитячих захворювань проходять в скритій формі й іноді до моменту приходу лікаря (питання в тому, коли батьки вирішать його викликати - через годину або через два дні) шкірні прояви хвороби (висипка, почервоніння) можуть істотно втратити в кольорі та інтенсивності. Завдання батьків полягає в тому, щоб уважно розглянути всі елементи висипки (які вони і де з'явилися спочатку), щоб потім докладно розповісти про це лікареві. Зрозуміти, чим захворів малюк, допоможуть деякі корисні поради. Існує четвірка дитячих інфекцій, котрі є найпоширенішими та найзаразнішими. Саме тому переважна більшість людей переносять їх ще в дитячому віці.

Скарлатина

Захворювання в дітей починається гостро. Для скарлатини характерний бурхливий та майже одночасний розвиток усіх симптомів. Температура різко підвищується. Дитина скаржиться на головний біль, нудоту, може бути навіть блювота. Наприкінці першої та на початку другої доби в дитини з'являється дрібна, часто свербляча висипка (в давнину скарлатину називали «пурпуровою лихоманкою»). Висипка більш помітна на теплих, вологих ділянках шкіри: в паху, пахвових западинах, на згинальних поверхнях рук, потім вона може перейти на живіт, груди. Якщо доторкнутись рукою до ділянки шкіри, покритої висипкою, то на дотик вона буде нагадувати наждачний папір. Ніс і область губ (носогубний трикутник) залишаються блідими. Часто виникає ангіна, стан горла лікарі характеризують дуже поетично: «палаючий зів». Язик дуже змінює колір, але на 2-3 день починає поступово очищатись, при цьому на ньому виділяються яскраво виражені сосочки («малиновий язик»). Після кількох днів хвороби шкіра в дитини блідне і починається сильне лущення. Цей процес особливо виражений на долонях у дітей - шкіра з них знімається як рукавички.

Як лікувати скарлатину?

При скарлатині в дитини слід обов'язково викликати лікаря і надалі суворо дотримуватись його розпоряджень. Збудник скарлатини (стрептокок) чутливий до антибіотиків, тому не слід відмовлятись від їх прийому, бо при своєчасній терапії антибіотиками це захворювання закінчується благополучно, а без лікування - майже завжди важкими ускладненнями (ревматизм, гломерулонефрит і т.п.)

Не слід припиняти лікування після покращення стану (як правило, через 12-24 години з початку прийому антибіотиків). Зазвичай курс терапії антибіотиками триває 7 днів (навіть при нормалізації температури).

Дитину необхідно ізолювати на 10 днів, після чого вона вже може гуляти. Однак ослаблена скарлатиною дитина може знову захворіти іншою ГРЗ хворобою. Тому краще тимчасово обмежити її контакт з іншими дітьми хоча б на 3-6 тижнів.

Кір

Для цієї інфекції характерна максимальна сприйнятливість - дитина, що раніше не хворіла, після контакту з вірусом захворіє обов'язково. Починається кір у дітей з нежиті, сухого «гавкаючого» кашлю, кон'юнктивіту (очі червоні і сльозяться), підвищення температури. Дитина скаржиться на те, що від світла у неї болять очі. Висипка (яскраві рожеві цятки) спочатку з'являється за вухами, на обличчі та шиї. На наступний день - на тулубі, а на третій день - на кінцівках. З четвертого дня висипка блідне («відцвітає», як кажуть лікарі) в тому ж порядку, що і з'явилася, залишаючи за собою лущення та пігментацію. Приблизно через п'ять днів після появи висипань температура знижується і загальне самопочуття дитини покращується.

Як лікувати Кір?

При захворюванні на кір в організмі дитини знижується вміст вітамінів С і А, що може сприяти виникненню ускладнень. Тому з першого дня хвороби слід давати дитині полівітаміни та затемнити кімнату, щоб світло не подразнювало очі.

Щодня протягом всієї хвороби необхідно вимірювати температуру. Підвищення температури на 4-5 день може свідчити про наявність ускладнення (отиту, ларингіту).

Вітрянка

Джерелом хвороби може стати не тільки хвора вітрянкою дитина, а й дорослий, що страждає на оперізуючий герпес (так званий «герпес жостер»). Це пов'язано з наявністю збудника, котрий являє собою вірус вітряної віспи. Після перенесеної хвороби він зберігається в «сонному» стані в гангліях спинного мозку. Надалі при ослабленні імунітету він може викликати вже у дорослої людини таке неприємне захворювання, як оперізуючий лишай. Висипка з'являється спочатку у вигляді блідо-рожевих плям, які потім перетворюються в пухирці, наповнені прозорою рідиною. Вже на другий день вміст пухирців мутніє, а поверхня зморщується і покривається бурою скоринкою. Ця скоринка відлущується лише через 1-3 тижні. На тілі дитини можуть одночасно бути присутні плями, бульбашки та скоринки, оскільки висипка зазвичай з'являється кілька раз, протягом кількох днів. Вона розташовується на шкірі обличчя, волосистій частині голови, тулубі, кінцівках. Поява висипки збігається з погіршенням стану.

Як лікувати вітрянку?

При вітрянці дитину часто турбує шкірний свербіж, а розчісування бульбашок збільшує ризик бактерійного інфікування. Через це на шкірі можуть залишитися сліди на все життя. Тому необхідно попросити лікаря призначити дитині антиалергічний засіб.

Слід подбати про нігті (вони повинні бути акуратно підстрижені), а дуже маленьким діткам можна надіти бавовняні рукавички. Щодня потрібно міняти натільну білизну. Не можна сильно закутувати малюка. Виділення поту дуже посилить свербіж.

Краснуха

Передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період 16-18 днів. З усіх хвороб краснуха у дітей протікає найбільш легко. Починається з невеликої температури (не вище 38 °С), нежиті та кашлю. Температура тримається тільки першу добу. Лімфатичні вузли за вухами та на потилиці збільшуються. Висипка виникає спочатку на обличчі та шиї, надалі швидко (всього за кілька годин) поширюється по всьому тілу. Вона світла, рожева, розміри плям невеликі, не перевищують розмірів великої монети. Плями ніколи не зливаються одна з одною. Їх особливо багато на тих ділянках, які зазнають інтенсивного впливу сонячного світла. Зникаючи, висипка не залишає після себе на шкірі лущення або пігментації.

Як лікується краснуха?

Для дитини необхідно приготувати побільше різноманітних напоїв (морс, розбавлений апельсиновий сік), та з першого дня хвороби необхідно давати дитині полівітаміни.

Вірус краснухи надзвичайно небезпечний для вагітних жінок, він вражає ембріональні тканини плоду, викликаючи важкі вади розвитку. Тому, якщо в оточенні дитини є вагітні жінки, слід максимально обмежити можливі контакти.

Одужання дитини

Коли основні симптоми хвороби зникли, дитину ще не можна вважати здоровою. Щоб уникнути ускладнень, слід залишити дитину вдома до тих пір, поки вона не буде нормально їсти та спати. Багато лікарів вважають, що дитячі хвороби - не найгірша штука. Вони розглядають їх як можливість для імунної системи дитини набрати силу, потренуватися, розвинутися. Без цієї вправи захисна система організму не може як слід виконати більш важких завдань - протистояти спадковим хворобам, які є у кожної людини. Діти, котрі самостійно впоралися з дитячими хворобами, виходять з цього випробування фізично міцнішими. Часто після одужання спостерігається різкий стрибок у зростанні, або в розумовому розвитку.

Інфекційна еритема або «п'ята хвороба»

Є ще одна дитяча інфекція, що супроводжується появою на шкірі дитини елементів висипки. Це - інфекційна еритема, лікарі іноді називають її «п'ятої хворобою». Захворювання починається з появи на обличчі яскравої плямистої висипки, яка нагадує слід від ляпаса, потім висипка переходить на кінцівки. Висипка зберігається кілька днів, а потім набуває мереживних контурів. Спеціального лікування ця хвороба не потребує. Дитині потрібно давати полівітаміни та багато напоїв.