Перейти до контенту

Екзема в дитини (атопічний дерматит) – причини, симптоми та методи лікування


екзема лікування
- Симптоми та ознаки екземи в дітей
- Чи заразна дитяча екзема?
- Чи пройде екзема сама по собі?
- Фактори, які провокують екзему
- Що робити батькам?
- Дитяча екзема від продуктів харчування

Екзема в дітей може мати дуже страшний вигляд. Жодна мама не зможе залишатися спокійною, коли на шкірі дитини, якій всього кілька місяців, з'являються шорсткі червоні плями. Проте така висипка не обов'язково означає, що у дитини саме екзема. Крім того, екзема досить легко піддається лікуванню, а може і сама пройти з часом.

Симптоми та ознаки екземи в дітей

Дитяча екзема або атопічний дерматит з’являється в тій чи іншій формі приблизно у 10-15% немовлят. Найчастіше симптомами захворювання є червоні шорсткі плями на шкірі дитини. Ці плями можуть з'явитися на будь-якій ділянці тіла, але найчастіше це відбувається на щоках або на згинах рук та ніг.

Дитяча екзема дуже схожа за своїми зовнішніми проявами на інше шкірне захворювання - себорейну екзему, яка зазвичай з'являється на частині голови, покритій волоссям.

Чи заразна дитяча екзема?

На сьогоднішній день точно невідомо, що є причиною цього захворювання. Дитяча екзема з'являється в результаті збою функціонування імунної системи. Причиною такого збою може бути все, що завгодно. Тим не менше відомо, що найпоширенішою причиною є алергія на певні креми, миючі засоби, шампуні. Важливим фактором при цьому є спадковість. Тобто, якщо екземою хворіли батьки, то ймовірність появи хвороби в їх дитини буде становити близько 50%.

Чи пройде екзема сама по собі?

На щастя, в більшості випадків одужання у дітей відбувається ще до того, як вони досягають шкільного віку. Лише у незначної кількості дітей екзема залишається на довгі роки. При цьому слід пам'ятати, що періоди ремісії захворювання можуть тривати кілька років.

Фактори, які провокують екзему

Те, що викликало екзему в одного малюка, не обов'язково стане причиною хвороби в іншої дитини. Проте є деякі загальні фактори, що сприяють захворюванню. Про них слід обов’язково пам’ятати батькам.

1. Атопічний дерматит в дитини може з’явитись після сильного стресу, або ж захворювання може бути наслідком реакції на щеплення.
2. Часто екзема в дитини з’являється взимку, коли опалення занадто висушує повітря в кімнаті. Іншими словами, захворювання може розвинутись коли шкіра малюка занадто суха.
3. Які саме речовини здатні викликати рецидив екземи не відомо. Тим не менше, лікарі встановили. що ймовірність захворіти екземою в дитини підвищується від вживання коров’ячого молока та арахісу та цитрусових фруктів.
4. Атопічний дерматит може бути спровокований подразнюючим вовняним одягом, милом та косметичними речовинами.

Крім цього, згідно неодноразово проведених досліджень, було встановлено, що спека погіршує перебіг захворювання. При цьому в ролі подразника виступає піт.

В дитини атопічний дерматит – що робити батькам?

Ретельний догляд за шкірою дитини може істотно полегшити протікання цього захворювання і прискорити одужання. Батьки малюка можуть надати йому дуже важливу допомогу та значно зменшити неприємні відчуття. Давайте розглянемо основні допоміжні засоби, які ефективно допомагають дитині при екземі.

Ефективними при атопічному дерматиті є зволожуючі креми. При умові їх щоденного застосування шкіра дитини буде зберігати природну вологість. Застосовувати зволожуючі креми потрібно після теплих ванн.

Вказані вище теплі ванни є хорошим способом зволоження шкіри та зняття неприємних відчуттів. Вони значно зменшують свербіння шкіри.

Що стосується активного лікування з використанням антигістамінних засобів, це питання необхідно узгодити під час консультації в педіатра. В окремих випадках для лікування екземи використовуються антибіотики та ультрафіолетове опромінення.

Важливим моментом профілактики дитячої екземи є запобігання розчісування пошкоджених ділянок шкіри. Розчісування сприяє поширенню висипки по шкіри і посилює свербіння. Щоб запобігти мимовільному чуханню, слід систематично стригти дитині нігті, а також намагатися одягати дитину в сорочки з довгими рукавами та гольфи. Такий одяг прикриває уражені ділянки тіла. Також слід зауважити, що одяг при екземі повинен бути простим та вільним, без вовни та синтетики. Але найголовніше – це не затягувати час, і при появі підозри на атопічний дерматит в дитини необхідно негайно звернутися до лікаря.

Дитяча екзема від продуктів харчування

Екзема в дитини може бути пов'язана з особливостями кишечника. Цей факт недавно був встановлений фінськими вченими. Фахівці виявили, що в дітей з атопічним дерматитом спостерігаються значні відхилення набору бактерій кишечника порівняно із здоровими дітьми.

Під час досліджень лікарі порівняли бактеріальний спектр кишечника у здорових дітей і хворих на екзему. При цьому дослідженню підлягали діти півторарічного віку. Виявилося, що види бактерій в кишечнику дітей з атопічним дерматитом є типовими для бактеріального складу кишечника дорослої людини.

Таким чином було зроблено висновок, що склад бактерій в кишечнику дитини тісно пов'язаний з вибором продуктів, які вона споживає. Занадто різкий або передчасний перехід дитини на харчування дорослих є причиною відхилення співвідношення мікроорганізмів у кишечнику, що в свою чергу підвищується ризик екземи.