Перейти до контенту

Гамамеліс віргінський – застосування в народній медицині


корисні властивості рослини гамамеліс Гамамеліс віргінський (Hamamelis virginiana, зимо цвіт, чарівна ліщина, горіх відьмин) - це кущ або маленьке деревце, яке відноситься до родини гамамелідових. Його висота зазвичай не перевищує 5 метрів. Візуально ця лікарська рослина дуже схожа на ліщину. У неї викривлений стовбур, вилчасто-розгалужені гілки та гладка коричнева кора. Листя цього куща яйцеподібне, короткочерешкове, чергове, біля основи нерівностороннє, по краях виїмчасто-зубчасте з рано опадаючими прилистками. Квіти гамамелісу віргінського двостатеві, правильні, чотиричленні, розташовані пусками у пазухах листків. Чашолистки мають яскравий жовто-коричневий колір, зовні вони повстисті, їх довжина становить 2 - 3 мм. Пелюстки квітів лінійні, яскраво-жовтого відтінку, довжиною 1,5 - 2 см. Плоди гамамелісу віргінського коробочки, вони достигають восени. Цвіте це дерево з вересня по жовтень, аж до опадання листя.

Гамамеліс віргінський був завезений з Північної Америки. В нашій країні цей кущ можна побачити у звичайних і ботанічних садах та паркових насадженнях як декоративну рослину.

Заготівля, зберігання і хімічний склад гамамелісу віргінського

З метою приготування ліків застосовують кору (Cortex Hamamelidis) і листя (Folium Hamamelidis) гамамелісу, які заготовляють осінню. Зібране листя сушать у спеціальних приміщеннях, періодично перегортаючи. Кору цього дерева висушують на відкритому повітрі у наметах, інколи навіть на сонці. Можна також використовувати сушарку з температурою близько 50 градусів. Також для лікування виготовляють витяжки, гомеопатичні препарати і екстракти з свіжого листя. Ця рослина належить до неофіційних лікарських, тому аптеками не відпускається.

Хімічний склад гамамелісу віргінського є дуже багатий. Листя цього дерева містить 3 % р-гамамелітаніну (специфічна дубильна речовина-глікозид), таніди, 0,2% холіну, близько 12 % дигалолгексози, леукодельфінін, сапонін, сесквітерпен, леукоціанідин, фітостерин, віск, хінну і галусову кислоти, гамамелін, гамамелідин, гамамелозу, іонон, похідні кемпферолу, кверцетину і мірицетину, а також майже 1 % ефірної олії, до складу якої входять ефіри і сафрол. Кора гамамелісу віргінського містить до 3 % гамамелітаніну та низки дубильних речовин, а також флобафени, дигалолгексозу, 0,5 % ефірної олії, 0,5 % жирів та 16% гамамеліну.

Фармакологічні характеристики і застосування гамамелісу віргінського

Препарати, виготовлені з кори і листя гамамелісу віргінського, мають судинозвужуючі, в'яжучі та бактеріостатичні властивості. Ці ліки застосовують при лікуванні варикозного розширення вен, флебіту, геморою, для покращення загоювання ран після травматичних пошкоджень шкіри, для боротьби з носовими та внутрішніми кровотечами. Відомо також, що препарати з гамамелісу віргінського успішно використовуються в гомеопатії та допомагають при емфіземі легень.

Ця рослина належить до розряду офіційних лікарських в Америці та багатьох інших країнах, де з неї виготовляють широкий асортимент препаратів. Також з гамамелісу виготовляється косметична продукція.

Відвар для внутрішнього вживання можна приготувати з 10 грам листя і кори взятих у рівних долях. Суміш варять 2 - 3 хвилини у склянці води і п'ють невеликими ковтками протягом дня при флебітах. За добу слід випити 1 склянку таких ліків.

У випадку перевищення дози можу виникати такі побічні ефекти, як прискорення дихання, зменшення артеріального тиску, розлади кишечника та олігурія.

Зовнішньо відвар листя і кори гамамелісу, який готують по описаним вище способом, застосовують для компресів і примочок при пошкодженнях шкіри, а порошок з кори цього дерева можна застосовувати як присипку для немовлят або як засіб від сонячних опіків.