Герань лучна (Geranium pratense) – це трав'яниста опушена багаторічна лікарська рослина з родини геранієвих. У неї здерев'яніле товсте кореневище. Прямостояче стебло герані лучної вгорі розгалужене, щіткоподібне, висотою 30 - 80 см. Листя цієї трави округлої та ниркоподібної форми з глибоко роздільними розрізами. Нижні листки довгочерешкові, семироздільні, зібрані у прикореневу розетку; а верхні та серединні листки - сидячі, трьох- та п’яти роздільні, розсічені на ромбоподібні частини. Квіти герані лучної двостатеві, правильні, п’ятипелюсткові, мають синьо-фіолетовий колір, розташовані у щіткоподібному суцвітті. Сухі плоди цієї рослини розсипаються на п’ять однонасінних частинок, а цвіте ця трава з червня до вересня.
Герань лучна часто зустрічається в лісостепових та лісових регіонах України. Побачити її можна як у лісах, так і на луках, або в чагарниках.
Хімічний склад герані лучної
У формі лікарської сировини використовують коріння та надземну частину герані лучної. Заготовляють цю лікарську рослину, як і герань Робертову, в період її цвітіння, а кореневища викопують навесні або восени. В аптеках ця сировина не відпускається, до лікарських рослин належить неофіційно.
Хімічний склад герані лучної небагатий. У всіх частинах рослини було знайдено велику кількість аскорбінової кислоти та багатий вміст дубильних речовин, яких в квітках міститься близько 16 %, а в корінні 18 - 36 %.
Лікувальні властивості герані лучної та рецепти
Відомо, що екстракти з герані лучної мають властивість пригнічувати або збуджувати роботу центральної нервової системи, залежно від спожитої дози. Також ця лікарська трава зумовлює місцеве подразнення. В нетрадиційній медицині ліки з герані лучної застосовують для лікування епілепсії, маткових кровотеч та проносів. Відвари та настої з цієї трави застосовують для спринцювань у гінекологічній практиці, полоскань при зубному болі, також для компресів та примочок при виразках шкіри та екземі.
Внутрішньо вживають відвар з 30 грам коріння (5 столових ложок) на півтори склянки окропу. Пити ці ліки потрібно по столовій ложці що дві години після вживання їжі. Вони допомагають при кривавих та звичайних проносах, надмірних місячних і пологових кровотечах. Також можна пити сік свіжо зібраної трави. Його вживають що 2 - 3 години по 20 - 25 крапель при таких же захворюваннях, як і відвар.
Зовнішньо насичений відвар трави та коріння герані лучної застосовують для різноманітних компресів, полоскань і спринцювань. Порошок з тертої сушеної трави використовують для зупинки кровотеч.