Перейти до контенту

Дріоптерис шартрський – застосування в нетрадиційній медицині


Дріоптерис шартрський (Dryopteris carthusiana, D. spinulosa, дріоптерис остистий) – це багаторічна, спорова, трав'яниста лікарська рослина, що належить до родини ситникових. Висота дріоптерису шартрського становить 60 - 90 см. Рослина має товстий похилий корінь. Листя голе, ясно-зелене, прямостояче, двічі перисте. Черешки листків покриті світло-жовтими однотонними плівками. Одна або дві пари нижніх частинок першого порядку знаходяться відносно інших на більшій відстані та не мають сорусів. Зубчики частинок другого порядку загострені з переходом в тонкі вістря. Соруси розміщені рядами, мають круглу форму, покриті заокругленими, ниркоподібними, залозистими або голими покривцями. Ця папороть спороносить в липні та серпні.

Дріоптерис шартрський росте у чагарниках та лісах всюди по території України. Значно рідше зустрічається в Криму і Степу.

Заготівля, зберігання та хімічний склад дріоптерису шартрського

В медицині для лікування застосовуються коріння рослини (Rhizoma Dryopteris filicis-maris), яке заготовляють осінню або навесні. Під час заготівлі коріння очищають від землі, лусочок, дрібних корінчиків, сухих черешків та омертвілих частин, які можна впізнати по втраті зеленого забарвлення. Не миючи коріння ріжуть повздовж та напоперек, розділяючи на менші частини, та розкладають сушити в приміщеннях, на горищах або в сушарках з максимальною температурою до +40 градусів. Після висушування сировина втрачає близько 70 % своєї ваги. Термін її зберігання 1 рік.

Хімічний склад дріоптерису шартрського майже такий, як дріоптерису чоловічого. Відомо, що коріння містить філмарон, похідні флороглюцину, альбаспідин, аспідинол, філіксонову та флаваспідову кислоти, крохмаль, флавоноїди, ефірну олію, дубильні та гіркі речовини.

Лікувальні властивості дріоптерису шартрського

Галенові лікувальні засоби, виготовлені з дріоптерису шартрського, часто використовуються для знищення глистів. Дріоптерис шартрський дуже отруйна рослина, і щоб не було небажаних негативних реакцій під час лікування слід проконсультуватись у лікаря. Крім того, перед початком лікування людині необхідна спеціальна підготовка.

За допомогою дріоптерису можна видалити з організму солітера. Для цього застосовується метод О.П. Попова, що передбачає проведення наступних процедур. Перед тим, як почати лікування, за дві доби людина повинна вживати калорійну але нежирну їжу. Найкраще підійдуть рідкі страви, що добре засвоюються. Рекомендовано вживати білий хліб, куліш, каші, сухарі, свіже та кисле знежирене молоко, знежирені кислі сири, свіжу відварену рибу, чай, кисіль, каву та достатню кількість цукру.

Напередодні проведення процедур у вечері можна випити тільки чай х цукром та з’їсти кілька сухарів. Потім перед сном потрібно прийняти проносний нежирний засіб та кусок оселедця з цибулею. Наступного дня зранку, не вживаючи напоїв та їжі, слід через кожні 20 хвилин приймати виготовлені або куплені пігулки з екстрактом дріоптерису шартрського.

Почекавши півгодини після останнього прийому ліків, людині потрібно дати сольовий проносний розчин без жирних речовин. Випорожнення має відбутись протягом трьох годин. Якщо пройшло більше часу – потрібно застосувати клізму. При виході паразита без головки клізму повторюють ще до трьох разів.

Іноді в народній медицині коріння дріоптерису застосовується для приготування зовнішніх засобів, що використовуються під час лікування захворювань суглобів, від варикозного дерматиту, виразки гомілки, при невралгія або для прискорення загоювання ран.

Рецепти для лікування і препарати

В аптеках відпускаються готові препарати з дріоптерису шартрського. Можна придбати густий екстракт (Extractum Filicis maris spissum) та препарат філіксан (Filixanum).

Для приготування лікувального відвару в домашніх умовах потрібно взяти 5 грам відвару, приготованого з 10 грам коріння та склянки окропу, змішати з медом і поділити на 10 порцій. Кожну порцію слід змішати з борошном та виготовити пігулку. Вживати такі ліки можна лише під наглядом лікаря, як і аптечні готові препарати.

Зовнішньо використовують настойку з однієї частини подрібненого коріння і чотирьох частин 70 % спирту або горілки. Настоювати ліки потрібно два тижні. Після цього настойку проціджують і втирають кілька разів на добу в болючі місця.

Для приготування ванни готують відвар дріоптерису шартрського з 1 кг коріння та 5 літрів води. Варити сировину потрібно дві години, після чого вилити в наповнену водою ванну. Тривалість процедури 30 хвилин, курс лікування триває 30 днів, приймати ванну потрібно кожен день. Таке лікування допоможе при виразках гомілки та варикозному дерматиті.

Увага! Застосування лікувальних засобів з дріоптерису шартрського заборонене при серцевій недостатності, виразках дванадцятипалої кишки та шлунка, захворюваннях нирок і печінки, гарячкових та гострих шлунково-кишкових хворобах. Також не рекомендується застосовувати цю лікарську рослину при анемії, вагітності, туберкульозі та сильному виснаженні. Дітям до двох років дріоптерис заборонений.