Евкаліпт прутоподібний (Eucalyptus viminalis) – це високе вічнозелене дерево, що відноситься до родини миртових. Його висота може сягати 40 - 50 метрів. Кора цієї рослини має біло-жовтуватий відтінок і відлущується довгими пасками. Листя евкаліпта прутоподібного блідо-зелене, може бути різної форми. Молоді листки стеблообгортні або сидячі, супротивні, шириною 3 см і довжиною до 10 см. Проміжні листки черешкові, чергові, широко ланцетні або ланцетоподібні, шириною до 5 см і завдовжки 10 - 27 см. Дорослі листки черешкові, чергові, ланцетоподібні або вузько-ланцетні, шириною до 2 см та 11 - 18 см завдовжки. Квіти рослини двостатеві, дрібні, сидячі або утримуються на коротких ніжках, розташовані в пазушних зонтиках по три квітки. Плоди дерева коробочки, воно цвіте восени.
Евкаліпт прутоподібний потрапив у нашу країну з Австралії та острова Тасманія. Це дерево вирощують в Криму як декоративну рослину та ефіроолійну культуру.
Хімічний склад і заготівля евкаліпта прутоподібного
Хімічний склад евкаліпта прутоподібного такий же, як евкаліпта попелястого. Листя дерева містить майже 3 % ефірної олії, елагову кислоту, флавоноїди, дубильні речовини, смоли та віск. Всі решта частини рослини теж мають у складі ефірну олію. Найважливішою для медицини складовою цієї ефірної олії вважається цинеолмоноциклічний терпен, якому характерна інтенсивна окисна дія. До складу пилку евкаліпта прутоподібного входять білки, вуглеводи, амінокислоти, стимулятор росту, вітаміни С, РР, В1, В2, рутин, фолієва кислота, біотин та антибіотики.
Для приготування ліків найчастіше застосовується листя евкаліпта прутоподібного (Folium Eucalypti), рідше використовуються однорічні та трирічні пагони. Листя дерева заготовляють протягом всього року, але найбільше влітку. Молоді листки рекомендується заготовляти у листопаді, адже в цей час воно містить найбільшу кількість ефірної олії. Для сушіння сировину розкладають на відкритому повітрі або всередині провітрюваних приміщень. Листя накладають досить тонким шаром та час від часу його перегортають. Для штучного сушіння максимальна температура повинна бути +40 градусів. Готової до зберігання виходить близько 43 %. Для зберігання сушеного листя евкаліпта застосовують спеціальні герметичні пакети, які складають окремо від упаковок з іншими лікарськими травами, бо ця рослина ароматична. Молоді однорічні та трирічні пагони з листям, плодами і бутонами заготовляють з жовтня до квітня і застосовують як сировину для видобування ефірної олії (Oleum Eucalypti). Олію та листя евкаліпта прутоподібного можна купити в аптеках. В народній медицині досить популярним є ще пилок з квітів цієї рослини.
Фармакологічні властивості евкаліпта прутоподібного
Евкаліпт прутоподібний має яскраво виражені антисептичні властивості. Ліки з цього дерева згубно впливають на такі мікроорганізми, як стрептококи і стафілококи, кишкові та дизентерійні палички, паличку паратифу А і В та черевного тифу, гнійні та анаеробні мікроби. Крім цього, рослина пригнічує розвиток дизентерійних амеб і трихомонад. Також евкаліпт проявляє виразні протизапальні властивості. Виготовлені з сировини цього дерева ліки прискорюють загоєння ран, знеболюють та проявляють слабку відхаркуючи дію і седативний ефект. Лікарі вважають, що ця рослина має також загальнозміцнюючі властивості.
Листя евкаліпта прутоподібного застосовують для приготування лікувальних настоїв та відварів, які можна вживати всередину як протизапальні та антисептичні препарати при гострій кишковій інфекції, гострих респіраторних захворюваннях вірусного походження, диспепсичних розладах, запаленнях жовчного та сечового міхура. З листя цього дерева в промислових умовах виготовляють ліки під назвою хлорофіліпт, які знищують стафілокок. Хлорофіліпт серійно виготовляється у формі 1% або 0,25 % спиртового розчину, а також у вигляді 2 % олійного розчину. Це препарат використовується для внутрішнього вживання і як зовнішній засіб.
Галенові препарати з евкаліпта прутоподібного часто використовують як зовнішні засоби у формі примочок, обмивань, спринцювань, полоскань і вологих тампонів. Дерматологи застосовують хлорофіліпт при гноячковому висипі на шкірі, гінекологи - для лікування кольпітів та дисплазії шийки матки, офтальмологи призначають препарат від блефриту, а стоматологи - при гангренозному пульпіті, стоматиті, запаленнях ротової порожнини. Але найбільш часто хлорофіліпт призначається отоларингологами для лікування отиту, ангіни, фарингіту, ларингіту і хронічного риніту. Хірурги використовують ці ліки у своїй практиці при флегмонах, наривах, фурункулах, остеомієліті, опіках, обмороженнях, відкритих переломах та гнійних маститах. У формі інгаляцій ліки з евкаліпта інколи призначаються для лікування гострих респіраторних захворювань, ларингітів і трахеїтів.
Досить часто у традиційній і народній медицині застосовується й ефірна олія з евкаліпта прутоподібного. Нею можна успішно лікувати фурункульоз, виразкові та ерозивні ураження слизових, флегмон, а також готувати з олії розчин для інгаляцій від нежиті, ангіни та бронхіту. Полоскання з додаванням ефірної олії використовуються від хвороб верхніх дихальних шляхів, а натирання олією евкаліпта допомагають при міозиті, плекситі та радикуліті. Олія з листя евкаліпта також є ефективним антипаразитарним засобом, яким успішно лікують педикульоз і використовують проти комарів, мурашок та москітів.
З ефірної олії цього дерева виготовляють ряд комбінованих препаратів: евкатол, інгакамф, ефкамон, камфомен і пектусин. Пилок цього дерева проявляє тонізуючі, антибіотичні та жарознижувальні властивості, його застосовують в народній медицині для покращення роботи штунку.
Лікувальні відвари, настої та препарати з евкаліпта прутоподібного
Для внутрішнього застосування використовується відвар з 10 грам (2 столові ложки) листя рослини на склянку води. Його слід пити теплим по четверті склянки від 2 до 4 разів на день після вживання їжі. При застосуванні відвару для інгаляцій 1 – 2 столові ложки слід розвести у склянці води.
Для приготування спиртової настойки листя евкаліпта прутоподібного слід взяти 1 частину сировини і 5 частин 70 % спирту або міцної горілки. Ліки вживають по 15 – 25 крапель три рази на добу після прийому їжі. Для приготування розчину для інгаляцій на склянку води слід додати 10 – 15 крапель вказаної настойки.
Щоб отримати розчин для інгаляцій евкаліптову олію в кількості 10 – 20 крапель треба розбавити склянкою гарячої води.
Препарат хлорофіліпт (Chlorophyllіptum) застосовується 2 - 4 рази на добу внутрішньо по 3 – 5 мл у вигляді 1 % спиртового розчину. Ліки слід вживати за півгодини до їди від стафілококу в кишечнику. При лікуванні стафілококового перитоніту, пневмонії, сепсису і плевриту 0,25 % спиртовий розчин хлорофіліпту в об’ємі 2 – 4 мл вводиться внутрівенно. Кількість таких процедур може становити від 2 до 4 на добу. Для внутрівенного введення хлорофіліпт розбавляють пропорційно ізотонічним розчином натрію хлориду у співвідношенні 1:20.
Зовнішньо зазвичай використовується настойка листя евкаліпта прутоподібного, яку отримують за вказаним вище рецептом. Настойку розводять кип’яченою водою, додаючи до 1 літра води 2 чайні ложки препарату. Такий розчин застосовують для спринцювань.
Для полоскань, примочок та обмивань слід приготувати відвар з 15 грам листя рослини і склянки окропу. Листя потрібно варити до 5 хвилин та після охолодження процідити. Столову ложку такого відвару слід розбавити у склянці кип’яченої води.
Ліки хлорофіліпт призначені також для місцевого використання. Їх застосовують при виразках, опіках і флегмонах для змащування. Потрібно 1 % спиртовий або 2 % олійний розчин хлорофіліпту розводять 0,25 % розчином новокаїну у співвідношенні 1:5. Для лікування ерозії шийки матки застосовуються змащування і тампони. Лікувальний засіб для цього потрібно приготувати з 1 літра води і 1 столової ложки препарату.
Для лікування кольпіту, плекситу, радикуліту, міозиту, дисплазії шийки матки і флегмон можна використовувати ефірну олію з евкаліпта прутоподібного, яку слід змішати з олією соняшника у співвідношенні 1:50. Цей же засіб можна успішно використовувати від фурункульозу.
Препарат інгаліпт (Inhalyptum) – це комбіновані ліки, які виготовляються фармацевтичною промисловістю у вигляді аерозольних балончиків. Вони призначені для зрошування ротової порожнини та горла. Ліки інгаліпт є ефективним засобом від тонзиліту, ларингіту, фарингіту, афтозного і виразкового стоматиту. Зрошування інгаліптом триває від 1 до 2 секунд. Його слід повторювати від 3 до 5 разів на добу. Після застосування цього препарату його слід затримати в ротовій порожнині, не вживаючи ніякої їжі та напоїв.
Використання інгаліпту заборонене лише при підвищеній чутливості до сульфаніламідів та ефірної олії. Препарат хлорофіліпт можна використовувати тільки після попередньої перевірки чутливості організму до засобу, бо в окремих випадках у людей спостерігається алергічна реакція на препарати з цього дерева.