Перейти до контенту

Гадючник звичайний – властивості та використання в медицині


гадючник для виготовлення ліків вдома Гадючник звичайний (Filipendula vulgaris, F. hexapetala, гадючник шестипелюстковий) - це трав'яниста багаторічна лікарська рослина, що належить до родини розових. У цієї трави тонке кореневище із сферичними або веретеноподібними бульбами. Облиствлене нерозгалужене прямостояче стебло гадючника має висоту 30 - 80 см. Листя переривчасто-перисторозсічене, бокові листки глибоко надрізані, видовжені, а стеблові листки чергові, з великими прилистками. Квіти гадючника звичайного двостатеві, дрібні, правильні, шестипелюсткові, білого або рожевого кольору, зібрані у багатоквіткову щитоподібну волоть. Плоди цієї лікарської рослини листянки, цвіте вона з червня до серпня.

Гадючник звичайний можна зустріти у всіх областях України. Не росте він лише у Карпатах.

Хімічний склад та заготівля гадючника звичайного

Хімічний склад гадючника звичайного є досить своєрідний. В усіх частинах рослини є багато дубильних речовин (від 18 до 35%) та глікозид гаультерин (0,02-0,03%). Крім цього, коріння має крохмаль, а надземна частина рослини ефірну олію, аскорбінову кислоту і флавонову речовину гіперин.

Заготівля гадючника звичайного відбувається весною у період цвітіння та восени. Під час цвітіння збирають листя і стебла гадючника, а кореневища викопують та заготовляють у вересні та жовтні, або у квітні місяці ранньою весною. Добуті із землі коріння та кореневища полощуть в холодній воді, ріжуть на шматки довжиною 10 - 15 см і сушать під наметами або у спеціальних приміщеннях. Термін зберігання висушеної лікарської рослини складає 3 роки. В аптеках ця трава не продається.

Застосування та фармакологічні характеристики гадючника звичайного

Настої та відвари з гадючника звичайного, як і ліки з гадючника в'язолистого, характеризуються потогінною, сечогінною, в'яжучою, кровоспинною і дезинфікуючою дією. З коріння цієї трави виготовляють відому мікстуру М. Здренко, якою лікують анацидний гастрит, папіломатоз сечового міхура, геморой і виразку шлунка.

Відвари і настої гадючника звичайного здатні ефективно лікувати запаленнях слизової кишково-шлунково тракту, сечовивідних шляхів та нирок, подагру, нефролітіаз, епілепсію, ревматизм, а також геморой, серцеву недостатність з декомпенсацією, захворювання шкіри і маткові кровотечі. Крім цього, ліки з гадючника звичайного допомагають зняти болі різноманітного походження.

Внутрішньо вживають настій бульб коренів. Для цього 1 столову ложку подрібненої сировини заливають склянкою (200 мл) окропу, кип’ятять на водяній бані 5 - 10 хвилин і настоюють 2 години до повного вистигання. Пити ці ліки потрібно по 1 столовій ложці 3 - 4 рази на добу.

Також можна приготувати настій з надземної частини гадючника та квітів. Для цього потрібно 1 столову ложку сушеної або свіжої подрібненої рослини залити двома склянками окропу і залишити настоюватись з вечора до ранку в термосі. Вживають такий настій 4 рази на добу по чверті склянки. Щоб приготувати спиртову настойку з гадючника звичайного потрібно залити сировину горілкою або 40 % спиртом. Пити спиртову настойку слід по 20 - 30 грам тричі на добу. Це допоможе при лікуванні гінекологічних захворювань та гастриту.

Зовнішньо застосовують відвар з 10 грам коріння трави і 1 л води. Цей відвар можна використовувати для примочок і обмивань при лікуванні виразок і фурункулів.