Елеутерокок колючий (Eleutherococcus senticosus) – це гіллястий високий кущ, що належить до родини аралієвих. Його висота від 2 до 4 метрів. Рослина має дуже розгалужену кореневу систему, довжина якої може сягати 30 метрів. Пагони цього куща прямі, рясно вкриті гострими тонкими шипами, що спрямовані вниз під кутом. Листя рослини п'ятипальчасторо-роздільне, довго черешкове, еліптичної форми з клиноподібною основою. Краї пластинок листків дрібнопилчасті. Квіти елеутерококу дрібні, розміщені на тонких, довгих квітконіжках, зібрані в зонтичні, майже сферичної форми суцвіття. Маточкові квіти жовтуваті, а двостатеві та тичинкові - блідо-фіолетового відтінку. Плоди цього куща кулясті чорні кістянки, він цвіте з липня по серпень, а в нашому кліматі - з червня по липень.
Елеутерокок колючий є типовою рослиною мішаних лісів на Далекому Сході. В нашій країні цей кущ вирощують тільки в ботанічних садах і на присадибних ділянках.
Хімічний склад, заготівля і зберігання елеутерококу колючого
Хімічний склад елеутерококу колючого багатий на корисні для організму речовини. Коріння цього куща містить флавоноїди, похідні кумарину, вісім елеутерозидів (А, В, В2, С, D, E, F, G), майже 1 % ефірної олії, 1 % рослинного воску, крохмаль і смолисті речовини.
Лікувальні засоби виготовляють з кореневищ та дрібного коріння елеутерококу (Rhizoma et radix Eleutherococci). Сировину заготовляють восени. Коріння виймають з землі, ретельно очищають від ґрунту, полощуть в холодній воді і розкладають на відкритому повітрі, щоб сировина трохи пров'ялилась. Потім видаляють зіпсовані та ушкоджені корінці, товсте коріння ріжуть на куски, розщеплюючи повздовж, і сушать у приміщенні або у спеціальних сушарках з температурою до 70 градусів. Якщо коріння стало ламким – сушіння припиняють і складають сировину в паперові пакети для зберігання. Кора елеутерококу аптеками не відпускається.
Фармакологічні властивості та застосування елеутерококу колючого
Елеутерокок колючий належить до категорії рослин, які називають стимуляторами центральної нервової системи. Виготовлені з кори цього куща препарати покращують фізичну і розумову працездатність, підвищують стійкість організму до негативних впливів навколишнього середовища, покращують зір, апетит та обмін речовин, а також характеризуються гіпоглікемічною і гонадотропною дією.
Ліки з елеутерококу колючого призначають при розумовій та фізичній перевтомі, психастенії та неврастенії, сильному виснаженні нервової системи, що супроводжується дратівливістю, безсонням і пониженою працездатністю.
Лікарі рекомендують вживати препарати з цієї рослини при аритмії, вегетоневрозі, ангіоспазмах, функціональній гіпотонії, а також на початковій стадії атеросклерозу, у післяопераційний період і для лікування гіпертонічної хвороби. Застосовуючи елеутерокок разом з іншими лікарськими рослинами і препаратами, можна лікувати хронічну та гостру променеву хворобу і легкі форми цукрового діабету.
В секторі гінекології ліки з елеутерококу застосовуються при неплідності, порушеннях менструального циклу, статевому інфантилізмі, при патологічному клімаксі та недорозвиненні статевих органів.
Для внутрішнього вживання використовується рідкий екстракт елеутерококу (Extractum Eleutherococci fluidum), який виготовляють з 40 спирту в пропорції 1:1. Приймати цей екстракт потрібно за півгодини до вживання їжі по 25 - 30 крапель.
Слід пам’ятати, що ліки з цієї рослини забороняється вживати при гіпертонічному кризі, інфаркті міокарда, гострих інфекціях та гарячкових станах.