Перейти до контенту

Дитину вкусила оса – що потрібно зробити?


засоби від укусів комах
- Симптоми укусу оси
- Надання першої допомоги при укусі
- Ускладнення в дитини після укусу оси
- Як попередити інфікування рани?
- Що робити, якщо вкусила оса?
- Додаткові поради при укусах комах

Літо - найулюбленіша пора року всіх дітей без винятку, коли можна купатися в річці, морі, засмагати, набиратися сил після навчального року. У цей період дозріває безліч соковитих і солодких ягід та фруктів. І поласувати ними люблять не тільки діти, але й комахи. Часто буває так, що в «боротьбу» за натуральні вітаміни вони вступають одночасно. Тоді діти страждають від укусів бджіл та ос. Укуси ос дуже болючі і часто стають причиною серйозних проблем зі здоров'ям (в особливо важких випадках від укусу цієї комахи дитина може померти). Ми хочемо застерегти батьків від подібних випадків і розповісти про те, що потрібно робити при укусі оси.

Симптоми укусу оси

Оси, як і бджоли, жалять тільки тоді, коли людина «зазіхає» на їх права. Іншими словами, просто так комаха навряд чи стане когось кусати. Але якщо подібне трапляється, то непоміченим укус не залишиться. Першою ознакою того, що дитину вжалила оса, є пекучий біль в місці укусу, почервоніння і припухлість шкіри. Трохи пізніше з'являється печіння, свербіж або навіть дрібні алергічні висипання.

Увага! Якщо у дитини алергія на осину отруту, то можливі серйозні ускладнення з його здоров'ям. Висока температура тіла до критичних меж, ускладнене дихання, головний біль, поява нудоти і блювоти, а також втрата свідомості свідчать про сильну інтоксикацію організму в дитини і вимагають допомоги лікаря.

Якщо оса вжалила дитину в ногу або руку, то з неприємних симптомів з'являться біль, набряк тканин, свербіж. Але на тілі дитини є більш небезпечні ділянки. Якщо комаха вкусить в язик, шию, гортань або область рота, то до симптомів укусу додадуться ознаки задухи. При укусі в область очей набряк поширюється так сильно, що можливість відкрити очі значно зменшується або зводиться до нуля. Найбільш високий ризик розвитку ускладнень від укусу оси в дітей і людей похилого віку через слабку імунну систему.

Надання першої допомоги при укусі

Як вже говорилося, якщо комаху не чіпати, то ймовірність укусу вкрай мала. Оса, як і бджола, жалить тільки в тому випадку, якщо відчуває небезпеку для свого життя. Але якщо все ж така неприємність трапилася, головне не хвилюватися і зберігати присутність духу. Це не просто слова. При хвилюванні в дитини частішає серцебиття, прискорюється кровообіг і отрута по організму розноситься набагато швидше.

Що ж стосується надання першої допомоги при укусі комахи, то тут потрібно дотримуватися наступних правил:

- оцінити вид оси (якщо вона залишилася на шкірі);
- якщо залишилося жало, то його потрібно акуратно витягнути;
- ранку промити великою кількістю чистої води з милом;
- до місця укусу прикласти холод;
- щоб швидше зняти інтоксикацію, запропонувати дитині багато несолодкого напою (вода або зелений чай).

Зазвичай осине жало не залишається в місці укусу, бо анатомія осиного жала відрізняється від бджолиного. Але якщо комаха під час укусу була закрита у просторі, то цілком можливо, що й сама комаха залишиться на «місці злочину».

Якщо у дитини немає алергічної реакції, то покращення самопочуття можна очікувати через 2 - 3 години: почервоніння шкіри поступово спаде, а печіння і свербіж зникнуть. При тривалій печії або свербінні місця укусу слід прикласти до рани кашку з ріпчастої цибулі, змочену водою харчову соду або ватку з нашатирним спиртом. При алергічних проявах потрібно дати дитині антигістамінний препарат і звернутися до лікаря.

Ускладнення в дитини після укусу оси

Ризик розвитку ускладнень після укусів комах істотно зростає в алергіків. У випадку, якщо дитина була ужалена осою, і поруч не виявилося близьких, потрібно якомога швидше повідомити про це когось з дорослих. Ідеальним варіантом буде, якщо дитина носить при собі спеціальний медичний висновок або довідку. Також бажано батьками мати при собі антигістамінні препарати, щоб вчасно надати допомогу.

Щоб уникнути розвитку ускладнень після укусу комахи дитині потрібно якомога швидше надати необхідну допомогу. До приїзду лікаря (якщо в дитини виникли алергічні ускладнення) її потрібно укласти на горизонтальну поверхню, накрити ковдрою або теплими грілками. Залишати так дитину без нагляду не можна, тому що існує ризик появи анафілактичного шоку (ускладнення дихання, набряк тканин гортані, шиї, слизових і м'яких тканин рота). Важкі форми анафілактичного шоку загрожують зупинкою серця.

Як попередити інфікування рани?

Оси зазвичай жала в рані не залишають, але якщо людина через переляк випадково розчавить комаху, тоді сама оса та її жало залишаться на місці. При цьому може виникнути інфікування рани. Щоб цього не сталося, слід дотримуватися наступних правил:

- видалити жало і по можливості видавити отруту (наскільки це можливо);
- ранку обробити спиртом, щоб не занести в неї інфекцію;
- замість спирту можна використовувати йод, зеленку, розчин фурациліну або будь-які інші антисептики.

Ні в якому разі не можна розчісувати ранку, як би сильно вона не свербіла. Це може призвести до потрапляння в неї інфекції, яка знаходиться під нігтями. Інфікування місця укусу матиме наслідком те, що у дитини виникає ризик підвищення температури тіла, нагноєння місця укусу, зараження правцем. Про те, як захистити свою дитину від правцевої інфекції, читайте тут.

Що робити, якщо вкусила оса?

А що робити, якщо при укусі оси під рукою не виявилося ніяких антигістамінних препаратів? Як в цьому випадку допомогти дитині? Допоможуть давні перевірені народні рецепти.

1. До рани після її обробки прикласти промитий лист подорожника/петрушки/кульбаби. Ці рослини добре знімають набряк тканин і свербіння. Але перед використанням листок потрібно ретельно розім'яти.
2. Компрес із соку лимона і листя м'яти швидко позбавить від болю і набряку.
3. Змочена водою харчова сода - хороший засіб для дезінфекції та зменшення симптомів укусів комах.
4. На місце укусу можна покласти скибку свіжого яблука, помідора, цибулини або часнику. Це зніме жар в області рани, позбавить болю і набряків. Також можна використовувати терту сиру картоплю.
5. Розчин оцту, настоянка календули і подорожника швидко знімуть свербіж і печіння.

Увага! Якщо дитина зазнала численних укусів, тоді не варто сподіватися на народну медицину. В такому випадку прийом антигістамінних препаратів вкрай важливий, як і звернення до лікаря.

Додаткові поради при укусах комах

Не варто боятися ос, не завжди зустріч з ними загрожує обов'язковим укусом, але все ж якщо ваша дитина або член сім'ї страждає від алергії, потрібно проявляти особливу обережність. Якщо ж так траплялося, що комаха все-таки вжалила, не потрібно піддаватися паніці, а діяти відповідно до загальноприйнятих правил.

Щоб убезпечити дитину та рідних від вторгнення ос на свою територію, не потрібно залишати на відкритій місцевості солодкі та ароматні соки, компоти, фрукти, ягоди. Не варто користуватися духами або одеколоном, який привертає запах ос та бджіл. Також не варто одягати дітей у надто яскравий одяг, щоб вони не були схожі на садові квіти. Якщо ж оси все ж навідались у ваше житло, не потрібно розмахувати руками щоб їх відігнати. Просто слід вести себе спокійно і якомога швидше усунути джерело, що привернуло увагу комах. В цьому випадку ви зведете до мінімуму ймовірність укусу і не доведеться турбуватися з приводу ускладнень. Пам'ятайте, що укуси таких комах як оси і бджоли дуже болючі та небезпечні. Вони часто стають причиною серйозних проблем зі здоров'ям, а в окремих випадках навіть приводять до летального наслідку.