Перейти до контенту

Ефедра хвощова – застосування в народній медицині


лікувальні рецепти з трави ефедри Ефедра хвощова (Ephedra equisetina, ефедра гірська) – це високогірна, дводомна лікарська рослина, яка належить до родини ефедрових. Зовні ця рослина виглядає як невеличке деревце або кущ з густим гіллям висотою від 1,5 до 2,5 метри. Однорічні молоді гілки гладенькі, зелені, прямі, членисті, поздовжньо-борозенчасті, розташовані кільцями або супротивно, містять меживузлями до 4 см. Листки ефедри хвощової маленькі, плівчасті, редуковані, супротивні, коричнево-червоного відтінку, довжиною 1 - 2,5 мм. Квіти цього куща дрібненькі, одностатеві, знаходяться у колосках. При цьому чоловічі колоски складаються з 2 - 4 квіток, а жіночі - одноквіткові. Плоди цієї лікарської рослини червоні м'ясисті сферичні шишкоягоди. Цвіте цей кущ з травня по червень.

Ефедра хвощова зазвичай зустрічається в гірських регіонах Центральної та Середньої Азії. Вона росте на щебеневих осипах та скелястих відкритих гірських схилах на висоті від 1 до 2 км відносно рівня моря. В нашій країні ефедра хвощова вирощується лише в ботанічних садах.

Заготівля, зберігання та хімічний склад ефедри хвощової

Для приготування медичних препаратів використовують молоді зелені пагони ефедри хвощової (Herba Ephedrae). Збір сировини проводиться найчастіше починаючи з квітня до пізньої осені. Заготівля припиняється тільки під час росту молодих гілок, тобто, з середини травня до початку липня. Зібрану сировину висушують безпосередньо на місці заготівлі, накладаючи невеличкі стіжки, довжиною і шириною близько 1 метра. Готової до зберігання сировини отримують від 50 до 60 % відносно ваги зібраної сирої сировини. Термін зберігання сушеної рослини, як і ефедри середньої, складає 1 рік. Ця трава застосовується для серійного виготовлення фармакологічною промисловістю препарату ефедрину. В аптеках ефедра хвощова не продається.

Хімічний склад цієї рослини досить специфічний. У молодих пагонах є значна кількість дубильних речовин, близько 3 % алкалоїдів, до 650 мг% аскорбінової кислоти, барвники та ряд інших сполук. Серед алкалоїдів, що містяться в пагонах рослини, найбільш цінним є ефедрин, якій складає до 90 % від загальної кількості алкалоїдів.

Лікувальні властивості та використання ефедри хвощової

Свій терапевтичний ефект ефедра хвощова проявляє завдяки наявності алкалоїду ефедрину. Ця сполука відноситься до симпатоміметичних речовин, що викликають звуження судин, розширення бронхів, а також підвищують артеріальний тиск, сповільнюють перистальтику кишечника і підвищують кількість цукру в крові.

Також слід зазначити, що ефедрин ефективно збуджує дихальний центр і стимулює функціонування центральної нервової системи. Ефедрин у порівнянні з адреналіном має дещо слабшу дію, однак він діє більш тривалий час.

У медицині ефедрин застосовується при колапсі, від заниженого тиску, а також для лікування сінної гарячки, бронхіальної астми, коклюшу, морської хвороби, кропив'янці, отруєння наркотичними і снотворними препаратами. Крім цього ефедрин використовується в офтальмології для збільшення зіниць та в отоларингології для звуження судин. Алкалоїд ефедрин є одним з компонентів протиастматичного препарату теофедрину.

При передозуванні ефедрин може викликати цілий ряд токсичних побічних ефектів, а саме: запаморочення, нудоту, блювання, артеріальну гіпертензію, посилене серцебиття, безсоння, нервове перезбудження, анурію, тремтіння рук та ніг, висипку на шкірі та гіпергідроз.

Зовнішньо застосовується ефедрину гідрохлорид (Ephedrini hydrochloridum), який вживають по 1 пігулці від 2 до 3 разів на добу перед прийомом їжі, або вводять підшкірно розчин 0,5 % в об’ємі 0,5 - 1 мл з метою зняття нападу бронхіальної астми.

Використання препарату ефедрину заборонене при гіпертонії, кардіосклерозі, інфаркті, атеросклерозі, цукровому діабеті та гіпертиреозі.