Перейти до контенту

Ефедра двоколоса – лікувальні властивості і застосування


ефедра для лікування хвороб Ефедра двоколоса (Ephedra distachya, степова малина, ставчак звичайний, хвойник) - це дводомна лікарська рослина, що відноситься до родини ефедрових. Ефедра представляє собою маленький, дуже гіллястий кущ висотою від 5 до 15 см, що має ясно-зелений відтінок, вузько-борозенчасті трохи шорсткі гілки і стебло. Гілки можуть відходити від стебла пучками або окремо по одній гілці. Листя цієї рослини дуже дрібне, супротивне, перетинчасте, з’єднане у двозубчасті піхви. Квіти ефедри двоколосої дрібні, одностатеві, зібрані в колоски. Плоди цього куща кулясті, двонасінні, м’ясисті шишки-ягоди червоного кольору. Рослина цвіте з червня до серпня.

Ефедра двоколоса зустрічається на піщаних ґрунтах у кам'янистій місцевості. Найчастіше її можна знайти на степових і приморських схилах Степу і Південного Лісостепу.

Заготівля та хімічний склад ефедри двоколосої

Для приготування ліків застосовується трава ефедри (Herba Ephedrae), яку заготовляють у період цвітіння і достигання плодів. Сировину можна сушити під сонцем. Готової до зберігання сировини отримують близько 25 % від ваги зібраної. Для зберігання сушеної трави застосовується герметична тара у вигляді банок. При зберігання в скляних банках траву треба захистити від світла. До категорії лікарських трав ця рослина відноситься неофіційно.

Хімічний склад ефедри двоколосої досить специфічний. Трава ефедра двоколоса має у своєму складі до 0,5 % алкалоїдів ефедрину, псевдо ефедрину і метилефедрину, а також від 250 до 370 мг% аскорбінової кислоти, пірокатехіни, смоли, дубильні та інші речовини.

Фармакологічні властивості ефедри двоколосої

До недавніх часів з цієї рослини серійно виготовляли препарат під назвою ефедрин. Однак на сьогоднішній день ефедру двоколосу застосовують тільки у нетрадиційній медицині як засіб для стимуляції кровообігу, збудження нервової системи, підвищення артеріального тиску, посилення потовиділення, розслаблення гладеньких м'язів бронхів, знеболювання і зменшення температури при захворюваннях, що супроводжуються гарячкою.

Внутрішньо вживають чай або відвар з ефедри, який приймають як ліки від хронічного бронхіту, бронхіальної астми, алергодерматозів, сінної гарячки, туберкульозу та емфіземи, коклюшу і кашлю, а також від захворювань травної системи. виразки шлунка, проносів, подагри і ревматизму. Ліки з цієї рослини, як і з ефедри хвощової, застосовують для підвищення артеріального тиску і використовують як засіб від отруєння наркотиками, опієм та скополаміном.

Внутрішньо вживають відвар з 20 грам ефедри двоколосої і трьох склянок води. Сировину слід варити до зменшення об'єму до половини. Потім ліки проціджують і приймають тричі на добу по столовій ложці.

Також можна одну чайну ложку трави ефедри заварити двома склянками води і пити як чай два або три рази на день по півсклянки.

Зовнішньо застосовується відвар з однієї столової ложки трави і двох склянок води. Сировину варять протягом 5 хвилин. Готовий відвар використовують для протирання ділянок тіла, що уражені сверблячим дерматозом.

Слід пам’ятати, що ця рослина отруйна і передозування дуже небезпечне!