Перейти до контенту

Гінкго Білоба – властивості та хімічний склад


від чого допомагає рослина гінкго Гінкго Білоба (Ginkgo biloba, гінкго дволопатеве) - це голонасінна листопадна лікарська рослина, яка відноситься до родини гінкгових. Вона представляє собою дводомне дерево, що може сягати у висоту до 25 метрів. Гінкго Білоба є реліктом третинного періоду, його вік може сягати 1000 років. Листя цього дерева віялоподібне, довгочерешкове, шкірясте, з характерним віялоподібним жилкуванням та кількома або однією виїмкою на краю. Чоловічі квіти цієї рослини сережкоподібні, мають багато тичинок, а жіночі розташовані на довгих ніжках, що на кінцях розгалужені на дві кілька гілочок, що містять насінні зачатки. Насіння Гінкго Білоби схоже на жовту сливу, що має м'ясисту оболонку. Це дерево цвіте у травні.

Гінкго Білоба - унікальна єдина рослина, що представлена лише одним видом, одним родом та однією родиною. Ця рослина ендемічна та реліктова. Дерево досягає зрілості та починає давати плоди тільки через 25 - 30 років, а до цього визначити стать рослини досить важко. У зв’язку з цим на території Китаю це дерево частот називають «King Sun Shu», що в перекладі означає «дід та онук», бо в дійсності перші плоди дерева, яке посадила людина, може побачити тільки її онук. Гінкго Білоба дуже довговічна лікарська рослина. Деякі екземпляри дерев живуть навіть два тисячоліття, сягаючи висоти у 40 метрів при товщині стовбура до 1 метра.

Як вже було сказано, це дерево походить з Китаю. Його вирощують в парках, ботанічних садах у якості декоративної рослини. На території України це дерево росте тільки в Рівненській, Київській, Черкаській, Закарпатській областях та в Краснокутському дендрологічному парку, що знаходиться у місті Коломия Івано-Франківської області. Також окремі екземпляри Гінкго Білоби є в Донецьку, Львові, Києві та Одесі. Гінкго дволопатеве занесене до Червоної книги світу і вважається унікальною пам'яткою природи світового значення.

Заготівля та хімічний склад Гінкго Білоби

Для приготування ліків використовують плоди та листя дерева. При цьому листя (Folia Ginkgo bilobae) заготовляють під час всього вегетаційного періоду та восени. Також після перших морозів заготовляють насіння (Fructus Ginkgo) що опало. Ядра плодів відділяють від м'ясистої оболонки, промивають та просушують при кімнатній температурі повітря. Плоди Гінкго Білоби мають специфічний неприємний запах, причиною якого є вміст масляної кислоти). До категорії лікарських рослин це дерево належить неофіційно.

Хімічний склад Гінкго Білоби досить багатий. У листі міститься гінкгетин, кемпферол, кверцетин, білобетин та ряд інших флавоноїдів; нонакозан, гексакозанол, аментофлавон (біфлавоноїд), пініт; шикімова, хінна, ліноленова та гідрогінкголова кислоти; терпени, катехіни, лактони, крохмаль, віск, пентозан, маннан, fS-ситостерин, ефірна та жирна олії. М'ясиста оболонка насіння містить валеріанову, масляну, пропіонову та гінкголову кислоти, а також більше ста токсичних речовин. Також в насінні дерева є близько 13 % білків, 3 % жирної олії, 65 % крохмалю, а також пентозан, аргінін, цукри, ситостерол, гінол, рафіноза, фітостерол, аспарагін, ксилан, гінкгетин, каротин та білобол. Деревина рослини містить приблизно 5 % ефірної олії, 2,5 % смол та майже 0,5 % а-сезаміну.