Дивина залізняковидна (Verbascum phlomoides) – одно- або дворічна повстистоопушена, трав’яниста лікарська рослина, яка відноситься до родини ранникових. У неї пряме, просте стебло, довжина якого може становити від 50 до 180 см. Нижнє листя ланцетне, еліптичне, поступово звужується в черешки. Верхні та середні листки яйцеподібної форми, сидячі, трохи сходяться до меживузля стебла. У дивини залізняковидної неправильні, двостатеві, жовті квіти, розташовані пучками по 2 - 4 квітки таким чином, що вони утворюють колосоподібне, переривчасте суцвіття. Плоди рослини коробочки, цвіте вона у червні та липні.
Дивина залізняковидна в основному росте на відкритій місцевості, гірських схилах, піщаних ґрунтах, зустрічається поблизу доріг. В Україні найчастіше цю траву можна побачити в Закарпатті та Криму.
Хімічний склад і заготівля дивини залізняковидної
Хімічний склад дивини залізняковидної майже збігається зі складом дивини густоквіткової. Ця лікарська рослина містить біля 2,5 % слизу, камедь, сапоніни, іридоїдний глікозид аукубін, майже 11 % цукру, в тому числі 3,5 % глюкози, флавоноїд гесперидин, дубильні речовини, каротиноїди бета-каротин та альфа-кроцетин, незначну кількість ефірної олії та аскорбінову кислоту.
Для приготування лікувальних засобів застосовуються квіти дивини залізняковидної (Flores Verbasci), з яких заготовляють тільки віночки з тичинками. Під час збору сировини віночки висмикуючи з чашечок. Збирають квіти цієї рослини зранку після спадання роси, бо вже у вечері віночки квітів в’януть і втрачають придатність для використання. Зібрану сировину відразу сушать в тіні або в теплому приміщенні що добре провітрюється. Зібрані квіти розкладають тонким шаром на папері або чистій тканині, періодично перевертаючи під час сушіння. Сушеної сировини виходить майже 18 % відносно ваги зібраної. Для зберігання застосовують щільні металеві або скляні банки. Термін придатності сушеної дивини залізняковидної складає 1 рік.
Застосування та лікувальні властивості дивини залізнчковидної
Виготовлені з дивини залізняковидної препарати характеризуються пом'якшувальними, відхаркувальними і протиспазматичними властивостями. Також ця рослина має легку наркотичну дію, тому її застосовують для знеболювання, зняття судом і набряків.
Дивина залізняковидна може використовуватись як обволікаючий, відхаркувальний і знеболюючий препарат. У багатьох країнах ця трава відноситься до офіційних лікарських рослин. Вона може застосовуватись окремо або разом з іншими подібними за властивостями лікарськими травами.
Дивину залізняковидну інколи використовують для лікування запальних процесів слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, кровохаркання, бронхіальної астми, коклюшу, кашлю, бронхіту, запалень та емфіземи легень. Добре допомагає ця лікарська рослина і при хворобах травного тракту, захворюваннях печінки і селезінки, а також може застосовуватись при патологічному схудненні або як засіб від нервового виснаження.
Як зовнішній засіб ця трава застосовується у формі настойки квітів. Такий засіб використовується для натирань при лікуванні невралгії та болів у суглобах. Розтертою на порошок травою присипають садна, тріщин і рани, але перед цим їх змащують соком моркви. Припарки з квітів та листя дивини добре загоюють рани і зменшують запалення, а ванночки з коріння та квітів використовуються від защемлення гемороїдальних вузлів.
Лікарські форми дивини залізняковидної
Внутрішньо застосовується настій квітів, що готується зі столової ложки сировини і склянки окропу. Його вживають по столовій ложці що 3 – 4 години як відхаркувальний та пом’якшувальний препарат.
Від кашлю готують сироп з 15 грам суміші квітів дивини залізняковидної та кореня алтеї лікарської. Взяті порівну рослини кип’ятять у склянці води протягом 20 хвилин, потім проціджують, змішують зі склянкою цукру і варять до утворення сиропу. Такий засіб дають дітям по 3 чайні ложки на добу.
Від нервового виснаження і схуднення допоможе суміш з 1 столової ложки квітів дивини залізняковидної, чайної ложки ромашки лікарської і такої кількості нагідок лікарських. Сировину заливають склянкою води і доводять до кипіння. Після охолодження відвар проціджують та розчиняють в ньому столову ложку цукру. Такий засіб дають дітям по столовій ложці три рази на добу.
Засіб від кашлю для дорослих можна отримати з однієї чайної ложки суміші порівну взятих квітів дивини залізняковидної, цмину піщаного, квітів калачиків лісових та алтеї лікарської. Суміш заливають склянкою окропу і варять 3 – 5 хвилин на малому вогні. Такі ліки приймають дорослі по склянці на добу.
Для приготування потогінного засобу слід взяти столову ложку суміші квітів дивини залізняковидної, бузини чорної, калачиків лісових, липи серцелистої та ягід малини. Ягоди можуть бути сушені, всі рослини змішують у рівній кількості. Суміш запарюють в термосі двома склянками окропу. Після настоювання протягом години цей засіб слід повністю випити у вечері перед сном.
Для зовнішнього застосування потрібно чотири жмені квітів та подрібненого коріння дивини залізняковидної варити декілька хвилин у п’яти літрах води, потім відставити і настоювати до повного охолодження. Отриманий відвар додають до сидячих холодних ванночок при лікуванні защемлення гемороїдальних вузлів. Приймати таку ванночку слід один раз на дві доби.