- Що робити батькам, якщо дитині сняться жахи?
Вашій дитині приснився жахливий сон? З ким не буває. Скажемо навіть більше: буває з усіма дітьми садкового віку, та іноді навіть з дорослими. Але якщо у дорослих вже виробився спосіб боротьби зі страхами, дитина жахи зовсім не відрізняє від реальності. Іноді страх, який відчула дитина одного разу уві сні, вона постійно носить з собою, і в повсякденному житті стає більш полохливою, збентеженою, плаксивою, постійно тулиться до дорослих. Іноді страх може стати навіть причиною заїкання дитини.
Деякі кошмарні сновидіння бувають викликані фізіологічними або неврологічними причинами, а причиною інших може бути жорстоке і авторитарне ставлення батьків до дитини, або напружені сімейні відносини. Але кошмари цієї етіології зазвичай дуже часті й інтенсивні. Якщо дитині щодня сняться жахи, батькам краще звернутися до фахівців: педіатра, невролога, психолога.
Отже давайте поговоримо про звичайні дитячих кошмарні сновидіння, викликані дорослішанням дитини та її взаємодією із зовнішнім світом. Дуже часто незріла нервова система дитини кошмарним сновидінням реагує на те, що відбувається під час неспання, та на різноманітні складні, незрозумілі, лякаючі події.
Звичайно, колись це пройде. Але батьки можуть зробити так, щоб дитячі жахи не залишили в житті їхньої дитини важкий слід і закінчилися якомога швидше.
Що робити батькам, якщо дитині сняться жахи?
По-перше, не слід лякатися самим. Заспокоїти дитину, ласкаво поговорити з нею, погладити. Якщо потрібно – запобігти тому, щоб під час сну дитина не вдарилась об щось або не впала з ліжка. Почекати, поки дитина знову засне, посидіти або полежати з нею, включити світло та показати, що в кімнаті ніхто не сховався. Якщо дитина дуже сильно налякана, її слід взяти в своє ліжко (але зловживати цим не слід).
Наступного дня обов'язково обговорити з дитиною її сон. Безглуздо переконувати дитину в тому, що те, що їй наснилося - нісенітниця, оскільки для дитини страх в сновидінні є абсолютно реальним. Але дитячі жахи, виражені словами, стають менш страшними для малюків.
Страх слід опрацювати. Для цього існує кілька різних способів. Батьки можуть вибрати з них той, який здасться їм найбільш підходящим для них самих та їх дитини.
Один з шляхів - розігрування сцени з сну. Для цього дитина повинна буде зі своїх іграшок вибрати діючих героїв. Наприклад, дитині приснився страшний звір. На роль страшного звіра можна вибрати симпатичного плюшевого ведмедя, на роль дитини - хороброго черепашку-ніндзя. Тепер дитина повинна згадати свій сон і зобразити з іграшковими персонажами його сюжет. Спочатку так, як це було у сні, а потім можна запропонувати дитині щось змінити в діях героя і придумати для сновидіння нове закінчення. Робота вважається закінченою, якщо дитина змогла «перемогти» свій страх і знайти вихід із безвихідної на перший погляд ситуації.
Те ж саме можна зробити і просто фантазуючи вголос, промовляючи сюжет сну і змінюючи його фінал. Але варіант з іграшковими персонажами працює швидше, краще і наочніше.
Другий спосіб - знищити свого ворога не у сні, а наяву. Для цього дитина повинна намалювати якомога докладніше (або виліпити) своє чудовисько зі сну. Сам по собі цей процес вже знизить рівень страху у дитини, тому що дозволить виплеснути свої емоції через творчість, а «знайоме» зло стає менш страшним. Отже, ворог готовий. Тепер вже можна запропонувати дитині спосіб знищення її ворога. Картинку можна змити з милом під гарячою водою, спалити (в присутності дорослих), порізати на дрібні шматки, зім'яти і спустити в унітаз. Ворог знищений, а разом з ним і страх, адже дитина тепер відчуває в собі сили йому протистояти.
І, нарешті, найбільш дієвий спосіб, який найкраще допомагає дітям - зробити страшне смішним. Якщо дитина тривалий час боролася з кошмарним сном про злих роботів і дитину тривалий час не вдається заспокоїти раціональними поясненнями, спонуканням до самостійності та хоробрості, тоді варто спробувати боротися з жахами за допомогою сміху. Наприклад, одного з роботів можна одягнути у величезні смішні черевики, щоб він постійно спотикався та падав. Іншому роботу можна підсунути замість гранатомета пістолет з мильними бульбашками. Коли робот почне стріляти, його пістолет буде лише випускати невеличкі хмарки мильних бульбашок. Це дитині неодмінно сподобається. Такі смішні історії слід придумувати протягом кількох днів перед сном. Ні для кого не секрет, що там, де є сміх, страх відступає а кошмари припиняються.
Існують й інші рекомендації для того, щоб дітей якомога рідше відвідували нічні жахи:
- у дитини має бути чіткий режим дня і достатньо часу для сну. Кошмарні сновидіння частіше турбують дітей, котрі недосипають;
- дитина повинна перебувати більше часу на свіжому повітрі;
- перегляд телевізора та гра в комп'ютерні ігри повинні бути обмежені;
- перед сном бажано щоб дитина прийняла теплу ванну або душ. Водні процедури добре заспокоюють нервову систему;
- дитина не повинна надмірно збуджуватися перед сном. Всі рухливі ігри слід проводити в першій половині дня;
- перед сном рекомендується прочитати дитині цікаву, але не страшну казку;
- не слід ситно годувати дитину перед сном, але й сон на голодний шлунок також є шкідливим. Рекомендується запропонувати дитині перед сном склянку кефіру, чаю з печивом, теплого молока та сиру.
До дитини слід проявляти більше любові і терпіння, щоб її не турбували страшні сни.