Перейти до контенту

Ентеробіоз в дітей – лікування та основні симптоми


лікування ентеробіозу в дітей
- Причини ентеробіозу в дитини
- Симптоми ентеробіозу в дітей
- Методи діагностики ентеробіозу
- Лікування ентеробіозу в дітей
- Профілактика ентеробіозу

Ентеробіоз в дітей - це гельмінтозна хвороба, яка виникає при зараженні гостриками. Це захворювання проявляється в дітей у вигляді сильного свербіння біля заднього проходу, хворобливих відчуттів в області живота та поганого апетиту. Якщо мають місце вказані симптоми, батькам слід завести дитину до лікаря, щоб здати ентеробіозний зішкріб. Вилікувати цю хворобу в дитини можна, однак лікування повинно розпочатись відразу після виявлення симптомів.

Причини ентеробіозу в дитини

Заразити свій організм гострицями дитина може дуже швидко, так як вона постійно контактує з брудними предметами, часто не дотримується особистої гігієни. Дитина може захворіти на ентеробіоз, якщо вона постійно бере до рота різні іграшки, чужий посуд або пальці, гризе та кусає нігті, не дотримуватися правил особистої гігієни, розгойдує руками свої хиткі молочні зуби, у неї відсутній особистий посуд і предмети гігієни.

Симптоми ентеробіозу в дітей

Симптоми ентеробіозу в маленьких дітей можуть бути сильно або слабо виражені.

Анальний свербіж – найбільш поширений прояв ентеробіозу в дитини. Такий стан спостерігається через переміщення самок в пряму кишку з метою відкладання яєць. Для даного випадку можуть бути характерні ще й такі симптоми, як почервоніння шкіри навколо анального отвору, екзема, мокнучий дерматит. Всі ці негативні фактори можуть призвести до порушення сну, бруксизму та нетримання сечі в нічний час.

Симптоми, що підтверджують наявність гостриків в дитячому організмі, обов'язково включають в себе наявність болю. Вона виникає внизу живота і має переймоподібний характер. При яскраво вираженому больовому синдромі необхідно проводити диференціальне обстеження з хірургічною патологією.

Порушення з боку травного тракту при наявності глистів у дітей має наступні ознаки:

- нестійкі випорожнення;
- метеоризм;
- відчуття нудоти;
- блювота.

Типові симптоми алергічного характеру при зараженні гостриками дитини:

- атопічний дерматит;
- кон'юнктивіт;
- бронхіальна астма.

Крім вказаних вище симптомів ентеробіозу в дітей з боку нервової системи спостерігаються такі порушення, як:

- дратівливий стан;
- емоційна лабільність;
- болі в області голови;
- хронічна втома;
- погана пам'ять;
- погана концентрація уваги.

Симптоми глистів у дівчаток супроводжуються виникненням вульвітів та вульвовагінітів. Якщо інфекція потрапила з перианальної ділянки, може розвинутись проктит, піодермія та парактит.

Крім цього в дітей, які страждають на ентеробіоз, часто виникають симптоми, які вказують на появу циститу і уретриту.

Методи діагностики ентеробіозу

У разі виявлення гостриків обстеження дитини проводиться в обов'язковому порядку, а з метою профілактики його виконують один раз протягом року. Виявити гострики можна в ранковий або вечірній час в області анального отвору. Іноді ентеробіоз у дітей вдається виявити при аналізі калу.
основні симптоми ентеробіозу в дитини
Зішкріб на ентеробіоз – це аналіз, за допомогою якого виявляють яйця гостриків. Цей мазок, який береться зі складок шкіри біля заднього проходу, не зможе підтвердити наявність захворювання, якщо перед цим там не було яйцеклітини. Зішкріб можна отримати за допомогою скляної палички або спеціальної липкої стрічки. Після здійснення процедури зішкріб досліджують під мікроскопом. Чи містить перианальний зішкріб глисти - можна дізнатися на наступний день в поліклініці. Здавати такий аналіз потрібно в ранковий час. Перед взяттям аналізу дитину не потрібно підмивати. У випадку негативного результату аналізу зішкріб потрібно здати повторно пару раз протягом двох тижнів.

Здати аналіз та зробити зішкріб можна вдома. Для цього потрібно взяти липку стрічку і приклеїти на область анального отвору. Потім скотч перевести на скло та відправити на аналіз у лабораторію. Для взяття такого аналізу в дитини необхідно користуватись рукавичками. Однак, навіть при дотриманні всіх рекомендацій існує невелика ймовірність того, що аналіз покаже певну кількість яєць глистів. Коли є серйозна підозра на ентеробіоз в дитини, лікування іноді проводять навіть за умови, коли аналіз не показав наявності яєць.

Лікування ентеробіозу в дітей

Лікування ентеробіозу в дітей в першу чергу передбачає суворе дотримання правил гігієни. Тільки тоді можна не допустити повторне зараження. Якщо ж лікування ефективно впливає лише на дорослі глисти, які знаходяться в кишечнику, а на тканинах в перианальній області залишаються яйця гостриків, тоді ефективність терапії зводиться нанівець.

Лікування содовими клізмами допомагає вимити з нижніх відділів товстої кишки гострики. Проводити таке лікування необхідно ввечері. Для приготування потрібно взяти 250 мл кип'яченої води для маленьких діток або 750 мл для дітей старшого віку. На кожні 250 мл води додати пів чайної ложки соди.

Медикаментозне лікування ентеробіозу в дитини передбачає застосування препаратів, що допомагають не тільки побороти недугу, але й позбутися неприємних симптомів. В іншому випадку досягти потрібного ефекту буде важко. Під час лікування застосовуються такі препарати, як вермокс, ворміл, пірантел, піперазину адипінат. Лікування дитини від глистів медикаментами повинен проводити тільки педіатр. Саме він визначає дозування і тривалість терапії. Як правило, курс лікування повторюється через два тижні.

Профілактика ентеробіозу

Профілактика ентеробіозу в дітей передбачає дотримання поширених традиційних правил гігієни. Для запобігання повторному зараженню профілактика цього захворювання ґрунтується на ретельній обробці дитячих горщиків, посуду, предметів гігієни, постелі та приміщень. Обов'язково хоча б один раз протягом року дитина повинна здати ентеробіозний зішкріб у профілактичних цілях.

Дотриматись правил профілактики ентеробіозу досить просто, однак повністю виключити ймовірність зараження гостриками у дітей дошкільного віку практично неможливо, або зробити це дуже складно. Дитина, яка вже перехворіла на ентеробіоз, повинна здавати зішкріб щотижня протягом місяця після прийняття останньої таблетки препарату. При цьому аналіз повинен бути негативним.