Перейти до контенту

Еспарцет піщаний – хімічний склад та застосування в народній медицині


трава еспарцент в народній медицині Еспарцет піщаний (Onobrychis arenaria) - це багаторічна трав'яниста лікарська трава, що належить до родини бобових. В еспарцету прямостоячі, численні стебла довжиною від 40 до 70 см. Листя цієї рослини складне, перисте. Нижні листки складаються з 6 - 12 пар довгастих, лінійних або еліптичних листочків. Квіти еспарцету піщаного неправильні, двостатеві, зібрані у видовжені китиці. Віночки квітів мають фіолетовий яскравий відтінок і темні пасочки. Довжина квітки становить 8 -10 мм. Плоди рослини - зморшкуваті, сітчасті боби. Цвіте ця трава з червня по липень.

Еспарцет піщаний можна знайти в чагарниках, на узліссях і сухих луках західних регіонів Лісостепу.

Властивості еспарцету піщаного

Для приготування ліків застосовуються всі надземні частини рослини та її коріння. При цьому коріння заготовляють осінню, а траву збирають у період цвітіння. Для фармакологічної промисловості та аптек ця рослина не заготовлюється, тому в продажі вона не буває і використовується виключно як народний засіб в нетрадиційній медицині.

Хімічний склад еспарцету піщаного практично недосліджений, але відомо, що ця трава містить 5,5 % клітковини, 4,5 % білків, майже 10 % вуглеводів, близько 1,5 % жирів, а також більше 4 % зольних речовин та ряд вітамінів.

Як вже згадувалось, застосовується еспарцет піщаний виключно в народній медицині. З коріння або трави готують відвари і настої, що допомагають покращити статеву функцію у чоловіків. Про інше цільове використання цієї рослини не відомо.