Перейти до контенту

Гармала звичайна – застосування та властивості


корисні властивості трави гармала Гармала звичайна (Peganum harmala, могильник степовий) - це трав'яниста багаторічна гола лікарська рослина, яка належить до родини паролистових. У неї багатоголове досить міцне кореневище. Стебла цієї рослини борозенчасті, розкидисті, довжиною 30 - 70 см. Листя гармали звичайної глибоко трьох або п’ятироздільне, має з цілісні двічі або тричіроздільні загострені лінійні частки. Квіти гармали правильні, двостатеві, одиничні, жовтуватого забарвлення, розміщені на товстих ніжках, що супротивні до листків. Плоди цієї лікарської рослини коробочки, а цвіте вона з травня до липня.

Гармала звичайна поширена у степах, зустрічається на толоках та у забур'янених місцях. Досить часто цю лікарську рослину можна зустріти в Криму.

Хімічний склад гармали звичайної

Це досить особлива рослина, оскільки всі її частини містять значну кількість алкалоїдів, основними серед яких є пеганін, гармін та гармалін. Крім цього, насіння гармали звичайної містить майже 15% жирної олії, а також барвники та дубильні речовини. У якості сировини застосовується трава, яку заготовляють у період цвітіння. В цей час заготовляють і насіння гармали звичайної. До лікарських вона належить неофіційно, тому в аптеках не продається.

Застосування гармали звичайної в медицині

Слід зазначити, що алкалоїд гармін, який міститься в рослині у вигляді хлористоводневої солі, лікарі віддавна застосовували при лікуванні паркінсонізму і наслідків епідемічного енцефаліту. Крім цього, алкалоїд пеганін, якого також достатньо у складі цієї трави, характеризується жовчогінними та гіпотензивними властивостями і ефективно тонізує діяльність серцево-судинної сстеми.

В фармакології виготовляється препарат під назвою пеганін гідрохлорид, що призначається як антихолінестеразний засіб для лікування міастенії та міопатії. Цей препарат також використовується як послаблюючий засіб при атонії кишечника від запорів.

У нетрадиційній медицині відварами і настоями з гармали звичайної лікували простудні захворювання, неврастенію, малярію, епілепсію, а також застосовували цю рослину від безсоння, жіночих статевих хвороб та різних розладів кишково-шлункової системи.

Відомо, що прийняття ванн з гармали звичайної позитивно впливає на здоров'я при лікуванні ревматизму, корости і цілого ряду шкірних захворювань. Крім цього, насіння рослини часто застосовують як антигельмінтний і потогінний препарат.

Для вживання внутрішньо застосовують насіння, яке слід їсти 3 рази на день по 10 - 15 зернин. Також можна приготувати відвар з 1 чайної ложки подрібненої сушеної трави гармали звичайної і 2 склянок води. Пити такий відвар потрібно тричі на добу по 1 столовій ложці.