Дріоптерис чоловічий (Dryopteris iilix-mas, чоловіча папороть, сорокозуб, щитник чоловічий) – це різновид багаторічної папороті, яка відноситься до родини аспідієвих (щитникових). В цієї рослини товсте, коротке, косе, майже горизонтально розміщене коріння, густо покрите старими залишками черешків. Листя коротко черешкове, довжиною від 40 до 100 см, сходиться до кореня у формі лійкоподібного пучка. Черешки листків та їх середні жилки еластичні, товсті, рясно покриті бурими, ланцетними, великими лусочками. Листки мають форму довгасто-овальних, двоперистих пластинок. Частинки першого порядку короткоччерешкові, довгасті або лінійноланцетні, перисті, глибоко розсічені, з тупими на вершках, довгастими, косозубчатими частинками другого порядку. Соруси листків округлої форми, великі, зближені між собою, розташовані у два ряди з двох сторін середньої жили, накриті округлим, ниркоподібним, голим покривальцем, вдавленим в центральній частині. Ця папороть спороносить з червня по липень.
Дріоптерис чоловічий можна зустріти на всій території України в мішаних та листяних лісах або на узліссях.
Заготівля та хімічний склад дріоптерису чоловічого
Для лікування захворювань використовують коріння дріоптерису чоловічого (Rhizoma Dryopteris filicis-maris), яке заготовляють навесні або восени. Добуте з грунту коріння ретельно обтрушують, видаляють дрібні корінці, лусочки, засохлі черешки та омертвілі частини. Придатні для застосування коріння мають зеленявий колір. Сировину ріжуть ьна шматки не миючи та сушать в сушарках, на горищах або в кімнатах при темпернатурі не вище +40 градусів. Готової до зберігання сировини отримують близько 30 %. Термін придатності сушеного коріння дріоптерису соловічого 1 рік.
Хімічний склад коріння цієї рослини такий же, як дріоптерису австрійського. Рослина містить філіксонову і флаваспідову кислоти, похідні флороглюцину, альбаспідин, філмарон, аспідинол, флавоноїди, дубильні та гіркі сполуки, ефірну олію та крохмаль.
Використання дріоптерису чоловічого в медицині
Фармакологічні властивості дріоптерису чоловічого такі ж, як і властивості інших видів дріоптерису. Галенові препарати з коріння рослини застосовуються в основному для боротьби із стьожковими глистами. Ця рослина дуже отруйна, і для того, щоб уникнути різноманітних небажаних реакцій організму, лікування слід проводити лише після консультації з лікарем. Крім цього, перед застосуванням ліків з дріоптерису необхідна попередня підготовка людини.
Для того, щоб видалити з організму солітера по методу О.П. Попова, потрібно виконати ряд процедур. За два дні до початку процедур людині потрібно вживати ситну їжу, яка добре засвоюється. Бажано їсти рідкі страви, що не містять ніяких жирів. Рекомендується їсти сухарі, білий хліб, куліш або кашу, кисле та свіже нежирне молоко, варену рибу та нежирні кисломолочні сири, пити чай, каву, кисіль, додаючи будь-яку кількість цукру.
Перед початком лікування у вечері слід випити лише солодку каву або чай та з’їсти трохи сухарів. Потім на ніч вживається проносна сіль та шматок оселедця з цибулею.
Зранку, нічого не ївши, потрібно через кожні 20 хвилин ковтати виготовлені з екстракту дріоптерису чоловічого пігулки. Приблизно через півгодини після прийому останньої порції ліків людині потрібно дати сольовий проносний засіб, але в якості проносного не можна застосовувати жири та олію.
Якщо протягом трьох годин не буде випорожнення, потрібно зробити теплу клізму. Інколи паразит виходить без головки. В таких випадках клізму застосовують ще 2 - 3 рази.
Також в нетрадиційній медицині дріоптерис чоловічий використовують для зовнішніх процедур, які допомагають при лікуванні суглобів, варикозного дерматиту, невралгії та виразки гомілки. Відвар коріння цієї рослини можна застосовувати для загоювання ран.
Рецепти та аптечні препарати
В аптеках відпускаються готові препарати з дріоптерису чоловічого. Можна придбати густий екстракт (Extractum Filicis maris spissum) та препарат філіксан (Filixanum).
Для приготування лікувального відвару в домашніх умовах потрібно взяти 5 грам відвару, приготованого з 10 грам коріння та склянки окропу, змішати з медом і поділити на 10 порцій. Кожну порцію слід змішати з борошном та виготовити пігулку. Вживати такі ліки можна лише під наглядом лікаря, як і аптечні готові препарати.
Зовнішньо використовують настойку з однієї частини подрібненого коріння і чотирьох частин 70 % спирту або горілки. Настоювати ліки потрібно два тижні. Після цього настойку проціджують і втирають кілька разів на добу в болючі місця.
Для приготування ванни готують відвар дріоптерису чоловічого з 1 кг коріння та 5 літрів води. Варити сировину потрібно дві години, після чого вилити в наповнену водою ванну. Тривалість процедури 30 хвилин, курс лікування триває 30 днів, приймати ванну потрібно кожен день. Таке лікування допоможе при виразках гомілки та варикозному дерматиті.
Увага! Застосування лікувальних засобів з дріоптерису чоловічого заборонене при серцевій недостатності, виразках дванадцятипалої кишки та шлунка, захворюваннях нирок і печінки, гарячкових та гострих шлунково-кишкових хворобах. Також не рекомендується застосовувати цю лікарську рослину при анемії, вагітності, туберкульозі та сильному виснаженні. Дітям до двох років дріоптерис заборонений.