Енотера дворічна (Oenolhera biennis, Onagra biennis) – це трав'яниста, шерстисто-опушена, однорічна або дворічна лікарська рослина, що відноситься до родини онагрових. Вона має просте або незначно розгалужене прямостояче стебло довжиною до 70 см. Листя енотери, що розміщене у прикореневій розетці і виростає за перший рік або осінню, обернено-яйцеподібне, видовжене, з виїмчасто-зубчастими або цілими краями. Листки на стеблах віддалено-дрібнозубчасті, видовжено-ланцетні. Квіти цієї рослини чотирипелюсткові, великі, двостатеві, одиничні, сидячі, мають жовтий колір, знаходяться у пазухах верхніх листків. Плоди енотери дворічної коробочки, вона цвіте з червня по вересень.
Енотера дворічна зустрічається на глинистих та піщаних ґрунтах, цю лікарську рослину можна знайти на берегах річок, лісових галявинах, біля канав і водойм майже всюди на території нашої країни. Це адвентивна рослина, що була завезена на наш континент з Північної Америки.
Хімічний склад енотери дворічної
Ця рослина застосовується як сировина для приготування ліків цілком, або квіти окремо і стебла з листками окремо. Заготівлю сировини проводять під час цвітіння енотери. Також з ґрунту добувають річне коріння, яке викопують осінню. До категорії лікарських рослин енотера дворічна належить неофіційно.
Хімічний склад енотери дворічної досліджений неповністю. Відомо, що в листі цієї рослини є значна кількість флавоноїдів кверцетину і кемпферолу, а також пентозами, цериловий спирт, флабофени, інвертази, слизисті, смолисті та дубильні речовини. Квіти мають у складі жовтий барвник, а коріння містить інвертні цукри і слиз. Крім цього, у всіх частинах рослини міститься ситостерин.
Застосування енотери дворічної в медицині
Енотеру дворічну вживають внутрішньо, приготувавши настойку або настій. Рослина має помітні в’яжучі властивості і добре допомагає від сильних проносів, захищаючи організм від зневоднення. Особливо ефективною ця рослина є від проносів у дітей.
Крім цього, настій енотери дворічної вживають при спастичній астмі, коклюші, нирковокам’яній хворобі, а також від кашлю і як засіб для стимуляції роботи травної системи. Було встановлено, що ліки з енотери мають заспокійливу дію при невралгіях і серцевих захворюваннях. Лікувальні засоби з рослини також покращують функціонування селезінки і печінки.
Відвар коріння енотери допомагає у лікуванні туберкульозу, нирковокам’яної хвороби, і зменшує болі. Настій з цієї рослини вживають при запаленні нирок і застосовують для дезінфекції ран.
Викопане навесні молоде коріння енотери дворічної очищають та їдять в сирому вигляді, додаючи його до салатів, а молоде листя рослини використовують для приготування юшки.
Для внутрішнього застосування потрібно приготувати настойку з однієї частини сировини і п’яти частин міцної горілки. Приймати ліки потрібно по 20 - 25 крапель від 3 до 4 разів на добу.
Щоб отримати настій трави енотери, слід дві чайні ложки сировини залити склянкою окропу і витримати до охолодження. Потім ліки проціджують і випивають у кілька прийомів протягом доби.