Дивина густоквіткова (Verbascum densiilorum, V. Thapsiforme, коров'як скипетроподібний) – це однорічна або дворічна повстиста опушена лікарська рослина, що належить до родини ранникових. У неї просте, прямостояче, розгалужене зверху стебло висотою від 50 до 180 см. Листя дивини густоквіткової городчасте, видовжено-еліптичне, загострене. Стеблові листки сходяться у меживузлях стебел рослини, утворюючи крила, а верхні листки зменшені. Квіти коров’яка скипетроподібного жовті, неправильні, двостатеві, розміщені в густих переривчасто-колосоподібних суцвіттях. Цвіте ця трава з червня по серпень, плоди її - коробочки.
Дивина густоквіткова зустрічається на відкритих місцях, піщаних ґрунтах, луках і схилах гір майже на всій території України.
Зберігання та хімічний склад дивини густоквіткової
Для приготування лікувальних настоїв та відварів застосовуються квіти трави (Flores Verbasci), як заготовляють у віночках з тичинками, витягуючи їх з середини чашечок. Збір сировини відбувається в сонячну суху погоду, відразу після зникнення роси, бо квіти цієї рослини зберігають свої властивості лише одну добу. Вже у вечері віночки квітів в'януть, втрачаючи корисні властивості та стають непридатними для приготування ліків. Сушити зібрані квіти розкладають зразу після їх заготівлі. Сировину сушать на відкритому повітрі в тіні або в теплій кімнаті з доброю вентиляцією. Квіти накладають дуже тонким шаром на папері або тканині. Готової до зберігання сушеної дивини густоквіткової виходить близько 18 %. Траву складають в скляну або металеву тару, що щільно закривається. Термін зберігання складає 1 рік.
Хімічний склад дивини густоквіткової такий же, як і дивини залізняковидної. Рослина містить сапоніни, камедь, близько 2,5 % слизу, майже 11 % цукрів, до складу яких входить 3,5 % глюкози, а також флавоноїд гесперидин, іридоїдний глікозид аукубін, бета-каротин і альфа-кроцетин, аскорбінову кислоту, дубильні речовини та незначну кількість ефірної олії.
Фармакологічні властивості дивини густоквіткової
Ліки з дивини густоквіткової мають відчутну проти спазматичну, пом'якшувальну, відхаркувальну і незначну наркотичну дію. Ця трава добре втамовує біль, зменшує набряки та знімає судоми.
Дивина густоквіткова є офіційною лікарською рослиною в багатьох країнах світу. Вона застосовується як обволікаючий, відхаркувальний і знеболюючий засіб. Ця рослина може застосовуватись разом з іншими травами, що мають подібні властивості, або окремо.
Зазвичай дивину густоквіткову застосовують для лікування запалень слизової верхніх дихальних шляхів, коклюшу, кашлю, бронхіту, астми, емфізем та запалення легень. Допомагає вона при кровохарканні, хворобах травної системи, селезінки і печінки, а також використовується від нервового виснаження і надмірного схуднення.
Як місцевий засіб використовується настойка з квітів для натирань при болях в суглобах та невралгії. Виготовлений з сушених квітів порошок застосовується для присипання ран, саден і тріщин, які перед цим змочують морквяним соком. Листя разом з квітами використовується для припарок при лікуванні ран і запалень. Сидячі ванни з коріння та квітів допомагають у лікуванні геморою.
Лікарські форми та рецепти з дивини густоквіткової
Внутрішньо застосовується настій квітів, що готується зі столової ложки сировини і склянки окропу. Його вживають по столовій ложці що 3 – 4 години як відхаркувальний та пом’якшувальний препарат.
Від кашлю готують сироп з 15 грам суміші квітів дивини густоквіткової та кореня алтеї лікарської. Взяті порівну рослини кип’ятять у склянці води протягом 20 хвилин, потім проціджують, змішують зі склянкою цукру і варять до утворення сиропу. Такий засіб дають дітям по 3 чайні ложки на добу.
Від нервового виснаження і схуднення допоможе суміш з 1 столової ложки квітів дивини густоквіткової, чайної ложки ромашки лікарської і такої кількості нагідок лікарських. Сировину заливають склянкою води і доводять до кипіння. Після охолодження відвар проціджують та розчиняють в ньому столову ложку цукру. Такий засіб дають дітям по столовій ложці три рази на добу.
Засіб від кашлю для дорослих можна отримати з однієї чайної ложки суміші порівну взятих квітів дивини густоквіткової, цмину піщаного, квітів калачиків лісових та алтеї лікарської. Суміш заливають склянкою окропу і варять 3 – 5 хвилин на малому вогні. Такі ліки приймають дорослі по склянці на добу.
Для приготування потогінного засобу слід взяти столову ложку суміші квітів дивини густоквіткової, бузини чорної, калачиків лісових, липи серцелистої та ягід малини. Ягоди можуть бути сушені, всі рослини змішують у рівній кількості. Суміш запарюють в термосі двома склянками окропу. Після настоювання протягом години цей засіб слід повністю випити у вечері перед сном.
Для зовнішнього застосування потрібно чотири жмені квітів та подрібненого коріння дивини густоквіткової варити декілька хвилин у п’яти літрах води, потім відставити і настоювати до повного охолодження. Отриманий відвар додають до сидячих холодних ванночок при лікуванні защемлення гемороїдальних вузлів. Приймати таку ванночку слід один раз на дві доби.