- Гігієнічні вимоги до одягу для немовлят
- Вимоги до крою дитячих речей
- Гігієнічні вимоги до білизни для дітей
Далеко не всіх батьків турбує питання про те, який купити одяг для дитини, щоб він був нешкідливий для здоров’я. В першу чергу одяг для дітей підбирається по зовнішньому вигляду, розміру, кольору та інших характеристиках. Крім цього важлива увага приділяється вартості такої покупки. Тобто якість дитячого одягу дуже рідко оцінюється як основний критерій вибору. При цьому сертифікат якості на дитячий одяг батьки вимагають лише в одиничних випадках.
Гігієнічні властивості дитячого одягу в дійсності повинні бути на першому місці. У зв’язку з цим увесь одяг, що продається на території України, проходить обов’язкову сертифікацію, яка дозволяє оцінити не тільки надійність окремих елементів та відповідність їх розміру, але й безпечність виробів для здоров’я дитини. Для продажу дитячого одягу на території нашої країни повинен обов’язково бути санітарно-епідеміологічний висновок, що підтверджується сертифікатом якості.
Відповідно до гігієнічної класифікації дитячий одяг класифікується відносно вікових груп (для немовлят, для дітей до 3 років, 4 - 7 років, 8 - 12 років, 13 - 15 років), а також відносно площі дотику до тіла (до 15 %, від 15 %, не дотикається). Крім цього визначається тривалість безперервного носіння в годинах. Після оцінки дитячого одягу за цими критеріями всі речі оцінюються відповідною кількістю балів, залежно від жорсткості вимог. Наприклад, найбільш жорсткі вимоги встановлено для одягу постійного носіння, що призначений для немовлят і дітей віком до 3 років. Це стосується і одягу періодичного носіння, якщо він має значний контакт з тілом дитини.
Під час аналізу дитячого одягу експерти також оцінюють запах тканини, проникність повітря, гігроскопічність, санітарно-хімічні характеристики у повітрі та воді. Також перевіряють, чи електризується одяг при дотику до різних предметів.
Під гігроскопічністю слід розуміти здатність тканини поглинати молекули води з повітря та утримувати їх при відповідних умовах. Висока гігроскопічність позитивно характеризує внутрішній одяг для дітей. Особливо важливе значення гігроскопічність має для дитячої білизни, яка повинна максимально швидко поглинати вологу з поверхні шкіри. Що стосується верхнього одягу, особливо зимового, його тканина не повинна пропускати і втягувати вологу. Одяг з такої тканини не буде намокати в негоду, зберігаючи свої теплоізоляційні показники. Важливими також є такі характеристики дитячого одягу, як гідрофобність та гідрофільність.
Під гідрофобністю потрібно розуміти протидію тканини намоканню. Це властивість, що протилежна гідрофільності (здатності втягувати вологу). Обидві характеристики визначаються у відсотках. Скажімо для ситцю показник гідрофобності складає близько 90 % в той час як для репсу (тканина з гідроізоляційним просоченням) цей показник складає практично 0 %. Гідрофільність важлива для внутрішнього одягу малюків, а гідрофобність - для верхнього одягу.
Залежно від того, наскільки здатна тканина пропускати крізь себе повітря, вона може використовуватися для пошиття відповідного дитячого одягу. Ця величина вимірюється в кубічних дециметрах повітря, які пропускає тканина за одну секунду через поверхню площею один квадратний метр при тиску 5 мм. рт. ст.
Здатність тканини накопичувати на своїй поверхні електричний заряд (електризуватись) залежить від того, з яких волокон вона складається. Більшість синтетичних тканини, що мають гідрофобні властивості, характеризуються високим степенем електризації. Тому досить часто тканини виготовляють із змішаних волокон, що значно зменшує здатність накопичувати електричний заряд.
Оцінка тканини за токсико-гігієнічними характеристиками проводиться за так званим індексом токсичності, який означає степінь міграції хімічних сполук. Для дитячого одягу цей індекс повинен бути в межах від 70 до 120 %. При цьому слід зазначити, що не існує тканин, які взагалі не виділяють ніяких речовин. Наприклад, виготовлені з бавовни на сто відсотків тканини виділяють мізерну кількість пестицидів, які містяться в самих волокнах і барвниках, якими фарбуються тканини.
Гігієнічні вимоги до одягу для немовлят
Тканинна продукція для новонароджених дітей (мова йде про перший місяць життя), а також недоношених дітей, повинна бути виготовлена виключно з натуральної сировини. Використання хімічних волокон і ниток дозволяється лише для швів одягу, які не дотикаються до шкіри дитини. При цьому сполучні шви та обметування зрізів мають знаходитись із зовнішньої сторони одягу. Синтетичні матеріали можуть використовуватись тільки для зовнішнього оздоблення речей. Мова йде про різноманітні вишивки, гаптування, мережива та аплікації. Всі ці елементи не повинні дотикатися до шкіри немовлят.
Що стосується одягу для недоношених дітей, в ньому повинні бути відсутні вузли і шви в місцях торкання тіла і голови дитини з тканиною. Крім цього, ділянки одягу, що прилягають до тіла, не повинні містити ґудзиків, защіпок та кнопок. Поверхні стоп в повзунках повинні мати подвійну підкладку з вовни. Для таких малюків не можна використовувати одяг, який одягається через голову. Всі речі для немовлят повинні мати напис на етикетці про обов’язкове попереднє прання.
Вимоги до крою дитячих речей
Як вже зазначалось, крій дитячого одягу має величезне значення, адже товсті та грубі шви у невідповідних місцях можуть викликати у немовлят подразнення шкіри або навіть викликати алергічні реакції. В першу чергу це стосується дитячої білизни. При надто тугих гумках, ремінцях і зав’язках можливе порушення координації рухів малюка, а також при перетягуванні живота можливе небажане зміщення внутрішніх органів. Це в свою чергу впливає на розвиток хребта і може бути причиною розвитку сколіозу у дитини. Якщо ж рукава одягу містять тугі гумки, це погіршує кровообіг кистей у дитини і живлення тканин рук. Внаслідок цього можливий розвиток варикозу у дитини.
Надто тісний дитячий одяг погіршує функціонування багатьох органів. Він ускладнює дихання малюків, погіршує травлення їжі, кровообіг та лімфообіг в організмі. При тривалому застосуванні незручного одягу можливе порушення осанки дитини, розвиток сколіозу та інших фізіологічних патологій. Погіршення кровообігу впливає на серце, яке у немовлят і малих дітей активно розвивається. Це в свою чергу впливає на роботу всіх внутрішніх органів. Тому не варто купувати дитячий одяг з тугими комірцями, пасками, застібками, що стискають грудну клітку, шию та кінцівки.
Гігієнічні вимоги до білизни для дітей
Дитяча білизна - одяг, який безпосередньо контактує з тілом. Сюди слід віднести майки і труси, нічні та денні сорочки, піжами, колготки і шкарпетки. Під час контакту зі шкірою малюків білизна повинна втягувати з поверхні шкіри продукти обміну речовин, що виділяються шкірою (вологу, жир, гази). Здебільшого для пошиття дитячої білизни застосовуються тоненькі м'які трикотажні тканини, що характеризуються високою повітропроникністю, гідрофільністю та гігроскопічністю. Такі характеристики притаманні б/п і лляним тканинам, вовні та шовку. При цьому найоптимальнішим варіантом вважається саме бавовняно-паперові тканини, що чудово пропускають повітря, добре зберігають тепло і зберігають властивості навіть після багатьох циклів виварювання і прання.
Не варто купувати для дітей нижню білизну з синтетичних тканин, від яких найчастіше виникають алергічні захворювання. Крій білизни повинен відрізнятись особливою зручністю. а сама білизна має бути вільною. Піжами та нічні сорочки не повинні містити тугих манжет і комірців, їх довжина має відповідати зросту дитини. Слід звернути увагу, що достатньої довжини піжама або нічна сорочка рівномірно зігріває все тіло і захищає від переохолодження. Доросліші діти і підлітки можуть спати в майках з перелічених вище тканин. Колір білизни зазвичай обирається світлий та однотонний.
Що стосується вибору дитячих колготок і шкарпеток, тут потрібно враховувати сезонні характеристики. Оскільки такі речі облягають шкіру, вони повинні бути гігроскопічними і добре проводити водяну пару та повітря. Перевагу потрібно віддавати вовні та б/п тканинам. Не варто часто одягати дітям колготки і шкарпетки з високим вмістом синтетики. Для дітей, що хворіють нефритами, ревматизмом, алергічними захворюванням, це може бути причиною погіршення стану здоров'я. Однак невеличкий вміст синтетичних волокон (до 5 %) робить одяг більш зручним і комфортним, а його зовнішній вигляд більш привабливим.