Перейти до контенту

Фіалка триколірна – лікувальні властивості та рецепти


рецепти лікування захворювань фіалкою Фіалка триколірна (Viola tricolor, братки триколірні) - це дворічна або однорічна лікарська рослина темно-зеленого відтінку, яка належить до родини фіалкових. У неї прямостояче стебло довжиною 15 - 40 см, може бути розгалужене або пряме. Поверхня стебла опушена короткими відігнутими вниз волосками. Листя просте, чергове, з пильчастими або зубчастими краями та перисто-роздільними прилистками. Зовнішніх часток у листка може бути від 3 до 6, внутрішніх - від 0 до 3. Кінцева частка листка збільшена. Нижні листки фіалки триколірної широкі яйцеподібні, яйцеподібно-трикутні або яйцеподібно-видовжені, вони мають округлу основу та довші за пластинку черешки. Середні листки яйцеподібно-видовжені або яйцеподібно-ланцетні, вони мають клиноподібну основу та короткі черешки. Верхні листки цієї рослини ланцетно-видовжені, загострено-тупуваті, майже сидячі, біля основи помітно звужені. Квіти фіалки триколірної двостатеві, пазушні, неправильні, розміщені довгих ніжках, мають строкатий п'ятипелюстковий віночок. Верхні пелюстки квіток в основному темно-фіолетового або синьо-фіолетового кольору, але іноді вони бувають і блідо-фіолетового забарвлення. Бічні пелюстки мають такий же відтінок, як верхні, біля основи з кількома темними нектарними смугами. Нижні пелюстки, що знаходяться біля основи, завжди жовтого кольору, мають від 5 до 7 темних смужок та фіолетово-бліді краї. Шпорка квітки синювата або синьо-фіолетова. Плоди цієї рослини коробочки, вона цвіте протягом всього літа.

Фіалка триколірна поширена всюди на території нашої країни. Її можна побачити на узліссях та сухих луках, серед бур'янів, у посівах та чагарниках.

Заготівля та хімічний склад фіалки триколірної

Для фармакологічних цілей та в народній медицині застосовують траву фіалки (Herba Violae tricoloris), яку зрізають ножем або серпом. Зібрану сировину розкладають на відкритому повітрі під наметом або у приміщенні з вентиляцією шаром товщиною кілька сантиметрів на папері або тканині. Під час сушіння траву періодично перемішуючи. Сушеної фіалки отримують приблизно 20 % від ваги зібраної. Термін придатності складає два роки роки, купити траву фіалки триколірної можна в аптеках.

Хімічний склад фіалки триколірної багатий та різноманітний. До її складу входить 2 % флавоноїдів, вітексин, віоланін, ізовітексин, рутин, віолантин, орієнтин, віценін, ізоорієнтин, лейкоантоціанідин, ізокверцитрин, сапонаретин, віоланін, антоціанові глікозити (містяться у квітах), три-глікозид пеоні дину, три-глікозид дельфінідину, каротиноїди: віолоксантин, ауроксантин, fl-каротин, зеаксантин, флавоксантин, до 15 % сапонінів, більше 6 % урсолової кислоти, дубильні та слизисті речовини, 0,01 % ефірної олії, вітамін С та інші корисні речовини. Ефірна олія з фіалки триколірної містить метиловий ефір саліцилової кислоти.

Застосування та властивості фіалки триколірної

Лікарські препарати з фіалки триколірної дуже поширені та популярні. Це можна пояснити широким спектром лікувальних властивостей, що характерні цій рослині. Вона поєдную у собі протизапальні, антисептичні, діуретичні, бронхолітичні, відхаркувальні, спазмолітичні та слабкі жовчогінні властивості.

Враховуючи таку універсальність, настій трави фіалки триколірної часто застосовують при лікуванні гострих респіраторних захворювань, бронхопневмоній та хронічних бронхітів, коклюшу, запальних захворювань кишково-шлункової системи, сечового міхура і нирок, а також для ефективної терапії поліартриту, подагри і нирковокам'яної хвороби.

Протизапальні, антисклеротичні, антимікробні, дермотонічні, гіпосенсибілізуючі, проти сверблячі та болезаспокійливі властивості пояснюють широке терапевтичне використання фіалки триколірної при дерматологічних хворобах.

Застосування настою трави фіалки внутрішньо забезпечує відчутний терапевтичний ефект при кропивниці, свербці, фурункулах, вуграх, трофічній виразці, мляво гранулюючих ранах, трофічних виразках, екземі, псоріазі, авітамінозі та різноманітних висипках на шкірі.

При місцевому застосуванні з метою лікування корости, генітального або орального афтозу, герпес них та гноячкових висипів, використовується сік, вичавлений зі свіжої трави фіалки.

В гінекологічному секторі настій трави фіалки триколірної призначають внутрішньо як засіб для покращення скорочення матки у період після родів.

Найчастіше фіалка триколірна застосовується в лікувальних сумішах разом з іншими лікарськими травами. Ліки, приготовані з цієї рослини, не проявляють побічних ефектів, однак при частому вживанні можуть спричинити блювання та діарею.

Рецепти з фіалки лікарської

Для внутрішнього вживання готують настій трави фіалки з 2 столових ложок сировини та пів літри окропу. Настій витримують дві години, потім відціджують та п'ють тричі на добу по півсклянки перед їдою.

Аверин чай, для приготування якого слід взяти столову ложку суміші трави фіалки триколірної, пасльону солодко-гіркого і череди трироздільної у пропорції 4:1:4 та залити склянкою окропу. Його дають пити дітям по 1 столовій ложці три рази на добу як ліки від золотухи.

Дві столові ложки суміші взятих порівну трав фіалки триколірної, листя горіха волоського, суниць лісових і череди три роздільної заливають склянкою окропу та відстоюють до повного охолодження. Готовий настій проціджують та п'ють по четверті склянки 4 рази на добу як засіб, що покращує скорочення матки у післяабортний та післяродовий період, а також як ліки від надмірних менструацій, що викликані запальними захворюваннями.