Дивина прегарна (Verbascum speciosum) – однорічна або дворічна короткоповстиста лікарська трава з родини ранникових. У неї кутасте, розгалужене, прямостояче стебло довжиною від 60 до 120 см. Листя дивини прегарної видовжене, з цілими краями, поступово звужене на кінцях. Листки на стеблах мають трохи серцевидну основу. Квіти цієї рослини неправильні, двостатеві, жовтого кольору, розміщені в розгалужених, пірамідальних суцвіттях. Плоди рослини коробочки, вона цвіте з червня по серпень.
Дивина прегарна росте на пагорбах і кам'янистих місцях. Найбільш поширена ця трава у басейні Дністра.
Хімічний склад і заготівля дивини прегарної
Хімічний склад дивини прегарної досить специфічний. Трава має у складі близько 2,5 % слизу, 11 % цукрів, до яких входить 3,5 % глюкози, а також камедь, сапоніни, флавоноїд гесперидин, іридоїдний глікозид аукубін, аскорбінову кислоту, альфа-кроцетин і бета-каротин, сліди ефірної олії та дубильні речовини.
З метою приготування лікувальних засобів застосовуються квіти (Flores Verbasci). При їх заготівлі зривають тільки віночки, що містять тичинки, виймаючи їх з чашечок. Сировину збирають в сонячну ясну погоду відразу після спадання роси у першій половині дня, бо квіти цвітуть лише один день і у вечері вони вже непридатні до заготівлі. Після збору квітів дивини прегарної їх відразу розкладають сушити під наметами або в теплих приміщеннях з вентиляцією. Шар сировини під час сушіння повинен бути тонким, щоб забезпечити швидке просушування. Готової до зберігання сировини отримують до 18 % відносно ваги зібраної. Сушену дивину прегарну тримають у скляних або металевих герметичних банках. Термін зберігання складає 1 рік.
Фармакологічні властивості і використання дивини прегарної
Ліки з дивини прегарної мають виразну проти спазматичну, пом'якшувальну, відхаркувальну дію, а також проявляють незначні наркотичні властивості. Такі засоби є ефективними для зняття болів, набряків тканин і зменшення судом.
Трава дивина прегарна використовується в народній медицині як знеболюючий, обволікаючий та відхаркувальний засіб, вона офіційно застосовується у фармацевтичній промисловості багатьох країн. Ця рослина може використовуватись разом з подібними за властивостями лікарськими травами або як окремий засіб.
Дивину прегарну іноді застосовують при коклюші, кашлі, запаленнях верхніх дихальних шляхів, бронхіальній астмі, бронхіті, пневмонії, емфіземі, кровохарканні, а також для лікування хвороб селезінки, печінки, травної системи, від надмірного схуднення та нервової перевтоми.
Місцево, як зовнішній засіб, в нетрадиційній медицині застосовують настойку з квітів дивини прегарної. Засіб використовують для натирань від невралгічного болю та болів у суглобах. Розтертими в порошок квітами можна присипати тріщини, рани і садна, змочивши перед чим хворі місця соком моркви. З листя та цвіту рослини готують припарки, які прикладають до запальних вогнищ і ран. При защемленні гемороїдальних вузлів приймають сидячі ванни з коріння та квітів цієї трави.
Народні рецепти з дивини прегарної
Внутрішньо вживають настій квітів, який готують зі столової ложки сировини і склянки окропу. Такі ліки приймають що три години по столовій ложці як відхаркувальний та пом'якшувальний препарат.
Можна приготувати засіб від кашлю для дітей, взявши 15 грам взятих у рівних частинах квітів дивини прегарної та коріння алтеї. Суміш трав варять протягом 10 - 15 хвилин, потім додають склянку цукру, процідивши, і знову ставлять на малий вогонь, помішуючи, щоб утворився сироп. Його дають дітям тричі на добу по чайній ложці.
При нервовій перевтомі та надмірному схудненні слід приготувати суміш з цвіту дивини прегарної, ромашки лікарської та квітів нагідок лікарських, взявши по чайній ложці кожної трави. Сировину варять 5 - 10 хвилин у склянці води, охолоджують, проціджують та розчиняють 1 - 2 столові ложки цукру. Ці ліки заміняють риб'ячий жир, їх дають дітям тричі на добу по столовій ложці.
Для дорослих від кашлю готують ліки з порівну взятих квітів дивини прегарної, цмину піщаного, квітів калачиків лісових та алтеї лікарської. Чайну ложку суміші трав запарюють склянкою окропу, варять 3 - 5 хвилин, проціджують і вживають тричі на добу по третині склянки.
Можна взяти столову ложку суміші порівну взятих квітів дивини прегарної, калачиків лісових, цвіту липи серцелистої, квітів бузини чорної та сушених ягід малини. Суміш заливають в термосі двома склянками окропу і залишають на 1 - 2 години. Такий засіб застосовують як потогінний на ніч, випиваючи склянку гарячого напою перед сном.
Зовнішньо застосовують відвар з чотирьох жмень цвіту і коріння дивини прегарної. Сировину варять 10 хвилин у 5 літрах води, потім відставляють і чекають до охолодження. Такий відвар додають у сидячі холодні ванни від защемлення гемороїдальних вузлів. Тривалість прийому процедури 15 хвилин, періодичність - 1 раз на 2 доби.