Евкомія в’язолиста (Eucommia ulmoides, китайське дерево) – це листопадне, дводомне дерево з родини евкомієвих висотою до 20 - 30 метрів. У нього черешкове, чергове, еліптичної форми листя. Листки біля основи тупо звужені, а на верху – загострені. Пластинки листків знизу опушені, зверху голі, з дрібнозубчастими краями із загнутими вгору зубцями. Квіти евкомії в’язолистої не мають оцвітини, одностатеві, розташовані у пазухах приквітків біля основи молодих пагонів. Маточкові квіти одиничні, а тичинкові розміщені пучками 4 - 10 одиниць в суцвітті. Плоди цього дерева - приплюснуті, крилаті однонасінні горішки видовжено-приплюснутої форми.
Евкомія в’язолиста росте у дикій природі гірських районів Китаю. В нашій країні це дерево можна зустріти в основному на півдні, значно рідше воно трапляється у лісосмугах і парках.
Заготівля та хімічний склад евкомії в’язолистої
Для потреб медицини і приготування лікувальних засобів застосовується кора евкомії в’язолистої (Cortex Eucommiae), заготівлю якої проводять у період сокоруху весною. Кору здіймають з порослевих гілок та пагонів. Для цього на поверхні роблять кільцеві надрізи, що розміщені на відстані 25 - 30 см, а потім з’єднують їх вертикальними поздовжніми надрізами. Отриману кору, що має напівкруглу форму, висушують під наметами або в кімнатах з ефективною вентиляцією. Якщо кора стала ламкою – сушіння припиняється. Термін зберігання цієї сировини становить 2 роки з моменту заготівлі.
Хімічний склад евкомії в’язолистої досліджений не повністю. Однак відомо, що до складу рослини входить танін, іридоїдний глікозид аукубін, гутаперча, хлорогенова кислота і смолисті речовини.
Лікувальні властивості евкомії в’язолистої
Найчастіше приготовані з евкомії в’язолистої ліки застосовуються для зниження артеріального тиску. Це основна властивість рослини, яка зумовлена здатністю пригнічувати судинорухові бульварні центри. Крім цього лікувальні відвари і настойки з кори дерева проявляються діуретичні та седативні властивості.
Відомо, що препарати з евкомії відрізняються низькою токсичністю, тому не викликають побічних реакцій організму. Завдяки відсутності негативного впливу і здатності зменшувати кров’яний тиск, ця рослина вважається однією з найбільш ефективних для лікування гіпертонії.
Протягом минулих століть офіційна і народна медицина часто застосовувала виготовлені з кори евкомії в'язолистої препарати для внутрішнього вживання при захворюваннях нирок, печінки і селезінки, подагрі, після переломів кісток, для місцевого загоювання ран, а також як ефективний загальнозміцнюючий засіб.
Внутрішньо вживається екстракт евкомії рідкий (Extractum Eucommiae fluidi), одноразова доза якого становить 15 - 30 крапель. Цю дозу приймають тричі на добу, додаючи екстракт до чарки з водою.
Щоб приготувати настойку кори цього дерева самостійно, потрібно 1 частину сировини залити 5 частинами горілки або 40 % спирту. Вживати настойку слід тричі на добу по 20 крапель.
Для отримання відвару кори евкомії необхідно 20 грам сировини варити декілька хвилин у склянці води, потім відстояти до охолодження, відцідити і приймати три рази на день по 1 столовій ложці.