Перейти до контенту

Герань болотна – властивості та застосування


домашні рецепти ліків з герані Герань болотна (Geranium palustre) - це багаторічна трав'яниста лікарська рослина, яка належить до родини геранієвих. У неї прямостояче стебло заввишки 40 - 70 см, воно вкрите простими, відхиленими, жорсткими волосками. Листя п'ятикутної форми. Нижні листки пальчасті, 5-7-роздільні, розміщені в прикореневій розетці, а верхні - трироздільні. Квіти герані болотної двостатеві, правильні, 5-пелюсткові, мають специфічне фіолетово-червоне забарвлення, рідше можуть мати пурпуровий відтінок, зібрані у пазушні зонтики. Плоди герані сухі, розпадаються на п'ять однонасінних частинок. Цвіте герань болотна з липня до жовтня.

Відомо, що герань болотна зустрічається в лісових районах та іноді на півночі Лісостепу. Знайти її можна на вологих луках та болотах.

Хімічний склад та властивості герані болотної

Як сировину застосовують траву, зібрану під час цвітіння, до розряду лікарських рослин герань болотна належить неофіційно, як і герань великокореневищна.

Хімічний склад трави герані болотної мало вивчений. Відомо, що рослина має у складі аскорбінову кислоту і дубильні речовини.

Ліки, приготовані з цієї трави, мають яскраво виражені в'яжучі властивості.

У нетрадиційній медицині герань болотну застосовують для лікування гастритів, легеневих кровотеч, розладів травної системи, хронічних ентероколітів, дизентерії та розладів, які супроводжуються проносом. Крім цього, відваром з герані полощуть горло при лікуванні ангіни та застосовують відвар для промивання гнійних ран.

Внутрішньо приймають настій з трави герані болотної, який готують з 2 чайних ложок сушеної сировини та 500 мл холодної води. Термін настоювання складає 8 - 10 годин. Дорослим дають по 1 столовій ложці настою протягом дня через кожні 2 - 3 години, а дітям, відповідно, по 1 чайній ложці.

Готують настій герані болотної на горілці, дотримуючись співвідношення 1:10. Вживають такі ліки по 15 - 20 крапель при деяких захворюваннях серця.