Перейти до контенту

Дитячий нічний енурез


нічний енурез - Поради батькам при енурезі в дитини
- Як лікувати енурез в дитини?

Енурез, тобто нетримання сечі - це серйозна хвороба від якої страждає багато дітей. Вона викликає занепокоєння всіх батьків. Енурез можна вважати захворюванням лише після досягнення дитиною 5-річного віку. Увесь цей час явище «вологих ночей» вважається цілком допустимим.

Лікарі розрізняють денний енурез, тобто нетримання сечі протягом дня, котре зустрічається досить рідко, та нічний енурез, нетримання сечі під час сну, котрий є більш поширеним явищем. Аналогічно розрізняють первинний і вторинний енурез. Первинний характеризується нетриманням сечі вночі, під час сну, коли дитина не прокидається після переповнення сечового міхура. В той же час вторинний енурез вважається спадковим, виникає як наслідок різноманітних вроджених та набутих захворювань. Він часто проявляється незалежно від сну, як вночі, так і вдень. За даними лікарських статистичних досліджень «вологі ночі» як правило турбують 14% 5-річних дітей, 7% 7-річних, та біля 2% 14-річних підлітків. Серед дорослих це захворювання зустрічається не часто, але схильність до енурезу спостерігається у 0,5 відсотка населення. Отже цим порушенням  страждає величезна кількість людей.

Якщо відкинути інші фактори, такі як, наприклад, різноманітні інфекції, органічні порушення, найчастішою причиною енурезу тоді буде певна незрілість сечового міхура та центральної нервової системи. Виражається таке відхилення в тому, що неправильно «спрацьовують» передаючі сигнал рецептори, які повинні повідомити мозку про те, що сечовий міхур вже переповнений і необхідно прокинутися для його спорожнення. У більшості випадків таке нічне нетримання не вважається лікарями серйозним захворюванням, а швидше тимчасовою «неприємною проблемою», яка негативно впливає на всю сім'ю та дитину зокрема.

Значну роль при проявах енурезу можуть зіграти й психологічні чинники. Часто такі випадки відбуваються з дітьми напередодні контрольних робіт або тестування в школі, після гучної сварки їх батьків, конфліктів з друзями. Вторинне нетримання сечі може проявитись у дитини, зокрема, під час серйозних змін у її житті, при першому розставанні з батьками, при вступі до школи або дитячого садку, під час поїздки в табір відпочинку, а також під час переживань через розлучення батьків. Важливо те, що дитячий нічний енурез представляє собою серйозну психологічну проблему, яка може поглибитись при неправильному підході батьків. Неважко собі уявити, як буде страждати та соромитись своєї хвороби дитина, приховуючи симптоми від батьків. Така дитина не зможе поїхати в табір, відправитись з друзями в похід, побоюючись, що в дорозі може трапиться «неприємність», а всі інші діти будуть насміхатись. В результаті утворюється своєрідне замкнене коло, в якому захворювання, погіршуючи психічний стан дитини, ще більше загострюється під дією цього стану.

Необхідно зауважити, що нічне нетримання сечі у дитини – це проблема всієї сім'ї. Досить часто батьки соромляться такого захворювання своєї дитини, дорікаючи при цьому самим собі, та досить часто вважають, що дитина робить це спеціально, на зло. Часто батьки вдаються до покарань під впливом таких думок. Батьки дітей, хворих на енурез, бояться подорожувати з дитиною, відпочивати по сімейних путівках. Це ще більше ускладнює взаємини в сім'ї.

Поради батькам при енурезі в дитини

1. При проявах енурезу батьки часто будять дитину для того, щоб вона сходила в туалет та залишилась сухою вночі. Слід сказати, що при таких діях батьків дитина фізіологічно не прокидається, вона знаходиться в напівсонному стані, оскільки розбудити її повністю практично неможливо. Крім цього, лікарі не рекомендують будити дитину зі сну. Але якщо навіть батьки вирішили вночі розбудити дитину, потрібно робити це таким чином, щоб дитина повністю прийшла до тями. Відвідування туалету в напівсонному стані лише закріпить механізм енурезу.

2. При симптомах енурезу бажано обмежити дитині прийом рідини у вечері та на ніч, вдовольняючи потребу дитини в напоях у першій половині дня та після обіду. Цей метод іноді здатен допомогти, але в окремих випадках він може стати причиною щоденних мук як дітей, так і батьків, загострюючи напруженість відносин реакцією, яка може проявитись при настанні «вологої ночі». Якщо дитину спонукати до дотримання спеціального режиму харчування, такий метод може бути досить успішним. Якщо це не допомагає, краще не забороняти дитині прийом рідини протягом дня.

3. Ні в якому випадку не можна карати дитину, адже повністю зрозуміло, що вона це робить не спеціально та страждає навіть більше, ніж її батьки. Не рекомендується також одягати на ніч підгузки. Якщо дитина вже досить велика, вранці, після «вологої ночі» від неї можна вимагати прийняти душ та самостійно перестелити своє ліжко.

4. При відповідному взаєморозумінні батьків з вчителями або вихователями дитячого садка у дитини не буде причин для того, щоб відмовлятись від поїздки або походу разом з однокласниками. В любому випадку дитина повинна жити таким же життям, як її однолітки. Крім цього, багаторічний досвід фахівців свідчить про те, що під час різноманітних заходів за межами дому в дитини досить часто зникають «вологі ночі».

5. Також можна поїхати на курорт або в санаторій за сімейною путівкою. «Неприємність», яка, до речі, може трапитися навіть з цілком здоровою дорослою людиною, може бути легко врегульована без зайвого шуму. Але навіть в таких випадках, як свідчить статистика, «вологі ночі» трапляються в дитини набагато рідше, ніж вдома.

Незалежно від ситуації та випадку слід піклуватися про те, щоб дитина жила звичайним життям, не відверталась та не встидалась однолітків, займалась спортом та всім тим, що їй цікаво. При правильному догляді за дитиною нічний енурез не буде спричиняти їй жодних обмежень. Крім цього відомо, що при відповідній медичній допомозі енурез досить ефективно виліковується, або зникає згодом сам по собі.

Як лікувати енурез в дитини?

Якщо дитина досягла 4-річного віку і прояви енурезу не зникли, необхідно проконсультуватися на рахунок лікування з дитячим лікарем. Фахівець повинен провести відповідні обстеження, щоб виключити можливість інших, більш серйозних захворювань та призначити необхідне лікування. Досить часто батьків дивує те, що крім допомоги педіатра або уролога їм рекомендують звернутись за допомогою до дитячого психіатра. Дивуватись не слід, бо враховуючи вищевказані психологічні фактори, такі рекомендації є часто серйозною необхідністю. Обстеження та лікування енурезу полягає в індивідуальному аналізі кожного індивідуального випадку та вибору конкретної терапії.