Гірчак вузлуватий (Polygonum nodosum) - це трав'яниста темно-зелена однорічна лікарська рослина, що відноситься до родини гречкових. Вона має розгалужені, підведені або висхідні стебла довжиною 50 - 100 см. В цієї рослини еліптичне або видовжене ланцетне листя шириною 1 - 5 см і довжиною 2 - 15 см. Листя гірчака вузлуватого звужуються у черешки завдовжки 3 см, що не відтягнуті біля верхівки. Знизу листя крапчасто-залозисте, вздовж середньої жилки та по краях - короткощетинисте, а зверху - голе, без наявності плям. Розтруби листків голі, довжиною від 2 до 20 мм, голі, мають коротенькі війки по краях. Квіти гірчака вузлуватого правильні, двостатеві, розташовані у волотистих суцвіттях на кінчиках стебел та основних гілок. Колір оцвітини блідий, пурпурово-рожевий, іноді майже білий. Плоди цієї рослини горішки, вона цвіте з червня по вересень.
Гірчак вузлуватий, як і гірчак земноводний, зустрічається на берегах річок, вологих луках, деколи цю рослину можна побачити навіть на мілководді в північно-західних районах Полісся.
Хімічний склад та зберігання гірчака вузлуватого
Для виготовлення лікарських препаратів застосовують траву (Herba Polygoni persicaтіае), яку збирають під час цвітіння гірчака вузлуватого. При цьому стинають покриті листям квітконосні стебла, а більш грубі частини рослини і пожовклі листки викидають. Для сушіння сировини її розкладають тонким шаром на відкритому повітрі у затінку, або застосовують традиційні сушарки з температурою 40-50 градусів. Сушеної трави отримують приблизно 25 % від ваги свіжої. Термін зберігання сушеного гірчака складає 2 роки з моменту заготівлі. Ця лікувальна сировина продається в аптеках.
Хімічний склад гірчака вузлуватого досить специфічний. Рослина містить антраглікозиди, флавоноїди (гіперозид, кверцитрин, авікулярин), біля 1,5 % дубильних речовин, органічні кислоти, аскорбінову кислоту, рутин, р-ситостерин, 0,05 % ефірної олії, флобафени, цукри і слиз.
Застосування та фармакологічні характеристики гірчака вузлуватого
Ця рослина проявляє легку послаблюючу (методом активізації перистальтики кишечника), сечогінну, кровоспинну (завдяки підвищенню в'язкості та зсідання крові), знеболювальну, протизапальну і судинозвужувальну дію. Крім цього ліки з гірчака вузлуватого тонізують м'язи матки, стимулюють роботу серця і проявляються гіпотензивну дію. Важливо те, що під час звуження судин артеріальний тиск не підвищується.
Галенові медичні препарати з цієї трави застосовують в основному для лікування ускладненого кровотечею геморої, якщо в пацієнта діагностовано атонічні запори, а також при спазматичних запорах.
В гінекології галенові препарати виписують жінкам для лікування вагініту (у якості дезинфікуючого і в'яжучого засобу), а також при хворобах, що супроводжуються матковими кровотечами (надмірні місячні та гіпотонія матки).
У нетрадиційній медицині відвар гірчака вузлуватого застосовуються інколи для лікування виразок, ран, висипань на шкірі та лишаїв. Крім цього відваром цієї лікарської рослини полочуть горло при ларингіті та ангіні.
Свіжу перетерту або товчену траву гірчака прикладають до потилиці щоб вгамувати головний біль, а свіжий сік трави використовують для лікування ран.
Для внутрішнього вживання готують настій гірчака вузлуватого. Для цього 2 столові ложки сировини заливають склянкою окропу. Настій вживають по 1 столовій ложці тричі на добу.
Для приготування настоянки гірчака вузлуватого на спирті слід взяти 15 грам сировини і склянку горілки. Після настоювання протягом тижня ліки приймають по 30 крапель двічі на день.
Дуже ефективним лікувальним засобом є суміш з трави гірчака вузлуватого, вовчуга польового, звіробою звичайного, квітів ромашки лікарської, листя подорожника, сухоцвіту багнистого, хвоща польового та кори крушини ламкої. Суміш цих рослин застосовують для приготування настою. Для цього 40 грам сировини заливають дома склянками окропу, настоюють і вживають по третині склянки тричі на добу для лікування геморою.
Для зовнішнього застосування необхідно приготувати настій з 1 столової ложки гірчака і склянки окропу. Його використовують для спринцювання, полоскання і обмивання.