Дуб звичайний (Quercus robur, О. pedunculata) – це однодомна рослина, що відноситься до родини букових. Дуб звичайний - дерево висотою від 15 до 40 метрів з неправильною широкою кроною. Молоді гілки цієї рослини голі або трохи опушені, червонявого або зеленувато-бурого відтінку. Колір кори на старих гілках і стовбурі дуба темно-сірий. Листя короткочерешкове, чергове, видовжене, обернено-яйцеподібне, перисто-лопатеве, при основі має вушка. Квіти дуба звичайного одностатеві. Тичинкові квіти зібрані в пониклі сережки з шести-, семи- або восьмироздільною зеленуватою оцвітиною. Маточкові квіти з редукованою оцвітиною, дрібні, розташовані по 1 - 3 квітки в пазухах верхніх листків. Їх ніжки біля плодів довші ніж черешки листків. Плоди дуба горіхи (жолуді), він цвіте з квітня по травень, а плоди достигають з вересня по жовтень.
Дуб звичайний може рости у вигляді чистих насаджень або разом з іншими деревами. Це дерево поширене майже всюди на території України. В Степу зустрічається в основному біля річок.
Хімічний склад та заготівля дуба звичайного
Хімічний склад дуба звичайного багатий та різноманітний. В корі дерева є близько 0,4 % катехінових танінів, від 10 до 20 % галотанінів, елагова та галова вільні кислоти, близько 6 % пектинових речовин, флобафен, кверцетин, цукри, білки, крохмаль, смоли, слиз та багато мінеральних сполук. В жолудях дуба міститься близько 5 % жирної олії, 40 % крохмалю, від 4 до 8 % дубильних речовин, кверцетин, цукри, білки та ефірна олія. В галах міститься велика кількість таніну.
Для приготування ліків застосовується кора (Cortex Quercus), жолуді та утворені на листках гали. Заготовку кори проводять весною, коли починається рух соку. Кору знімають з тонких стовбурів та молодих гілок. При цьому роблять круглі надрізи що 30 см, після чого їх сполучають розрізами поздовж стовбура. Всередині таких надрізів кору можна легко відокремити. Кору висушують у наметах або в кімнатах при якісній вентиляції. Готової до зберігання сушеної кори отримують близько 50 % від ваги свіжої. Термін зберігання такої сировини становить 5 років. Жолуді дуба звичайного заготовляють восени після їх достигання. В цей час вони опадають, їх збирають і сушать, бо після тривалого зберігання в сирому вигляді навколоплідник пляснявіє. Гали з листків заготовляють літом, їх також сушать і зберігають в сухих приміщеннях. Кора цього дерева продається в аптеках.
Фармакологічні властивості дуба звичайного
Кору дубу звичайного можна застосовувати як протигнильний, в’яжучий та протизапальний засіб, який допомагає від запалень слизової оболонки глотки, гортані, рота, а також при стоматиті, гінгівіті, гастриті, рахіті, пародонтозі, флюсі, проносі, шлункових кровотечах, ентериті, захворюваннях селезінки і печінки, при туберкульозі та випаданні прямої кишки. Також кора дуба є ефективним засобом при лікуванні захворювань лімфатичних вузлів, екземи, опіків, відморожень, тріщин, вона допомагає при отруєнні алкалоїдами, грибами, солями олова, свинцю та міді.
В секторі гінекології відвар кори дуба звичайного застосовують для спринцювань від болів у жіночих статевих органах, при виразковому кольпіті та вульвовагініті. Кору вживають внутрішньо і при надмірних місячних. Відвар галів допомагає при опіках, а жолуді використовуються як кавовий сурогат і засіб для лікування хвороб травної системи.
Рецепти для лікування дубом звичайним
Внутрішньо вживають настій з чайної ложки дубової кори і двох склянок кип'яченої холодної води. Ліки настоюють протягом 8 годин і вживають по 2 столові ложки 3 або 4 рази на добу. Також настій можна приготувати зі склянки окропу і столової ложки (10 грам) кори. Його вживають по столовій ложці тричі на добу.
Відвар готується, як і настій, з однієї столової ложки кори дерева і склянки води. Сировину варять 1 - 2 хвилини, потім настоюють до охолодження і п’ють два рази на добу при отруєннях по склянці за один прийом.
З жолудів варять каву. Для цього чайну ложку підсмажених до червонявого відтінку жолудів подрібнюють млинком і заварюють на склянці води. Таку каву можна пити щодня по одній склянці від проносів та хронічних катарів кишечника.
Більш популярна кора дуба звичайного як зовнішні засіб. Відвар з 20 грам кори і склянки води використовується для полоскань, а запаривши таким відваром листя шавлії лікарської, отримують чудовий засіб для полоскання рота від зубного флюсу.
Для примочок від опіків готують відвар з 40 грам кори дуба і склянки окропу. Також при опіках використовується відвар галів, який готується з повної жмені сировини і двох літрів води. Варять гали у воді протягом 10 хвилин.
Для спринцювань заварюють 20 грам кори дуба звичайного або дуба пухнастого у двох літрах води. Після кип’ятіння протягом 10 хвилин відвар проціджують та охолоджують.
Щоб приготувати ванну від підвищеної пітливості ніг варять 50 грам кори дерева у літрі води. Такий же відвар з повної жмені сировини і двох літрів окропу виливають в наповнену водою ванну, яку застосовують при екземі та загальному ослабленні організму.
Для приготуванні мазі від пролежнів слід взяти дві частини кори дуба звичайного та одну частину бруньок тополі чорної і варити кілька хвилин на семи частинах вершкового масла. Потім сировину відтискають і зливають у скляну банку.