Перейти до контенту

Геморой у дітей – методи лікування та профілактика


діагноз геморой в дитини - Причини виникнення геморою
- Способи діагностики геморою
- Лікування геморою у дітей
- Профілактика захворювання

Слово геморой в перекладі означає «закінчення крові». Цей термін з давніх часів застосовували лікарі при виявленні кровотеч. Однак вже в першій половині 20-го століття термін геморой був закріплений за такими нозологічними захворюваннями, як захворювання вен анального каналу, нижньої частини прямої кишки та варикозним розширенням.

Як відомо, це проктологічне захворювання зустрічається в дорослих досить часто, однак у дітей воно буває значно рідше. При цьому, я правило, геморой у дітей виникає вже в старшому віці. У зв’язку з цим в медичній літературі досить рідко можна зустріти роботи, присвячені геморою в дітей. Лише іноді це питання розглядається в методичній та науковій літературі по дитячій хірургії. Таким чином, якщо підвести підсумок всього того, що на сьогоднішній день опубліковано про геморой в літературі, та узагальнити цю інформацію, доповнивши її клінічними спостереженнями, стане зрозуміло, що у більшості випадків початки хвороби походять з раннього дитинства.

Причини виникнення геморою

На сьогоднішній день є декілька теорій виникнення геморою (алергічна, ендокринна, нейрогенна), але всі вони вказують, що причиною розвитку захворювання є лише зміни венозної системи. Як стверджують лікарі, геморой у дітей розвивається зазвичай через вроджену неповноцінність або недостатність вен. І серед основних причин розвитку геморою основною вважається сукупність негативних умов, що пов’язані зі способом життя (часте перебування в стоячому або сидячому положенні, недостатня рухливість, значні фізичні навантаження, вживання алкоголю та інші пагубні звички). Враховуючи те, що спосіб життя дітей відрізняється від способу життя дорослих людей, патологія геморою в них не має різко виявлених симптомів. Можна навіть сказати, що випадки типового захворювання на геморой в дитячому віці мають винятковий характер.

Типовою клінічною ознакою геморою вважається виділення крові яскраво червоного кольору, що досить важко пояснюється з позицій венозної патології. Досить цікава інформація, яка дещо пояснює причини цього явища, була отримана в ході досліджень протягом останніх років. Зокрема, було відзначено, що в людей, незалежно від віку, в підслизовому шарі дистального відділення прямої кишки та під поверхнею шкіри анального каналу дуже часто виявляється типова кавернозна тканина, яка містить окремі печеристі вени і велику кількість багатокамерних тілець, які утворюють в третини дітей та дорослих групи на правій та лівій задніх бокових і правій передній стінках. При народжені дитини кавернозна тканина є недостатньо розвиненою, а її розвиток відбувається протягом постнатального періоду і завершується після статевого дозрівання.

Гемороїдальні вузли у дітей – це збільшені групи кавернозних тіл, що включають в себе окремі кавернозні вени зі склеротичним потовщенням стінок, але без симптомів запалення. Можна сказати, що геморой представляє собою гіперпластичні зміни у кавернозній тканині прямої кишки, що викликані посиленим притоком по дрібних артеріях артеріальної крові до кавернозних тілець з ускладненням витоку крові по венах. В результаті цього при пошкодженні стінок у печеристі тільця починає поступати артеріальна кров, що власне пояснює її яскравий червоний колір.

Способи діагностики геморою

В основному батьки звертаються до педіатрів та хірургів у випадку, коли в дитини при напружені, під час крику та дефекації утворюються вузлуваті виступи довкола заднього проходу. Під час обстеження лікарем область анального отвору за звичай має нормальний вигляд, тільки в окремих випадках через поверхню шкіри можна побачити розширені судини. Однак, якщо дитину посадити на горщик або заставити трохи напружити м’язи, варикозне розширення вен і зовнішні гемороїдальні вузли стають чітко помітними. При цьому в більшості випадків у дітей відсутні будь-які скарги на неприємні відчуття і болі. Немає і таких типових симптомів, як запалення і кровотеча. Цю форму захворювання в середовищі лікарів інколи називають «гемороєм без геморою». Характерним є той факт, що дитина зовні виглядає повністю здоровою, адже геморой ще перебуває в прихованій стадії, без клінічних проявів. Однак під впливом ряду негативних факторів захворювання зазвичай проявляється в майбутньому.

Іноді в дітей шкільного віку при чудовому самопочутті може виникати незначна кровотеча з окремих вузлів, що були травмовані щільним калом під час дефекації. При цьому кровотечі можуть періодично повторюватися, хоча болю дитина може і не відчувати. В більш дорослих дітей, які вчаться в старших класах, іноді буває відчуття стороннього тіла в анальному каналі, яке може супроводжуватися незначною печією та свербінням. Однак вже через декілька років до цих симптомів додається біль, який значно посилюється під час дефекації. В цей період лікарі можуть встановити, що декілька зовнішніх гемороїдальних вузлів збільшилися з характерними ознаками запалення. Поверхня шкіри на лімфовузлах напружена, натягнута, має характерний синюшний відтінок. При пальпації дитина відчуває різкий біль. І хоча кровотеча буває відсутня, температура в дитини може підвищуватися до 38 градусів.

У дітей старшого віку і дорослих лікарі діагностують три ступені важкості геморою, причиною виникнення якого був тромбоз гемороїдальних вузлів. Перша ступінь характеризується появою невеликих болючих гемороїдальних вузлів, що знаходяться нижче зубчастої лінії. Також спостерігається незначна гіперемія перианальної шкіри. Геморой другого ступеня в дитини визначається за більш виразним набряком та гіперемією в перианальній області. При цьому пальпація ділянки завжди викликає сильні болі, які дитина може відчувати навіть під час ходіння або в сидячому положенні. Третя ступінь геморою в дітей означає виразне запалення всього периметру заднього проходу з утворенням специфічної «запальної пухлини». Дотик до цієї ділянки викликає дуже сильний біль в дитини, а в районі заднього проходу чітко виділяються синюшного та багряного кольору гемороїдальні вузли, які випадають назовні з анального каналу.

Діагноз геморой в дитини практично не буває хибним. Однак виникає питання про те, чи завжди буде правильно встановлювати такий діагноз враховуючи лише наявність розширення вен, якщо в дитини немає інших скарг та не спостерігаються інші симптоми хвороби? Лікарі дійшли висновку, що не варто називати гемороєм тільки випадки, коли варикозне розширення гемороїдальних вен виникає внаслідок портальної гіпертензії. У всіх решта випадках діагноз вважається правильним, навіть якщо патологія виникла, наприклад, внаслідок хвороби Гіршпрунга в дитини.

Лікування геморою у дітей

На початковій стадії геморою в дитини лікарі застосовують консервативну терапію, яка зводиться до нормалізації акту дефекації та консистенції калу шляхом призначення спеціальної дієти з вмістом послаблюючих продуктів харчування. Крім цього, вимагається дотримання гігієнічного режиму. Якщо в дитини гострий геморой, тоді застосовується більш активне лікування. Спочатку кишечник дитини очищається за допомогою клізм, після цього застосовується тепла ванночка з додаванням у воду калію перманганату. Такі ванночки слід робити від 2 до 4 разів на добу. Якщо дитина відчуває сильні болі, лікарі призначають мазь Вишневського, а на ніч та зранку в анальний канал вводиться пів свічки, до складу якої входить екстракт беладони, анестезин, новокаїн, олія какао та інші речовини.

Відчутний лікувальний ефект спостерігається при застосуванні мікроклізм, які містять олію шипшини або обліпихи і мазь Вишневського. Одночасне поєднання такого лікування з дієтою та фізіотерапевтичними засобами забезпечує швидке усунення гострого запалення.

Також відома велика кількість народних способів лікування геморою, але перед їх застосуванням слід обов’язково порадитись з лікарем.

Профілактика захворювання

Профілактика геморою в дітей має дуже важливе значення, тому педіатри завжди звертають на це увагу батьків. Справа в тому, що саме в дитячому віці з’являються передумови подальшого прогресування цього захворювання.

Серед типових заходів профілактики геморою найважливішим є нормалізація акту дефекації. Тобто, з самого малку дитину слід привчати до одномоментного типу дефекації, що є фізіологічною нормою. Про правильну профілактику геморою необхідно розповідати дітям в школах і дошкільних установах.

Крім цього, важливе значення в плані попередження геморою в дітей мають систематичні профілактичні медичні огляди. Діти з вродженою схильністю до гемороїдального розширення вен повинні перебувати на диспансерному обліку. Провідне значення відводиться профілактиці запору в дітей. Крім цього, дітей необхідно привчати випивати зранку на голодний шлунок склянку прохолодної води, вплив якої на організм порівнюється з дією легкого послаблюючого засобу. Не менш важливе значення має і підмивання холодною водою, яке покращує тонус судин і зменшує ризик розвитку захворювання.