Ефедра середня (Ephedra intermedia, ефедра пустельна) - це дводомна кущова, розгалужена лікарська рослина, що відноситься до родини ефедрових. Висота її може сягати 1 метра. Однорічні гілки ефедри середньої шорсткі або гладенькі, прямі, сизо-зеленого кольору, членисті, поздовжньо-борозенчасті, мають меживузля від 2 до 6 см. Нижні гілки розташовані кільцями, а верхні гілки супротивні. Листя цієї рослини трикутне, супротивне, редуковане у формі лусочок. Квіти одностатеві, дрібні, розташовані у колосках. При цьому чоловічі колоски зібрані у сферичні суцвіття. Плоди ефедри - м’ясисті червоні двонасінні кулястої форми шишкоягоди. Рослина цвіте з травня до липня.
Ефедра середня зустрічається у рівнинній місцевості. Вона найбільш поширена в нижньому поясі Сибіру та гірських регіонів Середньої Азії.
Хімічний склад, заготівля і зберігання ефедри середньої
Хімічний склад ефедри середньої досить різноманітний. Зелені молоді пагони цієї лікарської рослини мають у складі від 0,5 до 2 % алкалоїдів, близько 8 % дубильних речовин, флавоноїди і барвники. Основними алкалоїдами, що містяться в ефедрі середній, є ефедрин та псевдоефедрин. Ці обидві речовини складають близько 75 % від загальної кількості алкалоїдів.
Для приготування лікувальних засобів використовуються незадерев’янілі зелені пагони ефедри середньої (Herba Ephedrae). Збір сировини розпочинається у квітні та завершується пізньою осінню. Заготівля сировини тимчасово припиняється лише з середини травня до початку липня, коли відбувається інтенсивний ріст нових гілок. Зібрану сировину можна сушити безпосередньо на місці її заготівлі. Для цього скошені стебла рослини складають у стіжки шириною близько 1 метра і висотою до 1,5 метра. Після висушування вага ефедри середньої зменшується до 50 %. Термін зберігання цієї сировини складає 1 рік. Ця рослина, як і ефедра двоколоса, використовується у якості сировини для видобування алкалоїду ефедрину. В аптеках ефедра середня не продається.
Застосування ефедри середньої в медицині
Фармакологічна цінність цієї лікарської рослини пояснюється вмістом алкалоїду ефедрину - речовини, яка відноситься до симпатоміметичних препаратів. Цей алкалоїд викликає звуження судин, розширення бронхів, підвищує тиск крові, зменшує перистальтику кишечника і в незначній степені підвищує кількість цукру в крові. Також відомо, що алкалоїд ефедрин є стимулятором ЦНС і значно збуджує дихальний центр.
Якщо порівнювати ефедрин за дією з адреналіном, він діє значно довше, але його дія порівняно слабша. Ефедрин застосовується для лікування гіпотонії (зниженого артеріального тиску), коклюшу, бронхіальної астми, кропив'янки, сінної гарячки, отруєнь снотворними і наркотичними засобами, а також використовується як засіб від морської хвороби. Також цей алкалоїд набув популярності в офтальмології завдяки здатності звужувати судини і розширювати зіниці. Крім цього ефедрин використовується в секторі отоларингології. Алкалоїд ефедрин є одним із складників комплексного протиастматичного препарату, що носить назву теофедрин.
Однак, цей алкалоїд у випадку передозування здатен викликати цілий ряд негативних токсичних проявів, таких як нудота, запаморочення, блювання, артеріальна гіпертензія, посилене серцебиття, безсоння, надмірне нервове збудження, анурія, тремтіння рук, висипка на шкірі та гіпергідроз.
Як внутрішній засіб використовується ефедрину гідрохлорид (Ephedrini hydrochloridum), який потрібно приймати по одній пігулці 2 або 3 рази на добу до вживання їжі. Крім цього, для зняття нападів бронхіальної астми ефедрин вводиться у вигляді 0,5 % розчину підшкірно у кількості 0,5 - 1 мл.
Забороняється вживати ефедрин при інфаркті міокарда, гіпертонії, кардіосклерозі, атеросклерозі, цукровому діабеті та гіпертиреозі.