Перейти до контенту

Ехінацея пурпурова – фармакологічні властивості


корисні речовини трави ехінацеї Ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea) - це багаторічна трав'яниста рослина, що належить до родини айстрових (складноцвітих). Вона має прямостояче стебло завдовжки 50 - 120 см. Листя ехінації просте, лінійно-ланцетне або овально-ланцетне, по краях зарубчасте, зубчасте. Верхні листки цієї рослини сидячі, а нижні - довгочерешкові. Квіти дрібні, розташовані у великих кошиках, що знаходяться на верхівках стебел та гілок. Крайні квіти неплідні, довгоязичкові, мають жовтий або темно-червоний колір, а квіти у середині - двостатеві, трубчасті. Плоди ехінацеї сім'янки, вона цвіте з серпня по жовтень.

Ехінацея пурпурова була завезена в наші краї із східної частини США. На території нашої країни вона здебільшого зустрічається на півдні, де її вирощують як декоративну рослину.

Заготівля та хімічний склад ехінацеї пурпурової

У фармацевтичній промисловості та народній медицині застосовується коріння ехінацеї, яке викопують ранньою весною або осінню. Також збирають цвіт цієї рослини, який заготовляють під час цвітіння рослини. До категорії лікарських ця трава належить неофіційно.

Хімічний склад ехініцеї пурпурової хоч і небагатий, але досить корисний. Коріння рослини має у своєму складі бетаїн, ехінокозид, глікозид, а також смоли та фітостерини, що складаються з церотинової, лінолевої, пальмітинової та ряду інших органічних кислот. При цьому ефірна олія міститься у всіх частинах цієї лікарської рослини, як і сполуки заліза, магнію, калію, алюмінію та інших мінералів.

Застосування ехінацеї пурпурової

Завдяки своїм широко відомим фармакологічним властивостям, ця рослина широко застосовується у народній медицині. Відомо що препарати, виготовлені з ехінацеї пурпурової мають здатність стимулювати роботу центральної нервової системи, покращують потенцію, позитивно впливають на загоювання опіків, ран та виразок.

Крім цього, використання ехінацеї пурпурової рекомендоване при лікуванні параметритів, загального сепсису, усіх різновидів запалень внутрішніх органів. Екстракт ехінацеї чудово допомагає при депресії та психічних розладах, нервовому і фізичному виснаженні, хронічних та гострих інфекційних захворюваннях. На відміну від інших препаратів та лікарських рослин, тривале вживання ліків з цієї рослини не призводить до пригнічення нервової системи, як це відбувається при застосуванні багатьох інших лікарських трав.

Для внутрішнього вживання застосовується настій коріння ехінацеї пурпурової на 70% спирті. Його готують у співвідношенні 1:10 та п'ють по 20 крапель три-чотири рази на добу.

Для зовнішнього застосування приготований настій з рослини у кількості 40-50 крапель додають у півсклянки ізотонічного розчину хлориду натрію. Такий засіб використовується для накладання компресів, застосування яких зазвичай поєднується із внутрішнім прийомом настою, що необхідно для підсилення лікувального ефекту.