Дурман індійський (Datura innoxia) - це багаторічна (однорічна в культурі), опушена, трав'яниста лікарська рослина. яка відноситься до родини пасльонових. У неї пряме, вилчасто-розгалужене, порожнисте стебло заввишки 80 - 140 см. Нижня частина стебла має червонувато-фіолетовий колір. Листя черешкове, чергове, велике, з цілими краями, яйцеподібної або видовжено-яйцеподібної форми. Верхні листки зближені попарно. Квіти дурману індійського правильні, двостатеві, одиничні, великі, розташовані у розвилках стебел. Віночки квітів мають білий колір, пелюстки зрослі, форма квітів лійкоподібна з відгином, довжина квітки становить 15 - 20 см. Плоди цієї рослини - вкриті шипами сферичної форми коробочки. Вона цвіте з липня по жовтень, а плоди достигають з серпня по жовтень.
Дурман індійський був завезений в нашу країну з Південної та Центральної Америки. На сьогоднішній день його культивують в Криму як лікарську рослину.
Зберігання, заготівля та хімічний склад дурману індійського
Для виготовлення лікувальних засобів застосовуються недозрілі плоди і листя. Механізований збір плодів відбувається в один прийом, як тільки побуріють коробочки на перших і других розгалуженнях стебел. Під час ручної заготівлі плоди двічі зрізують серпами. Перший раз при дозріванні коробочок на першому розгалуженні та другий раз під кінець вегетаційного періоду. Заготовану сировину відразу січуть соломорізками і висушують на сонці при температурі 40 - 50 градусів або в спеціальних сушарках. Сировину після цього ділять на дві фракції, просіваючи крізь сита. Таким чином відділяють подрібнені коробочки від насіння. Термін зберігання оплоднів складає 1 рік, а насіння - 2 роки. Цю сировину застосовують для видобування алкалоїду скополаміну. Заготівля листя дурману індійського відбувається так само, як і дурману звичайного.
Хімічний склад дурману індійського дуже специфічний. Всі частини цієї рослини мають у складі алкалоїди тропанового ряду: атропін, скополамін, гіосціамін та ін. При цьому найціннішим з даного ряду є алкалоїд скополамін. Його в плодах рослини міститься близько 0,4 %. а в насінні майже 0,8 %.
Лікувальні властивості дурману індійського
Найбільш активною речовиною, яка міститься в дурмані індійському, є скополамін - алкалоїд, що відноситься до ефективних периферичних м-холінолітичних засобів. Ця речовина характеризується як седативною, так і центральною холінолітичною дією.
Скополамін забезпечує виражену, хоча й не дуже тривалу мідріатичну дію. Він розслаблює тонус гладеньких м'язів, збільшує частоту скорочень серця, зменшує секрецію всіх залоз людини.
Під час дії на холінореактивні структури вищих відділів центральної нервової системи скополамін блокує передачу нервових імпульсів до нейронів спинного мозку, що відповідають за рух. Такий вплив алкалоїду на організм зменшує рухову активність, діє заспокійливо і покращує сон. Однак, скополамін пригнічує дихання, підсилює седативний і протисудовний ефект інших препаратів та наркотичних засобів.
Скополамін широко застосовується при лікуванні хвороби Паркінсона у психіатричній практиці, а також використовується при маніакальних станах як седативний препарат і при хворобах з м'язовими гіперкінезами. В хірургії скополамін застосовується для підготовки пацієнтів до наркозу, а офтальмологи використовують його при іритах та іридоциклітах щоб розширити зіниці.
З листя дурману індійського, беладони звичайної та блекоти чорної виготовляють цигарки, що допомагають при астмі. Алкалоїд скополамін є основним компонентом препарату аерон, який призначається для лікування і профілактики повітряної та морської хвороб, зняття нападів при хворобі Меньєра, а також в стоматологічній практиці для зменшення слиновиділення.
Препарати і застосування дурману індійського
Для внутрішнього вживання фармакологічна промисловість випускає ліки аерон (Таbulettae Aeronum), які потрібно приймати по 1 - 2 таблетки за годину до поїздки. Якщо виникає необхідність, через 6 - 12 годин можна прийняти ще одну таблетку. При хворобі Маньєра призначають по 1 таблетці 2 - 3 рази на добу. Максимальна разова доза для дорослих складає дві таблетки, а максимальна добова доза - 4 таблетки. Дітям цей препарат можна вживати згідно з інструкцією, яка додається. Прийом аерону дітьми дозволяється з 7 років.
Препарат скополаміну гідробромід (Scopolamini hydrobromidum) вживають внутрішньо (перорально) по 0,25 - 0,5 мг або вводять підшкірно по 0,5 - 1,0 мл 0,05 % розчину. Максимальна доза для дорослих становить: добова - 1,5 мг, разова - 0,5 мг. У випадку перевищення дози цього препарату виникає сильне збудження, яке може супроводжуватись галюцинаціями. Людина відчуває сухість, спрагу та ряд інших побічних ефектів.
Всі ліки, виготовлені з дурману індійського, заборонено вживати при глаукомі. Ця рослина дуже отруйна і застосовувати її можна тільки за призначенням лікаря при строгому дотриманні дозування.