Перейти до контенту

Дріоптерис австрійський – лікувальні властивості та способи застосування


Дріоптерис австрійський (Dryopteris austriaca) – це трав'яниста, спорова, багаторічна лікарська рослина, яка належить до родини щитникових. Висота стебел становить 40 - 150 см. У дріоптерису австрійського косе товсте коріння. Листя темно-зеленого кольору, знизу листки мають залозисті волоски, при основі листки три- або чотириперисті, звисаючі. Черешки листків густо вкриті світло-рудими, двоколірними з темною смужкою плівками. Всі частинки першого порядку є зближеними, тільки нижня пара може бути відсунута. Передні найнижчі частинки другого порядку є трохи коротшими за всі решта. Соруси круглої форми, вкриті круглим, ниркоподібним, залозисто-війчастим по краях покривцем. Ця рослина спороносить з липня по серпень.

Дріоптерис австрійський зустрічається в тінистих лісах Карпат, Прикарпаття та Розточчя.

Хімічний склад, заготівля і зберігання дріоптерису австрійського

Хімічний склад дріоптерису австрійського такий же, як і дріоптерису шартрського. Коріння рослини має у своєму складі флаваспідову та філіксонову кислоти, похідні флороглюцину, аспідинол, філмарон, альбаспідин, гіркі та дубильні речовини, ефірну олію, флавоноїди і крохмаль.

В медицині застосовується коріння (Rhizoma Dryopteris filicis-maris), яке добувають із землі осінню або ранньою весною та очищають від ґрунту, дрібних корінців, сухих черешків, лусочок і змертвілих тканин (диві тканини мають зелений відтінок). Очищене коріння не миють а просто розрізають впоперек та повздовж на декілька кусків і розкладають сушитись в приміщеннях або в сушарках з температурою не більш ніж +40 градусів. Готової сировини після сушіння отримують від 30 до 32 % відносно ваги свіжого коріння. Термін придатності складає 1 рік.

Фармакологічні властивості дріоптерису австрійського

Галенові препарати, виготовлені з дріоптерису австрійського, застосовуються для знищення стьожкових глистів. Дріоптерис австрійський – рослина отруйна, тому, щоб уникнути шкідливих побічних реакцій, застосовувати його слід лише під наглядом лікаря, з обов'язковою попередньою підготовкою.

Наприклад, щоб прогнати солітера (за О.П. Поповим) виконують наступні процедури. Напередодні лікування за дні до процедур людині призначають рідку, поживну, добре засвоювану їжу, в які мало жирів. Це може бути білий хліб, каша, сухарі, кисле або свіже знежирене молоко, нежирний кисломолочний сир, варена риба, кисіль, чай і кава. Також не заборонено вживати цукор.

У вечері перед лікуванням можна пити тільки солодкий чай або каву та їсти сухарі, а після цього на ніч приймають проносну сіль. Також перед сном бажано з'їсти трішки оселедця з цибулею. Після цього зранку на голодний шлунок що 20 хвилин потрібно ковтати саморобні або готові пігулки з екстракту дріоптерису австрійського.

Через півгодини після останньої пігулки людині дають випити проносний сольовий розчин. Застосовувати в якості проносного засобу жири заборонено. Якщо через три години не відбулось випорожнення, потрібно застосувати теплу клізму. При виході паразита без головки клізму необхідно повторити від 1 до 3 разів.

Крім цього дріопретис використовується в нетрадиційній медицині як зовнішній засіб для лікування хвороб суглобів, варикозного дерматиту, невралгій, виразки гомілки і загоювання ран.

Лікарські форми і рецепти

В аптеках відпускаються готові препарати з дріоптерису австрійського. Можна придбати густий екстракт (Extractum Filicis maris spissum) та препарат філіксан (Filixanum).

Для приготування лікувального відвару в домашніх умовах потрібно взяти 5 грам відвару, приготованого з 10 грам коріння та склянки окропу, змішати з медом і поділити на 10 порцій. Кожну порцію слід змішати з борошном та виготовити пігулку. Вживати такі ліки можна лише під наглядом лікаря, як і аптечні готові препарати.

Зовнішньо використовують настойку з однієї частини подрібненого коріння і чотирьох частин 70 % спирту або горілки. Настоювати ліки потрібно два тижні. Після цього настойку проціджують і втирають кілька разів на добу в болючі місця.

Для приготування ванни готують відвар дріоптерису австрійського з 1 кг коріння та 5 літрів води. Варити сировину потрібно дві години, після чого вилити в наповнену водою ванну. Тривалість процедури 30 хвилин, курс лікування триває 30 днів, приймати ванну потрібно кожен день. Таке лікування допоможе при виразках гомілки та варикозному дерматиті.

Увага! Застосування лікувальних засобів з дріоптерису австрійського заборонене при серцевій недостатності, виразках дванадцятипалої кишки та шлунка, захворюваннях нирок і печінки, гарячкових та гострих шлунково-кишкових хворобах. Також не рекомендується застосовувати цю лікарську рослину при анемії, вагітності, туберкульозі та сильному виснаженні. Дітям до двох років дріоптерис заборонений.